×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba była gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w 2012 roku!

Szklarska Poręba była organizatorem najważniejszych zawodów w biegach narciarskich na świecie!

3 czerwca 2011 roku w słoweńskim Portoroż Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję co do kształtu pucharowego sezonu. Zdecydowano, że 17 i 18 lutego 2012 r.  w Szklarskiej Porębie odbędą się dwa wyścigi zaliczane do klasyfikacji Pucharowej, a trzeciego dnia 19 lutego 2012 r. Uphill Trophy jako zawody towarzyszące.

Dlaczego właśnie Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras.

Pierwsze maratony narciarskie w Szklarskiej Porębie odbyły się w latach 20-tych XX wieku roku i z powodzeniem tradycje te są nadal kontynuowane. Na Polanie Jakuszyckiej organizowany jest Bieg Piastów  -  największe i najważniejsze masowe zawody w narciarstwie klasycznym w Polsce. Bieg Piastów, należący od 2008 roku do światowej ligi Worldlopped, zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku 2009 w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Co roku tysiące miłośników narciarstwa biegowego melduje się na trasach w Górach Izerskich. W tym roku podczas 34. Biegu Piastów padł rekord – ponad 4000 uczestników. Była to druga edycja imprezy pod patronatem WRLDLOPPET.

Polana Jakuszycka i trasy narciarskie w Górach Izerskich dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja. Z tras biegowych korzystają chętnie amatorzy tego sportu z różnych zakątków Europy, a także całego świata.

Położenie Szklarskiej Poręby gwarantuje łatwy dojazd z każdego zakątka świata. W pobliżu są trzy duże międzynarodowe lotniska we Wrocławiu (Polska), Pradze (Czechy), Dreźnie (Niemcy). Do Szklarskiej Poręby prowadzi międzynarodowa droga E65. Do miasta można dojechać bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, Poznania i Warszawy (Polska), a wkrótce również z Pragi (Czechy).

Wysoka jakość tras biegowych. Cztery trasy mają ważną homologację FIS umożliwiającą organizację imprez na najwyższym poziomie. Są to trasy o długości 1,5 km i 7,5 km (kategoria D), oraz dwie trasy o długości 5 km (kategoria E). Ich przebieg jest tak skonstruowany, że pozwalają na łatwe rozmieszczenie kamer telewizyjnych.

Mówią o nas

Justyna Kowalczyk o trasach biegowych w Szklarskiej Porębie:

„… to jedyne miejsce w Polsce  do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi”(*)

Justyna Kowalczyk
dwukrotna Mistrzyni Świata w biegach narciarskich, Mistrzyni Olimpijska i zdobywczyni Pucharu Świata

(*) wywiad dla tygodnika Nowiny Jeleniogórskie  nr 13 z 31.03.2009 r.

 

 

 

 

 

 

 

Apoloniusz Tajner na konferencji prasowej przed  34. Biegiem Piastów

Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie w 2011 roku na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się jeden z etapów Tour de Ski, najbardziej prestiżowego turnieju w biegach narciarskich, porównywanego do Turnieju Czterech Skoczni w skokach.

"Ostateczna decyzja zapadnie na kongresie FIS w Antalyi (30.05-2.06). Podejmie ją Komitet Wykonawczy po zapoznaniu się z opinią Komitetu Biegów Narciarskich. Szklarska Poręba złożyła poważną propozycję i myśląc o Pucharze Świata w Polsce, myślimy o Pucharze Świata w Szklarskiej Porębie."(*)

(*) konferencja prasowa z 5.03.2010r.

 

 

Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS

Juerg Capol podczas swojej wizyty w sierpniu 2009r. kilkakrotnie powtarzał:

"Potencjał do organizacji międzynarodowych zawodów drzemie w Was samych, w mieszkańcach Szklarskiej Poręby, zwariowanych na punkcie narciarstwa i spragnionych organizacji wielkich zawodów".(*)

(*) konferencja prasowa z 10.08.2009.r.

Wizyta Juerga Capola 9,10 sierpnia 2009r.

 

Listy poparcia

 

 

 

 

Aktualności:

Drugi dzień wizyty przedstawicieli FIS


W drugim dniu wizyty przedstawicieli FIS, FIS Marketing AG oraz ekspertów telewizyjnych sprawdzono poziom przygotowań do zawodów Pucharu Świata oraz World Uphill Trophy.
  

