Dom po śmierci malarza Wlastimila Hofmana w 1970 r. pozostał z niemal nie zmienionym wnętrzem. Niewielki z pozoru mieścił pracownię mistrza, gdzie stały wciąż sztalugi, a na stoliku leżały pędzle i farby. Klimat miejsca przepełniał duch artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.
Wlastimil Hofman (1881-1970) — nazywany przez Jana Sztaudyngera „malarzem wewnętrznego blasku”, znany w Polsce i na świecie artysta — malarz, poeta, uczeń Stanisławskiego, Wyczółkowskiego i przede wszystkim Jacka Malczewskiego. W 1947 przeprowadził się z Krakowa do Szklarskiej Poręby właśnie za namową Sztaudyngera i zamieszkał wraz z żoną w małym domku w Szklarskiej Porębie Średniej. Hofman zżył się bardzo z lokalną społecznością, namalował wiele portretów i niewielkich obrazków dla mieszkańców. Odbiorcami jego ówczesnej twórczości byli także miejscowi ojcowie franciszkanie. Jego dzieła zdobią prywatne domy i tutejsze kościoły.
Dom Hofmana, Wlastimilówka, w niedługim czasie stała się miejscem spotkań lokalnej artystycznej społeczności. Po śmierci malarza, na mocy testamentu właścicielem domu wraz z całym wyposażeniem, został Wacław Jędrzejczak. Po jego śmierci w 2020 r., spadkobiercy chcą nadal pokazywać spuściznę Mistrza turystom. Przez kilka najbliższych lat, podczas trwającej renowacji domu, wyposażenie saloniku i pracowni wraz z wieloma dziełami, można oglądać w Muzeum Karkonoskim — Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, na wystawie Wlastimilówka u Hauptmannów.
Zbudowany w końcu XIX wieku po adaptacji mieści od 1994 roku Muzeum Karkonoskie z ekspozycją stałą poświęconą pisarzom
W ten sposób kupiony w 1890 roku stary, wiejski dom stał się zarówno rodzinną ostoją jak i miejscem pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, braci - Carla i Gerharta Hauptmanów.
Gerhart Hauptmann (1862-1946) - „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości., stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.
Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy.
Nazwisko Hauptmannów od początku przyciągało wielu znamienitych gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się szczególnym miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Formalnie kolonia ukonstytuowała się dopiero po śmierci Carla Hauptmanna – w 1922 roku powstało „Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza”
- W królestwie Ducha Gór
- Schronisko górskie
- Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
- Łukaszowcy • kolonia artystów
- Carl Hauptmann i jego przyjaciele
- Galeria Wlastimila Hofmana
Do końca września 2024 roku czynna jest wystawa czasowa pt. Wlastimilówka u Hauptmannów. To wyposażenie pracowni oraz saloniku W. Hofmana.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdomhauptmannow.pl
Podczas epidemii Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wprowadziło specjalne zasady zwiedzania, które będą także obowiązywały wszystkie oddziały, w tym także szklarski Dom Hauptmannów.
- Pracownicy Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów obsługujący zwiedzających wyposażeni są w przyłbice ochronne.
- Muzeum udostępniane jest tylko turystom indywidualnym (bez zwiedzania grupowego).
- Liczba zwiedzających jest ograniczona do 12 osób jednocześnie.
- Zgodnie z obowiązującymi na terenie kraju wymogami — zwiedzający przebywający na terenie muzeum mają obowiązek zasłonić usta i nos.
- Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący, który obowiązkowo należy zastosować na dłonie.
- Obowiązuje nakaz zachowania 2-metrowej odległości od innych osób.
- Muzeum zawiesza realizację usługi przewodnickiej.
- Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania niektóre przestrzenie ekspozycyjne.
Wszystkich zainteresowanych krajoznawczą różnorodnością i bogactwem przyrodniczym Karkonoszy, zapraszamy do odwiedzenia Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN.
W trakcie wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej polskiej i czeskiej strony gór. Kilka sal interaktywnie prezentuje kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry. Atrakcyjność ekspozycji podnoszą wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy oraz wersje językowe: polska, czeska, niemiecka i angielska. Pokazy filmów, diaporam i różnego rodzaju prezentacje odbywają się w komfortowej sali projekcyjnej. Uzupełnienie stanowi sala wystaw czasowych oraz nowoczesna biblioteka z czytelnią.
Poza udostępnieniem ekspozycji w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, w oparciu o kadrę pracowników edukacyjnych, prowadzone są zajęcia (w obiekcie i w terenie) dla zorganizowanych grup szkolnych, nauczycieli, studentów oraz społeczności lokalnej. Na miejscu można zakupić książki, mapy, foldery i inne wydawnictwa promujące Karkonosze.
Obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
W pogodę i niepogodę, zanim ruszysz na szlak lub po kolejnej wycieczce po górach - zobacz multimedialną ekspozycję "Wirtualne Karkonosze".
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
ul. Okrzei 28 (przy dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę)
tel. 75 717 21 24
Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach:
od stycznia do października 9:00-16:00
w listopadzie (nieczynne)
w grudniu 9:00-15:00
W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie LAS KARBOŃSKI. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.
Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów sprzed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin.
Najstarsze skamieniałości w muzeum są to stromatolity z Gór Kaczawskiech, sprzed 570 milionów lat oraz trylobity, których wiek szacuje się na 530 milionów lat (kambr).
Muzeum zapewnia salę audio-video, gdzie wyświetlane są filmy popularnonaukowe.
ul. Kilińskiego 20
tel. +48 693 970 880, +48 697 355 880
http://www.sokolowski-muzea.pl/
Na fundamentach strażnicy, Karczmy Głodowej, Motelu Relax i spalonego muzeum stoi JUNA
Muzeum Ziemi JUNA w nowej odsłonie. Po przerwie wymuszonej pożarem, który strawił muzeum w 2015 i trudnej odbudowie, można już obejrzeć nową, piękną wystawę. Unikatowa w skali Polski kolekcja minerałów ozdobnych i szlachetnych, w atrakcyjnie zaaranżowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – walonów, to nie lada gratka dla każdego turysty pragnącego poznać Zachodnie Sudety. Muzeum Ziemi JUNA to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi i wytwory rąk człowieka.
Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska OFERUJE:
- oglądanie strefy bezpłatnej – sala sklepu z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami Dolnego Śląska
- płatną część wystawową – wystawa na powierzchni około 450 metrów2 na dwóch poziomach budynku; ekspozycja obejmuje tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów, m. in. wielki bęben obrzędowy, sztolnię walońska, płuczki walońskie, salę alchemika, dużą i unikatową w skali Polski kolekcję minerałów lokalnych i ze świata
- zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w czasie ok. 45 min.
- duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami, biżuterią
- warsztaty mineralogiczne – szczegóły pod adresem www.muzeumziemi-juna.pl
Parter budynku z częścią wystawy, dostępny jest dla osób z niesprawnościami ruchowymi.
Przy Muzeum Ziemi JUNA znajduje się bezpłatny parking, również dla autokarów (dot. osób i grup zwiedzających muzeum).
Znajdziecie na Google Maps jako Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
w odległości:
- 30 min. od Wodospadu Szklarki;
- 20 min. od Złotego Widoku w Szklarskiej Porębie;
- 15 min. od ŻELAZNEGO TYGLA WALOŃSKIEGO;
- 20 min. od LEŚNEJ HUTY.
Przy Muzeum Ziemi JUNA przechodzą szlaki:
- dwie ścieżki SZLAKU WALOŃSKIEGO;
- zielony szlak turystyczny biegnący ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki;
- szlak ŚLADAMI WLASTIMILA HOFMANA
Muzeum Ziemi JUNA - Strażnica Walońska
przy ul. Jeleniogórskiej 9 w Szklarskiej Porębie
tel. 75 7173287
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumziemi-juna.pl
facebook: @MuzeumZiemiJuna
instagram: @muzeum_ziemi_juna
O historii energetyki nie należy tylko czytać.......
W Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie - mieszczącym się w budynku starej siłowni wodnej - można zobaczyć (i dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki prądowe i napięciowe niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe.
Znaleźć można tu wszystko co związane było i jest z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka I stopnia, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r.
Eksponaty, pieczołowicie restaurował przez te lata wieloletni kustosz - Pan inż. Ludwik Szczepaniak.Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj.
W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa (0,057 MW i 0,099 MW), pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.
Otwarte zostało w dniu 15 maja 1975 r. przez Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Inicjatorem powstania (początkowo) Minimuzeum w 1975 roku był inż. Ludwik Szczepaniak - Zasłużony Senior SEP. Aktu otwarcia wówczas Minimuzeum dokonał Zasłużony Senior SEP - Pan Teofil Gawarecki.
Dla grup zorganizowanych zasoby Muzeum są udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu,
telefon sekretariatu SEP: 75 75 26 338,
telefon TAURON Dystrybucja: 75 8891 423.
Dla turystów indywidualnych Muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10:00 do 15:00.\
Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Zainteresowanych starymi urządzeniami związanymi z szeroko pojętą elektroenergetyką zachęcamy do odwiedzenia Muzeum.