Szklarska Poręba dysponuje fantastycznymi trasami do uprawiania skituringu.
Choć wędrówki po górach na nartach to nie nowość, tan rodzaj aktywnego wypoczynku przeżywa swój renesans. Jeszcze przed erą wyciągów narciarz, który chciał zakosztować białego szaleństwa, musiał najpierw wspiąć się na górę .
Taki wypad to była całodzienna wycieczka. I choć wyciągi narciarskie niewątpliwie ułatwiają nam życie, wielu rezygnuje z nich na przekór wygodzie , wybierając właśnie skituring. Ta stara odmiana narciarstwa to wędrówka po górach na nartach, które dzięki specjalnym wiązaniom podczas podejść są biegówkami, potem zaś zjazdówkami. .
Nie jest to sport , jakby się wydawało, dla wyczynowców. W krajach alpejskich jest wręcz traktowany jako rodzinny rodzaj wypoczynku. W trakcie podejść jest czas na rozmowę, a wspólne odnajdywanie pięknych górskich zakątków, wolnych od tradycyjnego narciarskiego zgiełku, to wspaniała przygoda, integrująca rodziny i znajomych.
Skituring to również wymarzona forma odpoczynku dla miłośników górskich wędrówek, którzy na zimę zawieszają uprawianie swego hobby, do czasu aż stopnieją śniegi.
Również na stokach Karkonoszy coraz częściej spotyka się wędrujących narciarzy. Warto na nartach wspiąć się np. do schroniska pod Łabskim Szczytem, lub przejść się szczytami górujących nad Szklarska Porębą Karkonoszy.
Kto raz zakosztował górskiej wędrówki, otoczony niekończącą się bielą i dostojną ciszą przerywaną podmuchami wiatru, nigdy jej nie zapomni. Uprawianie skituringu daje możliwość jednoczesnego obcowania z przyrodą i uprawiania narciarstwa z dala od cywilizacji.
Ważne : Na pierwsze wędrówki najlepiej wybrać się z przewodnikiem. W trakcie uprawiania tego sportu największym zagrożeniem są lawiny, ponieważ często trasy wycieczek prowadzą poza utartymi szlakami. Nieodzowne przed wyprawą jest również zapoznanie się z zagrożeniem lawinowym np. w jednostce GOPR. Dla bezpieczeństwa trzeba też mieć przy sobie tzw. pieps, czyli nadajnik pozwalający namierzyć człowieka pod śniegiem, dobrze zaopatrzyć się w lekką łopatę oraz sondę lawinową.
Tekst: Anita Kaczmarska
Nowością są szlaki dla narciarzy pozatrasowych, tzw. skiturowców. Jest to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Na zachodzie traktowana wręcz jako forma rodzinnego wypoczynku. Dzięki tym nartom możemy swobodnie wędrować zimą po górach, a później zwyczajnie zjechać. Karkonoski Park Narodowy przygotował 200 tabliczek do oznakowania szlaków w Karkonoszach. W tej chwili „legalnie” możemy poruszać się m.in. w okolic Łabskiego Szczytu, Hali Szrenickiej, Kopy.
Przewodnicy i instruktorzy skituringu:
- Szkoła Górska Wyrypa
tel. +48 604 141 450, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.wyrypa.com - Licencjonowana Szkoła narciarska i snowboardowa Snow4Fun Szklarska Poręba
Licencja SITN PZN
Szkolenia na terenie Ski Arena Szrenica i Stok do nauki jazdy NARTOLANDIA, ul Turystyczna 18
języki: niemiecki, angielski, rosyjski
ul. Turystyczna 28A
58-580 Szklarska Poręba
tel. +48 601 527 770
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.snow-4-fun.pl - Robert Róg
skitury.info.pl
tel. +48 604 952 740
Zobacz Film o Skituringu w okolicach Szklarskiej Poręby.