Doświadczeni organizatorzy udzielali porad komitetowi organizacyjnemu ze Szklarskiej Poręby.Możemy uczyć się od najlepszych. Przy tych zawodach będą współpracować osoby z całej Polski, bo będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych roku 2012.

Pojedynek Justyny Kowalczyk z Marit Bjoergen i Terese Johaug w Polsce zapewne będą obserwować miliony kibiców w kraju. Jeżeli na zawodach pogoda będzie tak dobra, jak podczas inspekcji, to świat po raz pierwszy będzie mógł zobaczyć piękno Karkonoszy i Gór Izerskich w najlepszym wydaniu. Nad produkcją telewizyjną pracują bowiem wybitni eksperci z Polski i Szwecji.

Pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w Polsce to szansa pokazania światu, że potrafimy się zorganizować równie dobrze, jak Skandynawowie czy Niemcy. Szklarska Poręba po tych zawodach ma szansę na powrót do elity kurortów narciarskich Świata. Musimy tylko utrzymać tempo przygotowań.

Pozytywna ocena powinna nas motywować do jeszcze bardziej intensywnej pracy. Biegi narciarskie to wprawdzie dyscyplina dla indywidualistów takich jak Justyna Kowalczyk, ale przygotowanie zawodów to już praca zespołowa. Sukces zależy od pogody i umiejętności zespołowej pracy osób przygotowujących zawody.  W połowie lutego cała Polska zobaczy efekty pracy osób zaangażowanych w przygotowania.


Więcej o Pucharze Świata

Ufaj i sprawdzaj

29 i 30 sierpnia Joerg Capol dyrektor biegów narciarskich FIS ze swoimi najbliższymi współpracownikami , a także przedstawiciele FIS Marketing AG, eksperci telewizyjni sprawdzali zaawansowanie przygotowań do organizacji zawodów Pucharu Świata oraz World Uphill Trophy. Trzydniowe zawody odbędą się w Szklarskiej Porębie w dniach 17-19 lutego 2012 r.

Przy takiej randze zawodów nie ma miejsca na amatorkę. Jest harmonogram z zadaniami, które muszą być terminowo wykonywane. Nie ma taryfy ulgowej dla organizatora, który organizuje takie zawody po raz pierwszy. 

 
Tym bardziej przedstawiciele FIS sprawdzają poziom zaawansowania prac. Joerg Capol nie zadowala się zdjęciami, homologacjami. Wraz z ekspertami telewizyjnymi sprawdza trasę, uzgadnia ustawienie kamer. Dyrektor Marcin Przychodny z Urzędu Marszałkowskiego był zdziwiony, gdy poproszony został o zabranie obuwia trekkingowego. Spodziewał się panów w garniturach, a zobaczył profesjonalistów, którzy sami sprawdzają każdy szczegół.

 

więcej o Pucharze Świata


 

I ty możesz zostać organizatorem Pucharu Świata!

Już za kilka miesięcy zapisze się nowa karta w historii naszego miasta jako ośrodka sportów zimowych. Szklarska Poręba będzie gospodarzem dwóch prestiżowych imprez narciarskich.

W dniu 17 i 18 lutego 2012 w Jakuszycach rozegrane zostaną zawody z serii Pucharu Świata w biegach narciarskich, natomiast w niedzielę 19 lutego będziemy świadkami widowiskowego biegu World Uphill Trophy łączącego niezwykle trudny podbieg trasą biegnącą zboczem Szrenicy oraz wymagający dużych umiejętności zjazd nartostradą Lorobrygida.

Organizacją wspomnianych imprez sportowych zajmuje się powołany do tego celu Komitet Organizacyjny, ale do przeprowadzenia przedsięwzięcia sportowego tej rangi niezbędna jest pomoc wolontariuszy. 

Przed nami mieszkańcami stoi więc ogromne zadanie - wsparcie Komitetu Organizacyjnego w jego działaniach.
Jako wolontariusze mamy szansę pokazać całemu światu narciarskiemu nasze zaangażowanie w życie miasta, nasz profesjonalizm, umiejętność działania w zespole, ale także naszą otwartość, tolerancję i gościnność.

