Od początku
Zaczęło się od nart i obecności dziennikarzy Trójki na nartostradach Ski Areny Szrenica. Radiowi goście docenili niezaprzeczalne walory Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych i jesienią 1998 roku zapadła decyzja - Szklarska Poręba będzie ZIMOWĄ STOLICĄ TRÓJKI. Nasze miasto i Program Trzeci od razu się polubiły, tak więc pierwsze imprezy sezonu zimowego 1998/1999 organizowane były już pod patronatem Trójki.
„Tu się słucha Trójki na okrągło”! W 1999 r. Szklarska Poręba została oficjalnie mianowana STOLICĄ PROGRAMU TRZECIEGO POLSKIEGO RADIA. I to nie tylko zimową, ale całoroczną.
Aleja Trójkowych Gwiazd
26 czerwca 1999 radio otrzymuje od Szklarskiej Poręby swój skwerek - SKWEREK RADIOWEJ TRÓJKI, a na nim ALEJĘ TRÓJKOWYCH GWIAZD. Jest to szczególna Aleja, bo w odróżnieniu od tej w Międzyzdojach lub Łodzi, zamiast odcisków dłoni czy stóp dziennikarze Radiowej Trójki prezentują tam odcisk swojego „narzędzia pracy” tj. odcisk ust.
Tylko w Szklarskiej Porębie można zobaczyć usta: Artura Andrusa, Piotra Barona, Jacka Cholewińskiego, Grażyny Dobroń, Magdy Jethon, Piotra Kaczkowskiego, Tomasza Kowalczewskiego, Jolanty Kucharskiej, Wiktora Legowicza, Wojciecha Manna, Barbary Marcinik, Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Michała Olszańskiego, Krzysztofa Skowrońskiego, Piotra Stelmacha, Kuby Strzyczkowskiego, Henryka Sytnera, Agnieszki Szydłowskiej, Marka Wałkuskiego, Grzegorza Wasowskiego.
W 2001 roku Henryk Sytner otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a jedna z tras rowerowych (oczywiście trasa numer 3) otrzymała oficjalną nazwę - Trasa Radiowej Trójki.
Przez cały rok Szklarska Poręba jest obecna na antenie Trójki a Trójka gości w Szklarskiej Porębie.
Trójka w Szklarskiej
Dziś trudno sobie wyobrazić bez udziału Trójki największe miejskie imprezy. Trójkowi dziennikarze uczestniczą i relacjonują na żywo Weekend z Adrenaliną, Gwiazdy na Śniegu, Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu ŚNIEGOLEPY, Slalom Retro, Puchar Trójki w Narciarstwie Zjazdowym, Jesienny Rowerowy Rajd z Trójką czy Majowy
Zawrót Głowy.
Szklarska w Trójce
Zaproszenie do Szklarskiej Poręby można było usłyszeć podczas: Tu Baron, Myśliwieckiej 3/5/7, Listy Przebojów Programu Trzeciego, Zapraszamy do Trójki, Zagadkowej Niedzieli, Wakacji na Dwóch Kółkach, Offensywy.
Na Trójkowej antenie gościli mieszkańcy Szklarskiej Poręby, którzy oferują turystom nas odwiedzającym niezwykłe atrakcje. Walończycy, Szkoła Górska QUASAR, Osada Jeździecka BATA, Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach, Park Linowy TROLLANDIA, Stowarzyszenie Bieg Piastów, Leśna Huta, Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Dom Carla i Gerharda Hauptmannów – to oferty turystyczne, którą z czystym sumieniem polecamy my i Polskie Radio Program Trzeci.
Trójkowa ekipa
Turniej Miast Przyjaciół Trójki – zawody sportowe z przymrużeniem oka. Trzy drużyny – Szklarska Poręba, Augustów i Trójka rywalizują ze sobą o pierwsze miejsce w przeróżnych konkurencjach sportowych. Latem turniej odbywa się w Augustowie - letniej stolicy Programu Trzeciego, z typowymi dla tego regionu konkurencjami w sportach wodnych, w których najczęściej wygrywa ekipa gospodarzy. Zimą zapraszamy do Szklarskiej Poręby i tu nie ma mocnych na ekipę z naszego miasta!! Konkurencje są różne – to zależy od humoru organizatorów. Jedno jest jednak niezmienne od początku istnienia Turnieju Przyjaciół Miast Trójki – wyśmienita zabawa, która przesuwa na dalszy plan wyniki sportowe. Oczywiście relacje z Turnieju można usłyszeć na antenie Trójki.
