×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Magiczny Szlak Ducha Gór; MapaWśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród  historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą.

Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa.

Od czasów Walonów postać Ducha Gór działała na wyobraźnię literatów i kronikarzy.  Przedstawiany jako postać niemalże z krwi i kości, miotana iście ludzkimi słabościami a z drugiej strony posiadająca moc niemalże boską: odwieczność i nieśmiertelność. Łaskawy pan bogatej fauny i flory Karkonoszy oraz złośliwy prześladowca zachłannych, nieszczerych i kłamliwych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Pierwsza wycieczka latem 2012 r.Najstarszym znanym graficznym przedstawieniem Ducha Gór jest postać z mapy Karkonoszy wrocławskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 r. Wyobrażenie o Duchu Gór zmieniało się przez stulecia.

W Szklarskiej Porębie utrwalamy właśnie ten najstarszy wizerunek – głowa orła z wijącym się żmijowatym językiem, z jelenim porożem i na koźlich nogach. Z korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Rzeźbę wykonał lokalny artysta Grzegorz Pawłowski.

Zapraszamy na wycieczkę po jego królestwie. Magiczny Szlak Ducha Góry, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach składa się z granitowych głazów zawierające tajemnicze symbole (17) w najbardziej interesujących punktach. Znaki te są częścią zabawy, w której każdy może wziąć udział. Pomysłodawcą Szlaku oraz wykonawcą głazów z płaskorzeźbami jest Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby.

W roku 2015 Magiczny Szlak Ducha Gór zajął II miejsce w konkursie Róża Regionów, organizowanym przez dwutygodnik branży turystycznej „Wiadomości Turystyczne”. W 2017 otrzymał certyfikat Krainy Ducha Gór.

Na szlaku napotkasz wiele atrakcyjnych punktów. Warto odwiedzić je wszystkie, lecz do zdobycia tytułu ODKRYWCY MAGICZNEJ Szklarskiej Poręby trzeba odrysować znaki w 17 wyjątkowych miejscach.

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz1. INFORMACJA TURYSTYCZNA znajduje się przy ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740). Tu otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na temat atrakcji w Szklarskiej Porębie i okolicy. Nieopodal możesz przy źródełku możesz też odpocząć, poczytać książki z plenerowej biblioteczki, a przede wszystkim odwzorować pierwszy znak.

3. SKAŁKI KARCZMARZ - główna arteria Szklarskiej Poręby – ul. Jedności Narodowej, zawęża się między skałkami, które stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od stojącej tu w dawnych czasach popularnej karczmy, słynącej ze smakowitego jadła.

3. NORWESKA DOLINA - pod koniec XIX wieku, za sprawą dwóch pisarzy, braci Gerharta i Carla Hauptmannów, do Szklarskiej Poręby zaczęli ściągać inni ludzie kultury. Ludzie środowisk twórczych, zmęczeni wielkomiejskim gwarem, szukali spokoju, a także natchnienia na łonie natury. Tak narodziła się „Dolina siedmiu domów”, nadana na cześć siedmiu najciekawszych domów stworzonych przez wybitne postacie z tamtych czasów. Nawiązując do tej historii każda z 7 willi Norweskiej Doliny ma swój indywidualny charakter, a ich otoczenie zostało ozdobione oryginalnymi elementami, typowymi dla tradycji tego regionu. Oprócz charakterystycznych nazw: HEDDAL, HEGGE, OYE, URNES, TORPO, KVERNES, wyjątkowość willi podkreślają zaprojektowane w stylu tradycyjnej architektury norweskiej wnętrza budynków (ul. Kopernika 9).

17. Muzeum Ziemi JUNA – Dzięki mozolnej pracy i wytrwałości oraz życzliwości wielu zacnych ludzi Muzeum Ziemi może pochwalić się unikatową w skali Polski kolekcją minerałów szlachetnych i ozdobnych. Dziś JUNA ma nie tylko bogatą ciekawą historię oraz niezwykłą kolekcję minerałów, ale także atrakcje dla odwiedzających. Warto przyjść i wziąć udział w warsztatach mineralogicznych — poczuć się jak poszukiwacz złota albo waloński poszukiwacz skarbów.

2. ZŁOTY WIDOK – malowniczy, wysoko położony próg skalny, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze.

5. CHYBOTEK od XIX wieku jedna z głównych, owianych legendą atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona  z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m wsparty w dwóch miejscach daje się łatwo rozkołysać.

6. LIPA SĄDOWA – w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, miejsce gdzie w dawnych czasach sprawowano sądy.

16. WODOSPAD SZKLARKI malowniczo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki.  Wodospad spadający kaskadą o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu  i skręcającą spiralnie masy wody. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe maramity. Przy wodospadzie małe schronisko Kochanówka. Obowiązuje opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

15. STARA CHATA WALOŃSKA - wybudowana jest w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki. Swego czasu znajdowała się tu siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego Mistrza Juliusza Naumowicza. W pobliżu znajduje się Żelazny Tygiel Waloński, skansen odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze, który pozwala przenieść się w czasy walońskich poszukiwaczy złota.

