×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Narciarstwo biegowe

Góry Izerskie od strony Jakuszyc są najlepszą krainą w Polsce do uprawiania biegów narciarskich

Szklarska Poręba słynie z aktywnego wypoczynku przez cały rok. Choć wśród wielu turystów znana jest głównie z narciarstwa zjazdowego na Szrenicy Ski Arenie, to biegi na nartach, uprawiane są tutaj od zarania narciarstwa.

Narciarstwo biegowe (fot. Stacja Jakuszyce)

Łatwo, zdrowo i przyjemnie

Narciarstwo biegowe jest jedną z bezpieczniejszych dyscyplin narciarskich. Spacer, czy nieforsowny bieg może uprawiać wiele osób, nawet bez wybitnych umiejętności. Te zresztą można łatwo nabyć i się podszkolić.

Narciarstwo biegowe (fot. Miasto Szklarska Poręba)

Czyste powietrze w Górach Izerskich, zwłaszcza w Jakuszycach, gdzie jest duża cyrkulacja, bo często wieją wiatry, wraz z wysokością między 900 a 1000 metrów nad poziomem morza powodują, że bieganie na nartach bardzo dobrze wpływa na kondycję fizyczną organizmu.

Narciarstwo biegowe (fot. Stacja Jakuszyce)

Ośrodek narciarstwa biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, tworzą:

  • trasy biegowe o różnym stopniu trudności o łącznej długości ponad 80 km
  • trasy wyczynowe do treningu doświadczonych narciarzy i zawodników
  • duże naturalne zaśnieżenie z grubą pokrywą śniegową zalegającą do wiosny
  • wypożyczalnie nart i dodatkowego sprzętu
  • zaplecze serwisowe nart
  • instruktorzy narciarscy i przewodnicy
  • zaplecze hotelowe i gastronomiczne
  • parkingi i stacja benzynowa

Szklarska Poręba-Jakuszyca jest bardzo dobrze skomunikowana. Prowadzą przez nią dwa międzynarodowe szlaki komunikacyjne:

  • droga E65 (droga krajowa 3 i silnice I/10) łącząca Polskę z Czechami
  • kolej ze Szklarskiej Poręby-Górnej do Liberca

Narciarstwo biegowe (fot. A. Lipin)

Pociąg zatrzymuje się przed wejściem na trasy narciarskie poprzez peron kolejowy stykający się z Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka.

Podobne trasy, o mniejszym zagęszczeniu lecz dłuższych dystansach, znajdują się także po czeskiej stronie Gór Izerskich. Łatwość przekraczania granicy państwowej powoduje, że zarówno na czeskich można spotkać Polaków, jak i na polskich — Czechów. Oba systemy tras się uzupełniają.

Biegowe trasy narciarskie w Górach Izerskich (polska i czeska część)

Narciarskie Trasy Biegowe — mapa Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Zimowe Trasy Spacerowe — mapa Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Narciarstwo biegowe (fot. Stacja Jakuszyce)

Jakuszyce — brama w Góry Izerskie

Szklarska Poręba to nie tylko Karkonosze. Ponad połowa miejscowości leży w Górach Izerskich. Wyjątkowe warunki klimatyczne i rzeźba terenu tego sudeckiego pasma sprawiają, że znaczna połać G. Izerskich nadaje się doskonale do uprawiania biegów narciarskich.
Najważniejszym atutem jakuszyckiego ośrodka narciarskiego jest specyficzny mikroklimat Gór Izerskich. Choć nie są one wysokie ani też nie leżą na dalekiej północy, to panuje tutaj klimat zbliżony do skandynawskiego.

Narciarstwo biegowe (fot. Stacja Jakuszyce)

Narciarstwo pojawiło się w Szklarskiej Porębie już pod koniec XIX stulecia, lecz tutejsze biegi narciarskie stały się popularne w latach 60. XX wieku. W 1968 roku po raz pierwszy na czeskiej stronie gór biegacze wystartowali w długodystansowym biegu na 50 km. Tak zrodziła się Jizerská padesátka (pol. Izerska Pięćdziesiątka). Już 8 lat później, w 1976 roku zorganizowano zawody po polskiej stronie granicy, w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach — Bieg Piastów. Jego dystans, od 1979 roku, wzorem czeskiego i innych biegów długich, wynosi 50 km. Nazwa nawiązuje do szwedzkiego Biegu Wazów. Popularność tych największych zawodów narciarskich w Polsce, spowodowała rosnące z roku na rok zainteresowanie Polaną Jakuszycką i Górami Izerskimi, jako doskonałej areny biegów narciarskich.

Narciarstwo biegowe (fot. Marcin Oliva Soto)

#NaPolanie

Operatorem tras biegowych, a zarazem organizatorem Biegu Piastów — Festiwalu Narciarstwa Biegowego, jest powołane w 1991 roku stowarzyszenie Bieg Piastów. Przygotowanie tras jest wysoko oceniane przez narciarzy. Doceniana jest też różnorodność tras pod kątem profilu wysokościowego. Wachlarz obejmuje trasy od spacerowych po wyczynowe.

Narciarstwo biegowe (fot. Bieg Piastów)

Narciarstwo biegowe (fot. Ultra Lovers)

Narciarstwo biegowe (fot. Jacek Deneka)

Narciarstwo biegowe (fot. Jacek Deneka)

Narciarstwo biegowe (fot. Jacek Deneka)

W 2022 roku do dyspozycji amatorów, wyczynowców, zawodników różnych dyscyplin sportu, oddano do użytku Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka. To nowoczesny ośrodek hotelowo-sportowy z bogatym zapleczem odnowy biologicznej i warunkami do organizacji wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie. Zapewnia nie tylko godne warunki dla początkujących narciarzy, ale przede wszystkim dla sportowców mogących trenować w Górach Izerskich biegi narciarskie, kolarstwo górskie oraz biegi terenowe, a także szereg innych dyscyplin sportowych.

Narciarstwo biegowe (fot. A. Lipin)


Adresy warte odwiedzin: