×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Członkami Stowarzyszenia "Nowy Młyn" są: poeci, malarze, fotograficy oraz  sympatycy i animatorzy kultury i sztuki.
Wśród tych, którzy mieszkają w Szklarskiej Porębie należy wymienić:

 • Janina Korpal - fotograf,  żona znanego fotografika Jana Korpala (1916 -1977). Współpracowała z mężem w atelier fotograficznym w Szklarskiej Porębie. Od 1977 r. jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego i Federacji ASF w Polsce. Jest autorką nastrojowych pejzaży karkonoskich. We własnym domu w Szklarskiej Porębie, od 1998 r. prowadzi galerię, w której jest eksponowany dorobek artystyczny męża i własne prace fotograficzne. Członek - założyciel stowarzyszenia Nowy Młyn.

  Galeria Fotografii Artystycznej Jana i Janiny Korpal

 • Zbigniew Frączkiewicz - w latach 1965 -1971 studiował na ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby - dyplom w pracowni Tadeusza łodziany. Od 1989 roku mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie próbował stworzyć ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990 -1999), organizuje plenery rzeźbiarskie.
  Realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Jest autorem jednego z najważniejszych cyklów rzeźbiarskich zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach - Żelaźni ludzie (1984r.), pomnika ofiar Lubina'82 (1991/92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyż Milenijny w Bolesławcu (2000/1). Ważniejsze wystawy: akcja "Umarłym Lasom" zrealizowana na Izerskich Garbach (1989), "Sakralna Rzeźba Świecka" w BWA Jelenia Góra, "My z XX wieku" (2004) we wrocławskiej galerii "Awangarda" i na Starym Rynku, "Sculpture Grande" (2004 i 2005) w Galeria Art Faktory w Pradze, "Traktorzysta" i "My z XX w" - Industriada Gliwice 2010, "Rzeźba polska w cieniu Alp w St. Urban" Szwajcaria 2010.
  Członek - założyciel stowarzyszenia Nowy Młyn.

   GALERIA AUTORSKA: www.zbignief.pl

 • Zygmunt Trylański -

  Zygmunt Trylański fotografuje od 1965 roku, od 1971 roku mieszka i pracuje w Szklarskiej Porębie. Od 1972 roku należy do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego[6]. W latach 1975 - 1980 aktywnie uczestniczył w działalności fotograficznej stowarzyszeń (grup fotograficznych) takich jak: „A - 74”, „Gama 74”, „Sektor”[3]. Aktualnie jest członkiem grupy „Jeleniogórska Strefa Fotografii”.

  W 2013 roku został członkiem Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. W 2013 roku Zygmunt Trylański został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika (legitymacja nr. 348). W 2015 roku został laureatem nagrody Ducha Gór, przyznanej przez władze Szklarskiej Poręby za promocję miasta.

  Uczestniczy w posiedzeniach jury w konkursach fotograficznych. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Szczególne miejsce w twórczości Zygmunta Trylańskiego zajmuje fotografia krajobrazowa (krajoznawcza) oraz fotografia aktu. Jego prace zaprezentowano w Almanachu (1995–2017), wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

  Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Pokłosiem udziału w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych (pod patronatem FIAP) było przyznanie Zygmuntowi Trylańskiemu (w 2015 roku) tytułu honorowego Artiste FIAP (AFIAP), oraz w 2016 roku tytułu honorowego Excellence FIAP (EFIAP) - przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej, z siedzibą w Paryżu.

  GALERIA AUTORSKA: www.tryzyg.pl

 • Beata Kornicka-Konecka - studia na PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby; dyplom z projektowania graficznego w 1983r. w pracowni Grzegorza Marszałka. Od 1994 r. mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie prowadziła  (...) wraz z mężem Centrum Edukacji Artystycznej oraz galerię autorską KOKON.
  Znana jest przede wszystkim ze swych prac rysunkowych, często odwołujących się do wątków literackich - do "Dekameronu", "Pamiętnika znalezionego w Saragossie" czy "Alicji z Krainy Czarów". Jest autorką cyklów rysunkowych m.in. do "Księgi Ducha Gór" Carla Hauptmanna (2000), "Maski" (1999-2002), "Samotność Boga" (2003). Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w Toruniu, Włocławku, Wałbrzychu, Warszawie, jeleniej Górze, w Nowym Jorku, także w Niemczech i Czechach oraz - w 2005 r. - na wystawach retrospektywnych w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu. warszawie i w kamiennej Górze. Członek - założyciel stowarzyszenia Nowy Młyn.

 • Janusz Konecki - malarz, grafik, rysownik, absolwent poznańskiej PWSSP - Wydział Malarstwa, Grafiki i rzeźby; dyplom z grafiki warsztatowej w 1983 r. w pracowni Tadeusza Jackowskiego. Od 1994 r. mieszka w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z żoną otworzył Centrum Edukacji Artystycznej oraz galerię autorską KOKON. Swoją twórczość zaprezentował podczas kilkunastu wystaw w Biurach Wystaw Artystycznych, oraz galeriach polskich, niemieckich iw Nowym Jorku. Jest laureatem wielu konkursów, uczestnikiem wystaw zbiorowych, członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Przyjaciół Mezzotinty w Gdański. Członek - założyciel stowarzyszenia Nowy Młyn.

