×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dom Wlastimila HofmanaDom po śmierci malarza Wlastimila Hofmana w 1970 r. pozostał z niemal nie zmienionym wnętrzem. Niewielki z pozoru mieścił pracownię mistrza, gdzie stały wciąż sztalugi, a na stoliku leżały pędzle i farby. Klimat miejsca przepełniał duch artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.

Wlastimil Hofman (1881-1970) — nazywany przez Jana Sztaudyngera „malarzem wewnętrznego blasku”, znany w Polsce i na świecie artysta — malarz, poeta, uczeń Stanisławskiego, Wyczółkowskiego i przede wszystkim Jacka Malczewskiego. W 1947 przeprowadził się z Krakowa do Szklarskiej Poręby właśnie za namową Sztaudyngera i zamieszkał wraz z żoną w małym domku w Szklarskiej Porębie Średniej. Hofman zżył się bardzo z lokalną społecznością, namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców. Odbiorcami jego ówczesnej twórczości byli także miejscowi ojcowie franciszkanie. Jego dzieła zdobią prywatne domy i tutejsze kościoły.

Dom Hofmana, Wlastimilówka, w niedługim czasie stała się miejscem spotkań lokalnej artystycznej społeczności. Po śmierci malarza, na mocy testamentu właścicielem domu wraz z całym wyposażeniem, został Wacław Jędrzejczak. Po jego śmierci w 2020 r., spadkobiercy chcą nadal pokazywać spuściznę Mistrza turystom. Przez kilka najbliższych lat, podczas trwającej renowacji domu, wyposażenie saloniku i pracowni wraz z wieloma dziełami, można oglądać w Muzeum Karkonoskim — Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, na wystawie Wlastimilówka u Hauptmannów.

 • Odsłon: 5478
 • Odsłon: 5705
 • Odsłon: 5564
 • Odsłon: 4266
 • Odsłon: 3355
 • Odsłon: 547966


Zbudowany w końcu XIX wieku po adaptacji mieści od 1994 roku Muzeum Karkonoskie z ekspozycją stałą poświęconą pisarzom

Dom Garharta i Carla Hauptmannów„Pewnego dnia podczas górskiej wędrówki dostrzegłem z wysoka ową dolinę i pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wybudować tutaj dom. Zachwycony i olśniony tym pomysłem zszedłem w dół przez lasy, zbiegłem ścieżką wśród łąk i w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu z przynależnym gruntem, łąką, z bukowym gajem i źródełkami. Przypominam sobie jeszcze bezgraniczną radość żony i dzieci, kiedyśmy ten piękny zakątek uznali za swój własny i zaczęliśmy przebudowywać starą, rozpadającą się chałupę, która przemieniona jak najlepiej, miała się stać naszym przytulnym ogniskiem domowym.” Gerhart Hauptmann

W ten sposób kupiony w 1890 roku stary, wiejski dom stał się zarówno rodzinną ostoją jak i miejscem pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, braci - Carla i Gerharta Hauptmanów.

Gerhart Hauptmann (1862-1946)  -  „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości., stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.

 

Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy.

Nazwisko Hauptmannów od początku przyciągało wielu znamienitych gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się szczególnym miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Formalnie kolonia ukonstytuowała się dopiero po śmierci Carla Hauptmanna – w 1922 roku powstało „Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza”

 
Dom Garharta i Carla HauptmannówDziś Dom Carla i Gerharta Hauptmannów nadal pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny. Organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych podejmowanych przez animatorów kultury, jest współorganizatorem plenerów dla studentów, prowadzonych przez wrocławską ASP wespół z władzami miasta, zainicjował powstanie stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia artystyczna” , skupiającego artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich, prowadzi współprace z EUROArt – federacja kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005 r. Muzeum Hauptmannów stara się przejąć ideową schedę po ubiegłowiecznych mieszkańcach tego doprawdy wyjątkowego domu.
 