Trójkowa Magistrala Rowerowa
Trójkowa Magistrala Szklarska Poręba – Augustów – nasze najnowsze osiągnięcie. Jest to szlak rowerowy wytyczony w ramach partnerskiej współpracy Szklarskiej Poręby i Augustowa. Dwóch miast położonych na przeciwległych krańcach Polski. Odległych na mapie, ale blisko zaprzyjaźnionych dzięki Radiowej Trójce.
Na początku lipca 2009 roku grupa rowerzystów z Burmistrzem Arkadiuszem Wichniakiem na czele wyruszyła ze Szklarskiej Poręby przez Jawor, Żórawinę, Mikstat, Wartę, Wyszogród, Jednorożec i Kolno aż do Augustowa. W każdym mieście na peleton czekało gorące przyjęcie i ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców. Magistrala jest przez cały czas „dostępna” i każdy odważny rowerzysta może pokonać tę trasę.
Liczyrzepa na Myśliwieckiej
Lista Przebojów Programu Trzeciego to dla wielu program kultowy. W ostatnią sobotę października 2010 roku uroczyście obchodzono jej 1500 wydanie. Na Myśliwiecką zostały zaproszone osoby, które są ważne dla Trójki, a przede wszystkim dla Marka Niedźwiedzkiego i jego Listy Przebojów.
Wśród nich nie mogło zabraknąć mieszkańców Szklarskiej Poręby - „Zimowej Stolicy Trójki”, miasta gdzie w co drugim domu odbiorniki są na stałe nastawione na Program Trzeci Polskiego Radia. Do Warszawy pojechali: Grażyna Biederman, Barbara Głębocka i Eugeniusz Zielenkiewicz . Spod Szrenicy do Warszawy przywieźli jako podarunki: rzeźbę Ducha Gór , piękny kryształ i miód z tutejszej pasieki. Dary wręczono „na żywo” podczas 1500 wydania Listy Przebojów.
Pyszny i zdrowy miód wzmacniać będzie trójkową ekipę, a Duch Gór będzie ich strzegł przez następne 1500 wydań L.P. Liczyrzepa zresztą towarzyszył Markowi Niedźwiedzkiemu nazajutrz przez całą „Markomanię” o czym ”Niedźwiedź” informował wszystkich słuchaczy, mówiąc iż " jest to Duch Gór z naszych Karkonoszy"
Nowe Usta w Alei Trójkowych Gwiazd
Aleja Trójkowych Gwiazd została wzbogacona trzema nowymi odciskami ust dziennikarzy Programu III Polskiego Radia.
22 lipca uroczyście odsłonięto odciski ust Beaty Michniewicz, Roberta Kantereita i Marcina Łukawskiego. Jak zauważyła Magda Jethon dyrektorka Programu III, dziennikarze radiowi, jak wszyscy ludzie mass mediów są nieco próżni, nie na tyle jednak aby stawiać sobie pomniki. Podkreślali to również debiutanci w trójkowej Alei Gwiazd.
Beata Michniewicz stwierdziła, że zdecydowanie pewniej czuje się prowadząc rozmowy z politykami niż w roli gwiazdy. Również Robert Kantereit i Marcina Łukawski potwierdzili, że wolą raczej zacisze radiowego studia.
Między innymi właśnie za ten dystans do siebie oraz skromność trójkowych dziennikarzy wszyscy Trójkę tak bardzo cenią. Dlatego w Szklarskiej Porębie, która jest Stolicą Radiowej Trójki w co drugim domu odbiorniki radiowe są nastawione na ten Program.
Odsłonięciu odcisków ust towarzyszył niezwykły happening. Dziennikarzy na Aleję Gwiazd wprowadziły Glinoludy budzące sensacje i zaciekawienie wszystkich obecnych na Skwerze Radiowej Trójki. Robiono sobie z nimi zdjęcia i malowano gliną twarze. Glina zresztą była motywem przewodnim tego dnia. Dorośli i dzieci mieli szansę lepić w glinie wszystko co im do głowy przyszło m.in również loga Trójkowej Trójki. Czytaj więcej...