×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

U nas znajdziesz:

  • w Górach Izerskich trasy łatwe, małe przewyższenia, wspaniałe panoramy, wielkie przestrzenie
  • w Karkonoszach – trasy wymagające dla zaawansowanych, a przy tym zapierające dech w piersiach krajobrazy
  • kontakt z naturą – 80% tras przebiega drogami leśnymi, szutrowymi i kamienistymi lub górskimi ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego
  • możliwość całodziennych wypraw rowerem lub pieszo, po drodze spotykając gościnne schroniska z górskim jadłem
  • noclegi na całorocznych campingach lub w gościnnych prywatnych pensjonatach, kwaterach czy hotelach
  • „kwatera dla rowera” – czyli noclegi w obiektach z zamykanym parkingiem na rower
  • wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi
  • zawody rowerowe o uznanej renomie, w tym BIKE ACTION, Rowerowy Bieg Piastów, Szosowy Klasyk i inne

Trasy rowerowe w liczbach

  • 19 oznakowanych tras rowerowych
  • 450 km to łączna długość ścieżek dla rowerzystów
  • 8 km to najdłuższy zjazd na trasie,
  • 1150 m n.p.m. to najwyższy punkt na trasie
  • 1 do 5 skala trudności tras
  • długość tras od 8 do 50 km

Oznakowanie tras rowerowych

Rozglądaj się za znakami malowanymi na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach wolnostojących. Na białym tle znajdziesz elementy :

  • sylwetka rowerzysty
  • numer lub numery tras
  • strzałki kierunkowe
  • logotypy sponsorów
  • znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności
  • Elementem oznakowania tras są wolnostojące, wielko formatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie.

Wymagania sprzętowe i zasady korzystania z tras

Większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi, górskimi ścieżkami więc ich pokonywanie wymaga roweru górskiego, którego największym atutem musi być sprawność techniczna (układ napędowy i hamulce!) oraz sprawdzone parametry. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.

Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych :

  1. poruszanie się po trasach oznakowanych
  2. przestrzeganie zakazów ruchu
  3. bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – własnego i innych użytkowników
  4. ustępowanie pierwszeństwa turystom pieszym
  5. przestrzeganie zasad poszanowania przyrody
  6. obiektywna ocena własnych możliwości – sprzętowych i kondycyjnych
  7. odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant)

Opis Tras Rowerowych

    • Trasa nr 1 Mała Szklarska Pętla
      Trasa o długości 13 km, rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu, do Kościoła p.w. Bożego Ciała. Po drodze zwiedzamy Muzeum w Szklarskiej Porębie, następnie w Szklarskiej Porębie Dolnej dom Wlastimila Hofmana, Chybotek, powrót ulicą Dolną, Armii Krajowej i Osiedla Podgórze na Białą Dolinę i do centrum miasta.

    • Trasa nr 2 Trasa Kogeneracji
      Trasa o długości 58 km, prowadzi po polskich Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Trasa długa, ale łatwa technicznie, bardzo ciekawa, łączy się z czeską trasą rowerową nr 2, dlatego warto zabrać ze sobą paszport. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova – centrum miasta i Wodospad Mumlavy. Warto poświęcić chwilę, żeby obejrzeć słynną mamucią skocznię narciarską . Początek trasy w centrum Szklarskiej Poręby, stąd kierujemy się do Ośrodka Wczasowego „Południowy Stok”, gdzie znajduje się Źródełko Zdrowia i Miłości, warto zatrzymać się tam na chwilę i skorzystać z cudownych właściwości źródlanej wody. Warto także obejrzeć panoramę Karkonoszy przez lunetę turystyczną. Następnie kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przez kopalnię kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna, najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa), do szosy w kierunku Jakuszyc. Przekraczamy granicę państwa przez przejście drogowe w Jakuszycach , a po zwiedzeniu okolic Harrachova wracamy do Szklarskiej Poręby.

    • Trasa nr 3 Trasa Radiowej Trójki
      Trasa trudna technicznie ,dla ambitnych -jak radiowa Trójka. Prowadzi wokół Szklarskiej Poręby, umożliwiając zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Wymaga dobrego sprzętu i sporych umiejętności. Mniej wprawni rowerzyści będą musieli na niektórych odcinkach prowadzić rower. Długość trasy 25 km. Początek na Skwerze Radiowej Trójki, dalej prowadzi kolejno – przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej. Następnie przejeżdżamy obok Wodospadu Szklarki i dalej jedziemy przez Szklarską Porębę Dolną do Zakrętu Śmierci. Z Zakrętu Śmierci kierujemy się na Białą Dolinę, stamtąd do Rozdroża pod Kamieńczykiem, do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.

    • Trasa nr 4 Łącznik Trzech Dzielnic
      Jest to jedna z łatwiejszych tras – polecamy na rozgrzewkę. Ma 9 km długości i w większości przebiega po terenach Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek w centrum Szklarskiej Poręby Górnej – przy IT. Do Dolnej Szklarskiej jedziemy obok Kościoła p. w. Bożego Ciała, następnie obok Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS, ostry zjazd w dół ulicą Waryńskiego. Powrót ul. Armii Krajowej.