Wystawy stałe w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów
 1. W królestwie Ducha Gór
 2. Schronisko górskie
 3. Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
 4. Łukaszowcy • kolonia artystów
 5. Carl Hauptmann i jego przyjaciele
 6. Galeria Wlastimila Hofmana

Do końca września 2024 roku czynna jest wystawa czasowa pt. Wlastimilówka u Hauptmannów. To wyposażenie pracowni oraz saloniku W. Hofmana.

Dom  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdomhauptmannow.pl

Podczas epidemii Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wprowadziło specjalne zasady zwiedzania, które będą także obowiązywały wszystkie oddziały, w tym także szklarski Dom Hauptmannów.

 1. Pracownicy Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów obsługujący zwiedzających wyposażeni są w przyłbice ochronne.
 2. Muzeum udostępniane jest tylko turystom indywidualnym (bez zwiedzania grupowego).
 3. Liczba zwiedzających jest ograniczona do 12 osób jednocześnie.
 4. Zgodnie z obowiązującymi na terenie kraju wymogami — zwiedzający przebywający na terenie muzeum mają obowiązek zasłonić usta i nos.
 5. Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący, który obowiązkowo należy zastosować na dłonie.
 6. Obowiązuje nakaz zachowania 2-metrowej odległości od innych osób.
 7. Muzeum zawiesza realizację usługi przewodnickiej.
 8. Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania niektóre przestrzenie ekspozycyjne.

 • Odsłon: 3230
 • Odsłon: 1986
 • Odsłon: 2694
 • Odsłon: 1692
 • Odsłon: 1571
 • Odsłon: 20615
 • Odsłon: 1497
 • Odsłon: 1460
 • Odsłon: 1413
 • Odsłon: 595783
 • Odsłon: 2391
 • Odsłon: 1230
 • Odsłon: 1745


Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPNWszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN.

W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry. Atrakcyjność ekspozycji podnoszą wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy oraz wersje językowe: polska, czeska, niemiecka i angielska. Pokazy filmów, diaporam i różnego rodzaju prezentacje odbywają się w komfortowej sali projekcyjnej. Uzupełnienie stanowi sala wystaw czasowych oraz nowoczesna biblioteka z czytelnią.

Poza udostępnieniem ekspozycji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, w oparciu o kadrę pracowników edukacyjnych, prowadzone są zajęcia (w obiekcie i w terenie) dla zorganizowanych grup szkolnych, nauczycieli, studentów oraz społeczności lokalnej. Na miejscu można zakupić książki, mapy, foldery i inne wydawnictwa promujące Karkonosze.

Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 

W pogodę i niepogodę, zanim ruszysz na szlak lub po kolejnej wycieczce po górach - zobacz multimedialną ekspozycję "Wirtualne Karkonosze".

 

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

ul. Okrzei 28 (przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę)

tel. 75 717 21 24

Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
od stycznia do października  9:00-16:00
w listopadzie (nieczynne)
w grudniu 9:00-15:00

zajęcia edukacyjne w KCEE KPN

 

 • Odsłon: 498410
 • Odsłon: 706
 • Odsłon: 651
 • Odsłon: 649
 • Odsłon: 646
 • Odsłon: 655
 • Odsłon: 646
 • Odsłon: 603
 • Odsłon: 651
 • Odsłon: 670
 • Odsłon: 581
 • Odsłon: 571


Muzeum Mineralogiczne

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie LAS KARBOŃSKI. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.

Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów sprzed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin.
Najstarsze skamieniałości w muzeum są to stromatolity z Gór Kaczawskiech, sprzed 570 milionów lat oraz trylobity, których wiek szacuje się na 530 milionów lat (kambr).