Rekrutacja wolontariuszy ruszy już we wrześniu. Nabór prowadzony będzie do trzech odrębnych grup wolontariackich.

  • pierwsza z nich to wolontariusze, którzy zostaną zaangażowani do działań przy organizacji zawodów biegowych w Jakuszycach
  • druga to osoby chętne do pomocy przy organizacji niedzielnego biegu World Uphill Trophy.
  • trzecią grupę stanowić będą tzw. wolontariusze przestrzeni miejskiej

Ich zadanie będzie polegać głównie na udzielaniu informacji kibicom, turystom oraz samym mieszkańcom w utworzonych w strategicznych miejscach miasta punktach informacyjnych.

Każdy, kto zechce wesprzeć organizatorów, wykorzystać swoje umiejętności oraz przeżyć niezapomnianą przygodę, na pewno znajdzie dla siebie jakąś funkcję.
Informacje o rekrutacji na wolontariuszy ukażą się już wkrótce na stronach internetowych www.szklarskaporeba.pl, sport.szklarskaporeba.pl; na miejskich tablicach informacyjnych oraz w lokalnych mediach.

Marlena Stach-Lewandowska 

Festiwal biegowy w Szklarskiej Porębie.

Joerg Capol, omawiając na Komisji Pucharu Świata kalendarz na sezon 2011/2012, tak właśnie nazwał te trzy dni, które czekają Szklarską Porębę w lutym 2012 roku.

W ramach Pucharu Świata na piątek 17 lutego zaplanowano sprint w technice dowolnej i dzień później 10 km klasykiem dla kobiet oraz 15 km klasykiem dla mężczyzn.  W niedzielę 19 lutego, po zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie Jakuszycach, odbędzie się FIS World  Uphill Trophy (poza Pucharem Świata).

„Lubimy to, co znamy” powiedział w filmie ”Rejs” jeden z bohaterów. Czołowi zawodnicy Świata będą mogli się przekonać w niedzielę 19 lutego, czy World Uphill Trophy jest dobrym pomysłem. Joerg Capol i Vegard Ulvgang są przekonani, że gdy zawodnicy poznają Uphill Trophy, to je polubią. By wziąć udział w Uphill Trophy swój kod FIS (warunek startu w zawodach) odnowi Przewodniczący Komisji Pucharu Świata -Tiit Pekk.

Po sukcesie Biegu Piastów w Worldloppet (prawie 5 tys. uczestników w roku 2011) Szklarska Poręba stoi przed wielką szansą wypromowania Kotliny Jeleniogórskiej wśród fanów biegów narciarskich z całej Europy. Przy dobrym rozegraniu tematu skorzystają na tym Świeradów Zdrój, Karpacz i inne miejscowości. Mamy możliwość pokazania unikatowych tras biegowych o długości ponad 100 kilometrów.

Czy polskie i czeskie trasy staną się europejską mekką narciarstwa biegowego zależy już tylko od nas samych. FIS dał nam szansę. Trzeba zakasać rękawy i pokazać, iż potrafimy pracować równie solidnie, jak koledzy z Norwegii, czy Szwecji.

Szklarska Poręba WORLD CUP 2012

17-19 lutego w Szklarskiej Porębie ścigać się będzie światowa czołówka biegaczy narciarskich. 

3 czerwca 2011 roku w słoweńskim Portoroż Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję co do kształtu najbliższego pucharowego sezonu. Zdecydowano, że w Szklarskiej Porębie odbędą się dwa wyścigi zaliczane do klasyfikacji Pucharowej, a trzeciego dnia Uphill Trophy jako zawody towarzyszące.

Pierwsze starty zaplanowano na trasach Polany Jakuszyckiej. W piątek 17 lutego rozegrane zostaną sprinty pań i panów, a w sobotę bieg na 15 km mężczyzn oraz 10 km kobiet. W niedzielę zawodnicy będą mogli wystartować w całkiem nowej formule wyścigu.

Niedzielne Uphill Tropy to wyścig po trasach zjazdowych na Szrenicy. Zawodnicy najpierw wbiegają pod górę, a później zjeżdżają nartostradą. To pomysł FIS, aby  zawody były bardziej widowiskowe. W lutym tego roku rozegrano próbny wyścig PRE WORLD UPHILL TROPHY i okazało się, że jest to wykonalne.

