Góry Izerskie są pełne życia. Ze swoimi łagodnymi wzniesieniami, siecią szlaków i dróg szutrowych, które jednocześnie są trasami rowerowymi, świetnie nadają się do rodzinnej obserwacji przyrody. W Górach Izerskich występuje wiele osobliwości przyrody, które trudno spotkać w innych regionach Polski bądź Europy.
Góry Izerskie to częsty cel wycieczek nie tylko przyrodników-amatorów, ale również ornitologów, którzy przyjeżdżają w te tereny aby obserwować prawdziwy ornitologiczny rarytas – populację cietrzewi. Ptakom tym grozi wyginięcie, objęte więc zostały programem ochronnym.
Wśród izerskich lasów, gęsto porastających łagodne stoki nieco tajemniczych gór, spotkać można: jelenie, sarny, dziki, a w czeskiej części nawet daniele. Drobne ssaki takie jak nornik, nornica ruda i górskie ryjówki czują się tu doskonale.
Na szczęście nie uległy inwazji człowieka, dzięki czemu są ostoją dla najrzadszych i najbardziej interesujących gatunków roślin. Rarytasem na skalę europejską jest brzoza karłowata (występująca w Polsce tylko na trzech stanowiskach) przywleczona przez lodowiec z dalekiej północy w epoce lodowcowej.

Na znacznie mniejszym obszarze niż torfowiska, zachowały się w górach ubogie łąki górskie występujące w dolinie Izery i Jizerki. Bardzo cenny kompleks łąkowy w okolicach Górzyńca został objęty ochroną w Rezerwacie KROKUSY, który został założony w latach 60. ubiegłego wieku.
Występuje tam stanowisko, dobrze znanego z Tatr, szafranu spiskiego, czyli krokusa. Góry Izerskie są jedynym znanym stanowiskiem tej rośliny w Sudetach. W łąkowych ekosystemach często żyją gady: jaszczurka żyworodna oraz żmija zygzakowata.
Wędrówka po Górach Izerskich to nieoceniona lekcja przyrody, spotkanie z rzadkimi przedstawicielami fauny i flory. To niezapomniana przygoda zarówno dla najmłodszych jaki i starszych odkrywców świata roślin i zwierząt, który w G. Izerskich jest na wyciągniecie ręki.
Na podstawie tekstu Arkadiusza Lipina
Więcej na temat Gór Izerskich na stronie www.goryizerskie.pl.