14. LEŚNA HUTA - obecnie jest jedyną hutą szkła w Szklarskiej Porębie, w której doświadczeni szklarze kontynuują średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego.  ul. Kołłątaja 2, tel. 75 717 23 03.

12. MUZEUM MINERALOGICZNE. Można tu obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie „LAS KARBOŃSKI”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Muzeum znajduje się przy ul. Kilińskiego 20 (tel. 693 970 880).

Magiczny Szlak Ducha Gór; fot. Bartosz Wójcikiewicz11. SZRENICA. Na szczycie dominującej nad miastem góry w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, wysokiej na 1362 m n.p.m., znajduje się znane schronisko górskie Szrenica. Na Szrenicę można wjechać krzesełkową koleją linową SKI ARENY SZRENICA. Na wierzchołku panują warunki klimatyczne zbliżone do alpejskich, w górach o 1000 m wyższych.

10. WODOSPAD KAMIEŃCZYKA - najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama” ze skupiskiem pegmatytów i ametystów. Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk” i Szałas „Sielanka”.

13. KARKONOSKIE CENTRUM  EDUKACJI  EKOLOGICZNEJ - przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego i Karkonoszy. Ekologia, biologia, działalność człowieka, fauna i flora oraz klimat Karkonoszy zaprezentowane w interaktywny sposób.  ul. Okrzei 28, tel. 75 717 21 24.

8. CZARNY KAMIEŃ - Apartamenty Czarny Kamień Resort & Spa przy ul. Wojska Polskiego 11.
W lobby obiektu znajduje się studnia o głębokości 18m, która powstała przed kilkuset laty.

Magiczny Szlak Ducha Gór9. KRUCZE SKAŁY - okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. (doskonały punkt widokowy).

7. ZAKRĘT ŚMIERCI - najsłynniejszy zakręt w Polsce – znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa -Zdroju w odległości ok. 3,5 km od centrum Miasta. Zakręt jest bardzo niebezpieczny – ma pełne 180 stopni. Na poboczu szosy stoi luneta, z której podziwiać można panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej

JAK ZOSTAĆ ODKRYWCĄ MAGICZNEJ SZKLARSKIEJ PORĘBY?

  1. Udaj się do punktu Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i zakup zestaw Magicznego Szlaku Ducha Gór, czyli kuferek z przewodnikiem, notesem i kredką do odwzorowania tajemnych znaków.
  2. Teraz możesz ruszać na szlak! Zdobądź wszystkie punkty zaznaczone na mapie w przewodniku.
    Pamiętaj, żeby zebrać wszystkie 17 punktów, a znaki odwzoruj na oryginalnym notesie.
  3. Po wykonaniu zadania zgłoś się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jeśli zadanie wykonane prawidłowo otrzymasz certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz niespodziankę.

Szczegółowy regulamin Magicznego Szlaku Ducha Gór

  1. Organizatorem jest: Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  2. Uczestniczyć w zabawie może każdy, kto zaopatrzy się w materiały pomocnicze  pod nazwą „Księga Skarbów”. W punkcie Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. 75 75 47 740, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) można kupić zestaw KSIĘGA SKARBÓW, w skład którego wchodzą przewodnik, notes i kredka lub ołówek do odrysowania znaków.
  3. Należy odwiedzić wszystkie 17 miejsc zaznaczone na mapie kolorem zielonym i odwzorować znaki znajdujące się na oznakowanych głazach.
    Należy zebrać wszystkie 17 punktów, a znaki odwzorować w oryginalnym notesie za pomocą ołówka lub kredki.
  4. Po wykonaniu zadania należy zgłosić się do Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie i przedstawić wszystkie 17 znaków. Jeżeli zadanie zostało wykonane prawidłowo (weryfikuje to pracownik Informacji Turystycznej), uczestnik otrzyma certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz upominek.
  5. Uczestnicy biorą udział w zabawie na własną odpowiedzialność.
  6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Organizator:
Referat Promocji Miasta, ul. Jedności Narodowej 1a, 58-580 Szklarska Poręba.

Punkt sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Jedności Narodowej 1a, tel/fax (75) 75 47 740, fax. 75 47 742, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.

Uroczyste otwarcie Magicznego Szlaku Ducha Gór
Magiczny Szlak Ducha Gór został uznany za najlepszy produkt turystyczny Powiatu Jeleniogórskiego w 2010 roku.
Magiczny Szlak Ducha Gór Produktem Markowym

Magiczny Szlak Ducha Gór

  • Odsłon: 71659
  • Odsłon: 53359
  • Odsłon: 53981
  • Odsłon: 46057
  • Odsłon: 1927
  • Odsłon: 49580
  • Odsłon: 1579
  • Odsłon: 1562
  • Odsłon: 1652
  • Odsłon: 1594
  • Odsłon: 1307
  • Odsłon: 1561
  • Odsłon: 1373
  • Odsłon: 1047
  • Odsłon: 1151
  • Odsłon: 1308
  • Odsłon: 1901
  • Odsłon: 46869
  • Odsłon: 39597