Tą nową formułę zawodów skrytykowała jednak Justyna Kowalczyk, która przyznaje, że ma problemy na zjazdach i ten rodzaj zmagań jej nie odpowiada. Zapowiedziała też, że nie weźmie udziału w tym wyścigu.

Organizatorzy liczą jednak na pozostałych czołowych zawodników, dlatego przygotowano pulę nagród wartą 60 tys. Euro. Transmisją zainteresowane są też stacje telewizyjne. Jeśli Uphill Trophy 2012 wypadnie równie dobrze co tegoroczny próbny bieg, to jest duża szansa, że od kolejnego sezonu zawody na stałe wejdą do kalendarza Pucharu Świata.

Zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym zostały przyznane Szklarskiej Porębie w rekordowym tempie. Samorząd rozpoczął starania zaledwie przed rokiem. Na decyzję FIS niewątpliwie wpłynął fakt, że w Szklarskiej Porębie rozgrywany jest największy i nastraszy masowy bieg narciarski – Bieg Piastów.

Te zawody od kilku lat zaliczane są do Worldlopped czyli najważniejszych na świecie długodystansowych masowych biegów narciarskich. Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie rozgrywane są tez najważniejsze krajowe zawody w narciarstwie biegowym i biathlonie.

PRE WORLD UPHILL TROPHY - niezwykle trudny bieg

43 zawodniczki i zawodnicy wystartowali w sobotni poranek 26 lutego 2011r. w Pre World Uphill Trophy w Szklarskiej Porębie.

Zawody będące próbą generalną przed przyszłorocznym Pucharem Świata FIS w biegach narciarskich miały wymiar szczególny. Po raz pierwszy w Polsce został zorganizowany bieg pod górę na wzór słynnego Alpe de Cermis połączony z ostrym zjazdem.

Biegacze zmagali się z podbiegiem na Szrenicę, po jego pokonaniu zjeżdżali do mety usytuowanej tak jak start przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej SKIARENA Szrenica. Od startu bardzo mocne tempo narzucili biegacze czescy Radek Sretr i Victor Novotny, którym kroku dotrzymywał Mariusz Michałek z AZS Katowice.

To był niezwykle trudny bieg, na podbiegu ostro walczyłem z Radkiem Stekrem, do najwyższego punktu trasy dotarliśmy razem - mówił po biegu Michałek. Decydujący okazał się zjazd podczas którego na stromym odcinku wypadłem z trasy i straciłem kontakt z Radkiem. Nie sposób było odrobić stracony dystans - dodał biegacz z katowickiego AZS, który szybko podniósł się po upadku i wywalczył miejsce na najniższym stopniu podium.

Zwycięzca Radek Sretr chwalił Mariusza za wspaniałą walkę. Losy wygranej ważyły się do końca, na szczycie byłem bardzo zmęczony i miałem obawy, czy zdołam utrzymać tempo do mety, zwłaszcza, że Mariusz cały czas był tuż za mną - skomentował bieg Radek. Wśród pań zwyciężyła Czeszka Jitka Pesinova, która zaskoczyła wszystkich na konferencji prasowej po biegu. Czytaj więcej o Pre World Uphill Trophy w Szklarskiej Porębie.


PRE WORLD UPHILL TROPHY- 26 luty 2011

PRE WORLD UPHILL TROPHY to próbny bieg na nartach biegowych na Szrenicę i z powrotem, który odbędzie się 26 lutego 2011 r. 

Narciarze biegowi będą podbiegać nartostradami Puchatek i Śnieżynka na Halę Szrenicką, z której zjadą łącznikami do nartostrady Lolobrygida i dalej w dół do Szklarskiej Poręby. Trasa biegu liczy 8 km i jest sprawdzianem przed przyszłorocznymi zawodami Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie.

15 stycznia trasę sprawdzali przedstawiciele FIS. Jorg Capol dyrektor Międzynarodowej Federacji Narciarskiej pokonał dystans wraz z Tomaszem Kałużnym. Zajęło im to 50 minut. Trasa zdaniem Capola jest interesująca.