    • Trasa nr 5 Karkonoski Ekspress pod Reglami
      Trasa dosyć łatwa, o długości 19 km. Bardzo ładna widokowo, początek w centrum miasta, szosą dojazd do parkingu Kamieńczyka, dalej drogami leśnymi u podnóża Karkonoszy aż do Drogi pod Reglami, stąd ul. Kasprowicza powrót do centrum.

    • Trasa nr 6 Pętla Trzy Jawory
      Trasa poprowadzona w okolicach Michałowic, dosyć łatwa, o długości 8 km. Początek i koniec na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic, po drodze przejazd obok kamieniołomu granitu, dojazd do węzła szlaków w Michałowicach i powrót przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Trasa została pomyślana jako dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7. Polecana na wycieczki rodzinne.

    • Trasa nr 7 Pętla Dwóch Rzek
      Trasa o długości ponad 30 km, dosyć trudna. Początek w centrum Szklarskiej przy IT. Jest poprowadzona przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie, do Górzyńca i przez Piechowice powrót do Szklarskiej Poręby Drogą pod Reglami.Trasa stosunkowo długa znakomicie nadająca się na wycieczkę całodniową. Na odcinku  około 10 km.biegnie drogą asfaltową o niewielkim natężeniu ruchu samochodowym.

    • Trasa nr 8 U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot
      Trasa o długości 35 km, o średnim stopniu trudności. Na trasie znajduje się kilka stromych podjazdów, min. "Samolot", okolice Jagnięcego Jaru i wjazd na Kopalnię Stanisław. Trasa biegnie malowniczymi dolinami rzeki Kamiennej i Izery. Warto na dłużej zatrzymać się na Rozdrożu pod Cichą Równią, Orlu, w Jagnięcym Jarze, Polanie Jakuszyckiej i nieczynnej już kopalni kwarcu Stanisław(1080 m.n.p.m).

    • Trasa nr 9 Trasa Towarzystwa Izerskiego
      Trasa o długości 18,5 km, prowadzi drogami w Górach Izerskich. Bardzo atrakcyjna widokowo o średnim stopniu trudności. Początek i koniec na Orlu. Wymaga dojazdu do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc.

    • Trasa nr 10 Trasa Interferii- Izerska Pętla
      Trasa o długości 48 km, początek i koniec przy DW. Górnicza Strzecha ( ul. Wysoka) . Przez Osiedle Huty dojazd do Jakuszyc, dalej bardzo ładną widokowo trasą przez Orle, obok Chatki Górzystów, gdzie warto uzupełnić kalorie naleśnikami z jagodami. Następnie kierując się aż do granic Świeradowa Zdroju, powrót do Szklarskiej Poręby Droga Sudecką. Trasa całodniowa, łącząca dwie górskie miejscowości. Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. Ze względu na długość uznawana za średnio trudną, z 17 kilometrowym odcinkiem asfaltowym.

    • Trasa nr 11 Trasa Gazety Wyborczej-Pętala Kamiennej
      Trasa krótka o średnim stopniu trudności. W dużej części biegnie drogami asfaltowymi .Trasa bardzo ładna widokowo, o długości 13,5 km.

    • Trasa nr 12 Trasa Artystyczna
      Trasa o długości 12 km, oprowadzająca po muzeach, galeriach i innych miejscach związanych z życiem kulturalnym Szklarskiej Poręby. Początek i koniec przy IT w centrum Szklarskiej Poręby, prowadzi do Esplanady, następnie zatrzymujemy się przy cmentarzu, na którym znajduje się grób Wlastimila Hofmana, dalej – Muzeum w Szklarskiej Porębie – oddział Muzeum Okręgowego, w którym znajdują się pamiątki po braciach Gerhardzie i Carlu Hauptmannach, zbiory historycznych wyrobów z huty szkła kryształowego „Julia” oraz bogata kolekcja obrazów Wlastimila Hofmana. Następnie jedziemy w kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej do domu Hofmana, po drodze warto się także zatrzymać przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku. Leśną drogą, przecinając szosę prowadzącą do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy do Wodospadu Szklarki. Kierujemy się w stronę  ul. 1 Maja, dalej do ul. Kilińskiego , gdzie znajduje się dom Zbigniewa Frączkiewicza i jego plenerowa galeria „Kamienny Krąg” z wystawą Ludzi z Żelaza . Małymi uliczkami dojeżdżamy do nieczynnej Huty „Julia”. Powrót drogą E-65.

    • Trasa nr 14 — Singel Track Szklarska
      Od października 2019 r. w Szklarskiej Porębie dostępna jest wieloodcinkowa trasa singel track o długości 21 km; Szczegółowy opis: Singel Track Szklarska.

Więcej na:
www.rowerowakraina.com, www.bike.superhost.pl