×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items


Szklarska Poręba jak żadne inne miasto w Karkonoszach identyfikuje się z postacią Ducha Gór.
 
To tu wśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamienna, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich rozciąga się magiczny ogród historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego niekoronowanym władcą jest Duch Gór zwany: Karkonoszem,Liczyrzepą i Rzepiórem.

Nieprzewidywalny jak siły natury. Jak one, czasem bezlitosny i okrutny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Pan na swych włościach, pilnie strzegący podziemnych skarbów i troskliwie opiekujący  się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa. Prawdopodobnie tak stary jak same góry.

Postać Władcy Gór przez wieki rozpalała umysły i wyobraźnię, tych którzy w Karkonoszach mieszkali lub je odwiedzali. Pisało o nim wielu literatów i kronikarzy, a ich nazwiska można by długo wymieniać. Więcej...

Liczyrzepa to postać, która na trwałe wpisała się w obecną rzeczywistość naszego miasta.

Od ponad 10 lat pod Szrenica Działa Sudeckie Bractwo Walońskie, nawiązujące do historii Walonów, dawnych poszukiwaczy minerałów oraz kamieni szlachetnych, którzy przybyli na te tereny niemal przed tysiącem lat!

Ci poszukiwacze skarbów, cenieni na wielu europejskich dworach za swój kunszt,  byli pierwszymi popularyzatorami legend o Karkonoszu.

Współcześni Walonowie to ludzie gór, poszukiwacze skarbów i kamieni, a przede wszystkim miłośnicy Szklarskiej Poręby. Z powodzeniem popularyzują średniowieczne idee walońskie wśród  mieszkańców i turystów przyjeżdżających aby tu wypocząć.

Nasze miasto i jego okolice poznać można wędrując nagradzanym Magicznym Szlakiem Ducha Gór. Ta gra terenowa, szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym , cieszy się olbrzymią popularnością wśród gości odwiedzających Szklarską Porębę.

W centrum miasta, na Skwerze Radiowej Trójki, stoi metalowa postać Ducha Gór autorstwa Grzegorza "Siwego" Pawłowskiego. Ponad 3 metrowa figura została w całości wykonana z metalu techniką  znaną tylko autorowi rzeźby. To najstarszy wizerunek Ducha Gór  pochodzący z 1561 roku autorstwa  niemieckiego kartografa Martin Helwiga.

Rzeźbę zamówiło miasto Szklarska Poręba, aby w ten sposób utrwalić obraz Władcy Karkonoszy nie jako przygarbionego, brodatego starca, ale jako silnego strażnika skarbów gór. Artysta do wykonania figury Ducha Gór dysponował tylko szkicem postaci w profilu. Żeby wykonać rzeźbę w trzech wymiarach Grzegorz Pawłowski musiał wykazać się sporą  wyobraźnia i pomysłowością. Efekt jest wart obejrzenia.

Niedługo obok Domu Braci Hauptmannów (oddział Muzeum Karkonoskiego) powstanie Ogród Ducha Gór - ścieżka dydaktyczna poświęcona tej legendarnej postaci.

W ogrodzie mają stanąć rzeźby Karkonosza, jaskinie ze skarbami walońskimi, imitacje górniczych sztolni.Planowane są też place zabaw z odsłoniętą panoramą na Karkonosze. W muzeum Karkonoskim można już teraz obejrzeć stałą ekspozycję poświęconą Rzepiórowi.

Karkonosz jest żywą legendą łączącą współczesną Szklarską Porębę z jej historią. Przypomina nam na co dzień, że mieszkamy w magicznym miejscu, gdzie piękno przyrody splata się z najnowocześniejszymi zdobyczami współczesnej cywilizacji. Tekst: Anita Kaczmarska

Duch Gór zwraca nas ku przeszłości, aby tam szukać dalszych inspiracji do wzbogacania Szklarskiej Poręby - Magicznego Miasta Ducha Gór.

Zobacz filmy kręcone w naszym mieście.