Impreza 26 lutego ma być dla Szklarskiej Poręby sprawdzianem organizacyjnym.  Na tej podstawie będą podejmowane dalsze decyzje dotyczące miejsca organizowania zawodów Pucharu Świata: czy będzie to Szrenica czy też jednak Polana Jakuszycka, a może oba te miejsca.

To przedsmak sportowego widowiska, jakie być może, zobaczymy podczas Pucharu Świata w lutym 2012 r. Wtedy na starcie na u stóp Szrenicy staną najlepsi na świecie zawodnicy i zawodniczki , by wziąć udział w morderczym biegu pod górę i równie ekscytującym zjeździe w dół.

Więcej informacji na stronie PRE WORLD UPHILL TROPHY Szklarska Poręba

Kalendarz 1012 - 2014

 

Narciarstwo biegowe
Wzmocnienie akcentu na konstruowanie kalendarza

Źródło - www.fis-ski.com
Podczas jesiennego posiedzenia FIS w Zurychu, Komisja ds. Narciarstwa Biegowego FIS i jej rozliczne podkomisje odbyły kilka zebrań mających na celu dalszy rozwój sportu. Dodatkowo odbyło się seminarium aktualizujące dla Delegatów Technicznych i Kierowników Zawodów Pucharu Świata.
Posiedzenia Komitetu były poświęcone przede wszystkim planowaniu długoterminowego kalendarza na następnych kilka lat, mając na uwadze główne założenia dotyczące kontynuacji oraz dalszego rozwoju praktyki organizacyjnej. Polska, ze Szklarską Porębą, jest nową pozycją w kalendarzu na sezon 2011/2012. Jeśli testy podczas tej zimy dadzą pozytywne wyniki, Szklarska Poręba, może zostać dodana do kalendarza z nową konkurencją będącą połączeniem długiego podbiegu oraz długiego zjazdu (uphill climb). Nie będzie on jednak tak stromy jak finałowy podbieg w Val di Fiemme.
Nowoopracowane wytyczne dla Delegatów Technicznych zostały uaktualnione, tak by zawierały powszechnie stosowane sankcje tak pomocne Delegatom Technicznym na wszystkich poziomach. Aktualizację sankcji stworzono także dla lepszego i bardziej powszechnego zrozumienia przepisów.
Nowa koncepcja marketingowa będzie najbardziej widoczną zmianą w porównaniu do zeszłego sezonu, zarówno dla zawodników jak i widzów. Wszyscy partnerzy zostali informowani o postępach w tej sprawie, które zaszły od czasu Altayi.
Z pośród czterech głównych pakietów sponsorskich, trzy zostały sprzedane firmom Viessmann, BMW i Vattenval. Ostatni z nich zostanie podpisany w następnym miesiącu. Te międzynarodowe marki będą widoczne na wszystkich stadionach i na punktach kontrolnych pomiaru czasu przez cały sezon.

Notowała Sandra Spitz

Przekład:
Kinga Jaworek
Inspektor ds. pozyskiwania środków pomocowych
Urząd Miasta Szklarska Poręba

 

Rozpoczęcie sezonu w Zurychu

Źródło - www.fiscrosscountry.com
Liczni Delegaci Techniczni, Kierownicy Zawodów oraz członkowie Komisji ds. Narciarstwa Biegowego spotkali się na tradycyjnym jesiennym zebraniu w zeszły weekend w Zurychu.
Dyrektor konkurencji biegowych Juerg Capol wraz z poszerzonym zespołem : Pierrem Mignereyem ( Asystentem Dyrektora konkurencji biegowych), Sandrą Spitz ( Koordynatorem ds. Mediów) oraz z odpowiedzialnym za stronę internetową Michalem Lamplotem przekazali najświeższe aktualności i informacje jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu.
Najbardziej widoczną zmianą od minionego sezonu, zarówno dla zawodników i widzów będzie prawdopodobnie nowa koncepcja marketingowa. Cztery główne pakiety sponsorskie zostały sprzedane firmom Viessmann, BMW, Vattenfall i miejmy nadzieję kolejny zostanie podpisany nie dalej niż w następnym miesiącu. Ich znaki firmowe pokryją wszystkie stadiony i punkty kontrolne pomiaru czasu przez cały sezon. Idea polega na stworzeniu wspólnej, rozpoznawalnej oraz wyrazistej tożsamości Pucharu Świata FIS, miejmy nadzieję, że na lata, a przez to wzrost ogólnego znaczenia i zainteresowania naszym sportem.
Delegaci Techniczni i Kierownicy Zawodów dyskutowali o szczegółach zawodów planowanych na nadchodzącą zimę. Członkowie zespołów sędziowskich przygotowywali się do bardziej konsekwentnej interpretacji naszych przepisów, poprzez dyskusję konkretnych przypadków sankcjonowanych w ubiegłym sezonie. W podkomisji ds. Przepisów decydowano o istotnych wytycznych dla Delegatów Technicznych w zakresie najczęstszych przewinień. Spodziewamy się, że to pomoże delegatom technicznym na wszystkich poziomach, lepiej i powszechniej zrozumieć nasze przepisy .
Zaplanowanie długoterminowego kalendarza było naszym celem przez wiele lat. W Zurychu, Podkomisja ds. Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego uzgodniły najważniejsze ramy kalendarza sięgające aż do Mistrzostw Świata w Falun w 2015r. Polska, ze Szklarską Porębą, będzie nową pozycją w kalendarzu na sezon 2012. Jeśli testy przeprowadzane w zimie dadzą pozytywne wyniki, to możemy mieć nową konkurencję będącą połączeniem długiego podbiegu oraz długiego zjazdu (uphill climb). Nie będzie on jednak tak stromy jak w Val di Fiemme.
Trzymajcie formę! Zima zbliża się z każdym dniem, a Pucharu Świata rozpoczyna się już za sześć tygodni. Powodzenia!
Wasz Vegard

Przekład:
Kinga Jaworek
Inspektor ds. pozyskiwania środków pomocowych
Urząd Miasta Szklarska Poręba

 

Plany FIS dotyczące Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym 2012

Bieg Narciarski na Halę Szrenicką?  Niewykluczone, że takie zawody odbędą się podczas Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym Szklarska Poręba 2012.

24 września 2010 roku do Szklarskiej Poręby przyjechali przedstawiciele FIS (Światowej Organizacji Narciarskiej): Jürg Capol i Michal Lamplot w celu sprawdzenia możliwości rozegrania biegu z dolnej stacji wyciągu na halę Szrenicką. Paweł Gogolewski z Sudety Lift poprowadził delegację FIS i udzielił wszelkich wyjaśnień. Jurg Capol z gps sprawdził trasę i będzie rekomendował takie rozwiązanie komisji d.s World Cup na najbliższych Jesiennych Obradach FIS w Zurychu.

Z pewnością otrzyma głos Jacka Jaśkowiaka, który jest członkiem tejże komisji. Jeżeli pomysł przejdzie na Jesiennych Obradach FIS w Zurychu, to w Szklarskiej odbywałby się najciekawszy bieg z całej serii Pucharu Świata. W przeciwieństwie do Val die Fiemme bieg nie kończyłby się na szczycie góry.
 

Narciarze biegliby Puchatkiem, a wracaliby Lolobrygidą. Mielibyśmy zatem ciężki podbieg i dramatyczny zjazd. Takiego zjazdu jeszcze w biegach nikt nie robił. Standardowe zawody World Cup to 30 mln telewidzów. Etap z Val die Fiemme oglądało w tym roku 190 mln telewidzów. To obrazuje zainteresowanie mediów etapami górskimi. W kolarstwie również etapy górskie (Alpe Huez, Mount Ventoux) cieszą się najwyższą oglądalnością. 

Otrzymanie prawa do organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach to wielki sukces Szklarskiej Poręby. Organizacja zawodów, które otrzymałby specjalną nazwę i zwycięstwo premiowane byłoby wyższą, niż standardowo ilością punktów, pozwoliłoby wypromować Szklarską Porębę na całym Świecie jako kultowe miejsce. Przy tak trudnym zjeździe wielu czołowych zawodników Pucharu Świata przyjeżdżałoby na treningi. Trzymajmy zatem kciuki, bo do biegu w Jakuszycach możemy dołożyć coś wyjątkowego.

