×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich  to wymarzone miejsce do uprawiania aktywnego wypoczynku zarówno dla całych rodzin jak i dla sportowców.

Choć nie bez powodu kojarzona jest z bardzo popularnymi w naszym kraju sportami zimowymi jak: narciarstwo zjazdowe i narciarstwo biegowe, oferuje również wiele możliwości uprawiania sportów mniej znanych, choć zdobywających coraz większe grono miłośników

Stoki górującej nad miastem Szrenicy, jednego z najwyższych szczytów Karkonoszy, to fantastyczne miejsce do uprawiania skituringu. Nasze góry zdobywać można  również na śnieżnych rakietach

Na zróżnicowanych  pod względem trudności trasach jeździć można na nartach czy snowboardzie nawet do kwietnia. W 2010 roku  oddana do użytku została nowa kolejka linowa „Karkonosze Express”. Ta „sześcioosobowa kanapa” to najdłuższy i najnowocześniejszy tego typu wyciąg w Polsce. Wywozi narciarzy pod szczyt Szrenicy w 8 i  pół minuty.

Góry Izerskie znane są wszystkim miłośnikom narciarstwa klasycznego. To tu od 35 lat odbywa się Bieg Piastów -  najstarsza i największa masowa impreza w Polsce.  To tu co roku Stowarzyszenie Bieg Piastów przygotowuje i utrzymuje  100 km tras biegowych. A dzięki niezwykłemu mikroklimatowi pokrywa śnieżna utrzymuje się tu od jesieni do wiosny. Trenują tu olimpijczycy z Polski i Czech. Trasy biegowe w Szklarskiej Porębie poleca m.in. Justyna Kowalczyk. Tereny te doceniła Międzynarodowa Federacja Narciarska , która przyznała Szklarskiej Porębie prawa organizacji Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w 2012 roku.
Kolejna edycja Pucharu Świata odbyła się w dniach 18-19 stycznia 2014. 

Topniejące śniegi odkrywają wielki potencjał Szklarskiej Poręby jako miejsca do zdrowego, aktywnego wypoczynku od wiosny do późnej jesieni. Wielu kojarzy nasze miasto z Rowerową Stolicą Polski. Jest tu ponad 400 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przygotowanych zarówno dla najmłodszych jak i dla wyczynowców. Co roku odbywa się u nas największa impreza rowerowa w Polsce – Festiwal Rowerowy Bike Action .

Szklarska Poręba i jej okolice znana jest również wszystkim miłośnikom wspinaczki skałkowej. Liczne twory geologiczne o ciekawych kształtach to dla nich duże wyzwanie.

Szklarska Poręba to miejsce, które można odkrywać na wiele sposobów. Coraz częściej na licznych górskich szlakach spotkać można turystów wędrujących z kijami. Nordic walking zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Jest to świetna forma aktywnego wypoczynku dla każdego, niezależnie od wieku,  kondycji czy tuszy. A trasy wokół Szklarskiej Poręby to wymarzone tereny do uprawiania tego sportu.

Dla tych, którzy chcą  spojrzeć na turystykę z trochę innej perspektywy, stworzono szlaki tematyczne. Wędrując nimi, oprócz zapewnienia sobie zdrowego ruchu, dowiedzieć się można wielu interesujących faktów dotyczących Karkonoszy.

Naszym gościom przyjeżdżającym do Szklarskiej Poreby całymi rodzinami oferujemy  „Wędrówki z fraszką”  czyli Dużą Sztaudyngerowska Trasą Turystyczną, gdzie można obcować nie tylko z pięknymi krajobrazami, ale również z dziełami mistrza krótkiej formy, przez jakiś czas mieszkańca naszego miasta - Jana Sztaudyngera.

Jednym z najbardziej lubianych (zwłaszcza przez dzieci) szlaków jest nagradzany „Magiczny Szlak Ducha Gór” - gra terenowa, szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym. Po naszych terenach wędrować można również Szlakiem Walońskim prowadzącym w miejsca, których historia sięga czasami średniowiecza.

Zapraszamy do Szklarskiej Poręby! Alpejski klimat pozwala na regencję sił. Karkonosze i Izery, góry na styku których leży nasze miasto, to unikatowa w Europie przyroda i niepowtarzalne krajobrazy. W tej scenerii możliwe są różne formy aktywnego wypoczynku.

Tekst: Anita Kaczmarska

Nasze miasto i region to fantastyczne miejsce do życia, odpoczywania i zarabiania pieniędzy. W Szklarskiej wypoczniesz bardziej !