 • Agata Roszkiewicz - malarka, poetka, projektantka biżuterii, ur. w 1978 r. w Jeleniej Górze. Studia na ASP w Łodzi, dyplom na Wydziale Malarstwa w 2004 r. w pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego. Aneks - litografia - w pracowni Jerzego Grabowskiego. Aktualnie zniknęła ze Szklarskiej Poręby. Jest bardzo niespokojnym duchem, wiele podróżuje.

 • Piotr Lipiński - ur. w 1954 w Chorzowie, od 1977 r. mieszka w Szklarskiej. Od 1993 r. podejmuje współpracę z prywatną tv "AVAL" w Jeleniej Górze jako reporter. W 1996 r. otwiera prywatne studio montażowe "VIDEO FILM Piotr Lipiński".
  1996 i 19997 - dokumentacja filmowa Multimedialnego Festiwalu Elektronicznych Form Muzycznych "EL_IZERIE" w Świeradowie
  1998 - film dokumentacyjny z performance Teatru Ruchu "Blattwerk" w Belgii
  Wystawy indywidualne fotografii: Świeradów, Berlin, Szklarska Poręba, Desna (Czechy), Zgorzelec

  GALERIA AUTORSKA : www.fotolipinski.com


 • Irena Gołąb - malarka. Motto autorki "im więcej piękna zauważamy wokół siebie, tym jesteśmy bogatsi" kieruje jej uwagę na najbliższe otoczenie, na krajobrazy zza okna, na las, w którym mieszka, na przyrodę i krajobrazy Szklarskiej Poręby, w której czuje się szczęśliwa. Dzięki malarstwu czuje, że żyje, jak sama mówi "bez swojej pasji byłaby jak bez powietrza".

  GALERIA AUTORSKA: www.irenagolab.com


   
 • Agata Modzelewska - malarka, fotograf, grafik, od urodzenia mieszka w Szklarskiej Porębie. Jej pasją są góry. Jest instruktorem narciarstwa i zarazem fotografem. Na początku swojej drogi artystycznej zajmowała się rysunkiem, z czasem malarstwem by obie te dziedziny sztuki porzucić dla fotografii. Najchętniej podejmowane przez nią tematy to: reportaż i krajobraz.

  GALERIA AUTORSKA: www.agata.szklarska-poreba.tm.pl

Artyści niezrzeszeni:

 • Regina Włodarczyk - Puchała - urodziła się w Nowogródku. Studia artystyczne ukończyła z wyróżnieniem w 1958 r. na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu u prof. Stanisława Dawskiego. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego „ Julia” w Szklarskiej Porębie jako projektant i główny specjalista d/s wzornictwa. Mając znaczny wpływ na rozwój wzornictwa przemysłowego jednocześnie poszukuje własnych dróg wypowiedzi. Konsekwencją jej pracy był udział w ponad 40 wystawach ogólnopolskich, zagranicznych, indywidualnych, szereg konkursów, wyróżnień, nagród. Wszystkie wystawiane prace, w kraju i za granicą, były realizowane w hucie „Julia”, z którą związana jest pracą do chwili obecnej. Od początku pracowała wraz z mężem, Aleksandrem Puchałą. Do końca jego życia tworzyli znakomity duet artystyczny. Brali udział w tych samych wystawach i wspólne były ich osiągnięcia.
 • Grażyna Tereszkiewicz - urodziła się w 1967 r. w Jeleniej Górze. W latach 1992 -1997 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa i grafiki pod kierunkiem prof. C.K. Kowalskiego. Po studiach pracowała w jeleniogórskiej regionalnej TV Aval - na stanowisku szefa redakcji, była również autorem i montażystą programów artystycznych. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu "Herhor" z siedzibą w Warszawie.
 • Tomasz Olszewski - artysta fotografik. Od 1959 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Studia wyższe we Wrocławiu – ekonomia, geografia.W latach 1953-1960 udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych oraz czternastu salonach zagranicznych. W roku 1868 nagroda Miasta Wrocławia w dziedzinie fotografii. W latach 1960-1982 dziewięć indywidualnych wystaw premierowych. Także wydane dwa albumy fotograficzne: „Wrocław Stary i Nowy” i „Moje Miasto”. Równolegle działa w pracowniach urbanistycznych (Wrocław, Białystok, Jelenie Góra), przygotowując fotograficzne uzasadnienia decyzji krajobrazowych. W latach (1982-2000) wystawa indywidualna „Kraina Wichrów i Mgieł” - Jelenia Góra, Bad Harzburg, Szklarska Poręba. Interesuje go wizualna strona zjawisk społecznych, które fotografuje, jako swoiste znaki czasu. Wędrówki z aparatem po lesie traktował zawsze, jako odpoczynek od spraw ludzkich, dlatego w jego zdjęciach przyrody człowiek pojawia się tylko jako sztafaż.

 • Maciej Wokan - artysta rzeźbiarz
  GALERIA AUTORSKA: www.galeriaizerska.com

 • Grzegorz Pawłowski
  GALERIA AUTORSKA www.grzegorz-pawlowski.com