 

Przedstawiciele FIS w Jakuszycach

Postęp prac związanych z przygotowaniami do organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie w roku 2012 sprawdzali przedstawicieli FIS, którzy przyjechali 9 sierpnia do Szklarskiej Poręby .

W delegacji uczestniczyli: Joerg Capol - Dyrektor d.s biegów narciarskich oraz Michal Lamplot – koordynator d.s marketingu. Podczas pobytu przedstawicieli FIS omówiono przygotowany przez Stowarzyszenie Bieg Piastów projekt rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego. Chodzi o to, by tak zaplanować prace, by w przyszłości możliwe było rozgrywanie na Polanie Jakuszyckiej najbardziej prestiżowych zawodów organizowanych przez FIS, w tym zawodów Pucharu Świata. Bardzo istotne było odnowienie homologacji tras, które Stowarzyszenie Bieg Piastów przeprowadziło wiosną tego roku. Trwają prace nad homologacją dodatkowych tras. Duże wrażenie na przedstawicielach FIS zrobiło połączenie kolejowe pomiędzy Szklarską Porębą i Korenowem w Czechach. Zapewnienie sprawnego transportu na miejsce zawodów dla publiczności jest bardzo ważne, a transport publiczny jest najbardziej wydajny.

Przedstawiciele FIS obejrzeli również kluczową dla rozwoju Szklarskiej Poręby inwestycję w postaci nowego wyciągu na Szrenicę. Miejsce tak oczarowało Joerga Capola, że zamierza przyjechać z kolejną wizytą we wrześniu, by sprawdzić możliwość zorganizowania zawodów ze startem na dolnej stacji wyciągu i metą pod Szrenicą. O ile w Val die Fiemme podbieg jest tak ostry, że konieczne jest poprowadzenie trasy zakosami, to w przypadku podbiegu pod Szrenicę zawody mogłyby być ciekawsze z uwagi na taki kąt nachylenia, który zapewni emocje i ekstremalny wysiłek dla zawodników, a jednocześnie byłby bardzo naturalny. Trudno wyobrazić sobie lepszą promocję dla Szklarskiej Poręby i Karkonoszy, jak organizację kultowego „górskiego” etapu Pucharu Świata dla narciarzy biegowych.  Tak jak kolarze mają swoje Mount Ventoux i Alpe Huez, tak narciarze mieliby Val die Fiemme i Szrenicę. Podczas wizyty omówiono harmonogram zadań. Poza atrakcjami turystycznymi Szklarskiej Poręby, które są prezentowane w przewodnikach przedstawiciele FIS odkryli piekarnię górską, gdzie wielkie bochny chleba wypieka się w tradycyjny sposób. 

 

Kongres FIS

W marcu 2009 r. władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). 

W maju 2009 delegacja Szklarskiej Poręby uczestniczyła w Dubrowniku na kongresie FIS, z którego wróciła z dobrymi przeczuciami.

W sierpniu gościem naszego miasta był Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Celem wizyty była ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata. Opinia była bardzo dobra, trasy wyznaczone na Puchar Świata posiadają homologacje FIS.

5 marca odbyła się konferencja prasowa związana z XXXIV Biegiem Piastów oraz organizacją Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie, na której gościli m.in. Apoloniusz Tajner Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Jerzy Łużniak  Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,  Jacek Włodyga Starosta Jeleniogórski, Julian Gozdowski  Prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, Jacek Jaśkowiak Doradca Burmistrza ds. Organizacji Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym, Grzegorz Sokoliński Przewodniczący Rady Miejskiej Szklarskiej Poręby.

Na konferencji Apoloniusz Tajner potwierdził, że prawdopodobnie na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się jeden z etapów Tour de Ski, najbardziej prestiżowego turnieju w biegach narciarskich, porównywanego do Turnieju Czterech Skoczni w skokach.
Ważną rolę odegrały również sukcesy Justyny Kowalczyk, co rozbudzało nadzieje na przyznanie organizacji Szklarskiej Porębie Tour de Ski. Co więcej, dzięki jej osiągnięciom, dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju.

Ostateczna decyzja zapadła na kongresie FIS w Antalyi 4.06.2010r, gdzie Szklarskiej Porębie przyznano organizację Pucharu Świata 18,19 lutego 2012r.