Muzeum zapewnia salę audio-video, gdzie wyświetlane są filmy popularnonaukowe.

ul. Kilińskiego 20
tel. +48 693 970 880, +48 697 355 880
http://www.sokolowski-muzea.pl/

 • Odsłon: 554884
 • Odsłon: 3304
 • Odsłon: 3632
 • Odsłon: 4991
 • Odsłon: 4410
 • Odsłon: 5240
 • Odsłon: 7968


Na fundamentach strażnicy, Karczmy Głodowej, Motelu Relax i spalonego muzeum stoi JUNA

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica WalońskaMuzeum Ziemi JUNA w nowej odsłonie. Po przerwie wymuszonej pożarem, który strawił muzeum w 2015 i trudnej odbudowie, można już obejrzeć nową, piękną wystawę. Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, w atrakcyjnie zaaranżowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – walonów, to nie lada gratka dla każdego turysty pragnącego poznać Zachodnie Sudety. Muzeum Ziemi JUNA to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka.

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska OFERUJE:
- oglądanie strefy bezpłatnej – sala sklepu z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami Dolnego Śląska
- płatną część wystawową – wystawa na powierzchni około 450 metrów2 na dwóch poziomach budynku; ekspozycja obejmuje tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów, m. in. wielki bęben obrzędowy, sztolnię walońska, płuczki walońskie, salę alchemika, dużą i unikatową w skali Polski kolekcję minerałów lokalnych i ze świata
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w czasie ok. 45 min.
- duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami, biżuterią
- warsztaty mineralogiczne – szczegóły pod adresem www.muzeumziemi-juna.pl

Parter budynku z częścią wystawy, dostępny jest dla osób z niesprawnościami ruchowymi.
Przy Muzeum Ziemi JUNA znajduje się bezpłatny parking, również dla autokarów (dot. osób i grup zwiedzających muzeum).

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

 

Znajdziecie na Google Maps jako Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
w odległości:
- 30 min. od Wodospadu Szklarki;
- 20 min. od Złotego Widoku w Szklarskiej Porębie;
- 15 min. od ŻELAZNEGO TYGLA WALOŃSKIEGO;
- 20 min. od LEŚNEJ HUTY.

Przy Muzeum Ziemi JUNA przechodzą szlaki:
- dwie ścieżki SZLAKU WALOŃSKIEGO;
- zielony szlak turystyczny biegnący ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki;
- szlak ŚLADAMI WLASTIMILA HOFMANA

Muzeum Ziemi JUNA - Strażnica Walońska
przy ul. Jeleniogórskiej 9 w Szklarskiej Porębie
tel. 75 7173287
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumziemi-juna.pl
facebook: @MuzeumZiemiJuna
instagram: @muzeum_ziemi_juna

 • Odsłon: 14648
 • Odsłon: 2016
 • Odsłon: 2408
 • Odsłon: 1737
 • Odsłon: 2395
 • Odsłon: 1638
 • Odsłon: 1486
 • Odsłon: 3068
 • Odsłon: 13191


O historii energetyki nie należy tylko czytać.......

Muzeum Energetyki W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe.

Znaleźć można tu wszystko co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.

Eksponaty, pieczołowicie restaurował przez te lata wieloletni kustosz - Pan inż. Ludwik Szczepaniak.Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj.

W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa (0,057 MW i 0,099 MW), pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.

Muzeum Energetyki Otwarte zostało w dniu 15 maja 1975 r. przez Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Inicjatorem powstania (początkowo) Minimuzeum w 1975 roku był inż. Ludwik Szczepaniak -  Zasłużony Senior SEP. Aktu otwarcia wówczas Minimuzeum dokonał Zasłużony Senior SEP - Pan Teofil Gawarecki.

Dla grup zorganizowanych zasoby Muzeum są udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu,
telefon sekretariatu SEP: 75 75 26 338,
telefon TAURON Dystrybucja: 75 8891 423.

Dla turystów indywidualnych Muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10:00 do 15:00.\

Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Zainteresowanych starymi urządzeniami związanymi z szeroko pojętą elektroenergetyką zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.

 • Odsłon: 488329
 • Odsłon: 13838
 • Odsłon: 1613
 • Odsłon: 1577
 • Odsłon: 1614