×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Turystyka jest najważniejszym działem gospodarki Szklarskiej Poręby. W mieście nie ma przemysłu ciężkiego lub chemicznego i nie jest on pożądany. Preferowane są inwestycje podnoszące poziom konkurencyjności turystycznej i jakości życia mieszkańców.

Plany inwestycyjne

Szczególnie oczekiwane są inwestycje, które uzupełnią dotychczasową ofertę miasta w zakresie usług „po nartach” i „po wycieczkach”, a także stworzą dodatkowe atrakcje (np. aquapark, kręgielnie, całoroczne boisko do tenisa, squash, golf), oraz inwestycje hotelarskie z ofertą skierowaną do najbardziej wymagającego klienta, w tym SPA i wellnes.

Dzięki wyjątkowej różnorodności oferty aktywnego zimowego jak i letniego wypoczynku, a w szczególności dzięki łagodnym szlakom pieszym, licznym ciekawostkom przyrodniczym, trasom rowerowym dostępnym dla dzieci, jak również zróżnicowanym trasom narciarskim, miasto stało się w ostatnich latach celem podróży rodzinnych. 

Różnorodna oferta turystyczna

Szklarska Poręba jest całoroczną turystyczną miejscowością, oferującą wiele możliwości aktywnego wypoczynku. W okresie zimowym wiodącą dyscypliną jest narciarstwo w każdej formie: zjazdowej, biegowej i skiturowej. Skiarena Szrenica jest jednym z największych polskich ośrodków narciarskich w Sudetach.
W mieście ponadto jest kilka małych wyciągów na stokach doskonale nadających się do nauki.

Szklarska Poręba jest też największym w Polsce ośrodkiem narciarstwa biegowego. Tutaj rozgrywany jest jeden z największych światowych biegów długodystansowych – Bieg Piastów, a w roku 2012 zaplanowane są zawody Pucharu Świata.

Zarówno zimą jak i przede wszystkim latem uprawiane są wędrówki piesze. Duża różnorodność szlaków dostępnych zarówno dla wytrawnych piechurów, jak i niedzielnych rodzinnych wycieczkowiczów i wyjątkowo cenne walory przyrodnicze (Karkonoski Park Narodowy, Geopark Krajowy)  i krajobrazowe, stawiają Szklarską Porębę w czołówce górskich miejscowości.

W sezonie letnim miasto dodatkowo oferuje kilkaset kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności, na których odbywają się liczne zawody. Klimat miasta doceniają sportowcy, którzy licznie przyjeżdżają na treningi podnoszące wydolność organizmu. W  Szklarskiej Porębie jest najwyżej w Polsce położony stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, na którym trenuje kadra narodowa.

Na uwagę zasługuje też wyjątkowy klimat, stawiający Szklarską Porębę w szeregu miast – stacji klimatycznych, w których skutecznie leczone są choroby dróg oddechowych. W mieście działają dwa prywatne szpitale pulmonologiczne oraz publiczna służba zdrowia. 

Szacuje się, że w ciągu roku przezSzklarską Porębę przewija się blisko milion turystów.  Miasto jednorazowo może przyjąć ponad 10 tys. gości. Większość miejsc noclegowych znajduje się w małych rodzinnych obiektach: pensjonatach, apartamentach, domach wypoczynkowych oraz kwaterach prywatnych.

W mieście jest też kilka hoteli, w tym czterogwiazdkowe. W 5 obiektach są baseny i pływalnie, a także gabinety odnowy biologicznej.  Szklarska Poręba dysponuje dobrą gastronomią w różnym standardzie i szeroko rozwiniętą siecią handlową różnej wielkości.

W Szklarskiej Porębie działają placówki muzealne i edukacyjne, w których prezentowane są: historia Karkonoszy i miasta, Kolonia Artystyczna (Dom  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie), minerały i skamieniałości z całego świata (Chata Walońska, Muzeum Mineralogiczne), przyroda Parku Narodowego (Centrum Edukacyjnego KPN).

W centrum miasta realizowana jest inwestycja pn. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, który już oferuje całoroczną zjeżdżalnię Alpine Coaster, a w Szklarskiej Porębie Średniej wybudowany został jeden z największych w Polsce „Park Dinozaurów”.

Życie nocne organizowane jest przez kilka barów i restauracji, w których są dancingi i dyskoteki.  W kilkudziesięciu punktach miasta jest bezprzewodowy dostęp do internetu (free hot spot). Działają też kawiarenki internetowe.

Podmioty działające na terenie miasta najczęściej zatrudniają do 9 osób. W większości w gastronomi, hotelach, handlu i usługach.

Największymi zakładami pracy są:

  • Interferie Sp. z o.o.
  • Sudety Lift Sp. z o.o.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii NZOZ w Szklarskiej Porębie
  • Nadleśnictwo Szklarska Poręba
  • Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej
  • Największym zagranicznym inwestorem działającym na terenie miasta jest ARLBERGER BERGBAHNEN AG z siedzibą w Insbruku, która to zainwestowała w instalację narciarską na Szrenicy.