×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba - Jakuszyce - to bez wątpienia jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie. Potwierdzeniem jest rosnąca z roku na rok na jakuszyckich trasach liczba obcokrajowców i płynące z ich ust słowa zachwytu. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny (ostatnia impreza narciarska, Śnieżna Majówka, rozgrywana jest rokrocznie 1-go maja). Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego, największa tego typu masowa impreza w Polsce – „Bieg Piastów.”

W tym wielojęzycznym tłumie biegaczy słychać często swojskie „Ahoj”. Doceniając jakość polskich tras coraz więcej naszych czeskich sąsiadów przechodzi na naszą stronę Gór Izerskich. Co ciekawe, trenują na nich również czescy zawodnicy.

Mistrz Waloński – Juliusz Naumowicz, realizując wytrwale swoją wizję walońskiej enklawy na szklarskoporębskiej ziemi, zakończył budowę Sali Celtyckiej i Suszarni Karkonoskich Ziół, tym samym Gar Mocy podniósł się o dwa piętra. W jednym miejscu skupione zostały najstarsze i najbardziej tajemnicze karkonoskie tradycje. Walończycy wywodzą się bezpośrednio od Celtów, którzy stworzyli podwaliny europejskiej cywilizacji. Do dziś kultura, sztuka i tajemna wiedza Druidów wzbudzają wielkie emocje. To właśnie wiedzę Celtów wykorzystywali w geologicznej penetracji i górniczej eksploatacji skarbów ziemi Walończycy. Laboranci, przez bez mała 200 lat odkrywali dla Europejczyków kolejny skarb naszych gór – karkonoskie zioła, a sporządzane przez nich mikstury i maści uważano za panaceum na wszelkie dolegliwości, z globusem na czele.

Chyląc głowę przed Mistrzem Walońskim gratulujemy, a na szczególna uwagę zasługuje fakt, że cały obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 Wodospad Kamieńczyka - jeden z najpiękniejszych zakątków w Karkonoszach - grał w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej ekranizacji znanej i cenionej książki C. S. Lewisa.   Mieszkańców Szklarskiej Poręby nie dziwi wybór producentów filmu. W wąwozie Kamieńczyka, z jego pionowo wznoszącymi się skalnymi ścianami, szumem spadającej z wysoka wody można poczuć się jakbyśmy zeszli do baśniowego królestwa.

Niebywała atrakcja dla turystów i miłośników nocnego rozgwieżdżonego nieba powstała w Górach Izerskich, przy Drodze Izerskiej od Osiedla Orle do osady Izera.
W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba wyznaczono astrościeżkę – model Układu Słonecznego w skali 1:1 000 000 000, a więc jeden metr na ścieżce = 1 000 000 000 metrów w przestrzeni kosmicznej, czyli 1 000 000 km.

Wzdłuż ścieżki ustawione zostały głazy z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Każdy głaz pochodzi z innego kamieniołomu dolnośląskiego, a kolory skał są dobrane tak, aby przypominały kolory planet, jakie symbolizują.

Ścieżka astronomiczna jest swego rodzaju żywą lekcją astronomii i geologii. więcej...

Na Skwerze Radiowej Trójki w centrum miasta stoi pomnik Ducha Góry wykonany na wzór najstarszego wizerunku pochodzącego z 1561 roku autorstwa niemieckiego kartografa Martin Helwiga. U stóp pomnika spoczywa „kapsuła czasu”. Została tam uroczyście umieszczona 18 listopada A.D. 2010 . Liczyrzepa będzie ją chronił przez następne pół wieku. Dopiero bowiem za 50 lat, w setną rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu, zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.

W kapsule umieszczono przesłanie do przyszłych pokoleń, dokumenty opisujące naszą teraźniejszość oraz symbole, którymi się obecnie posługujemy m.in. : Herb Miasta, polskie monety obiegowe, Gwiazdę Walońską z ametystem, certyfikat Mineralogicznej Stolicy Polski, Medal Uczestnictwa w Biegu Piastów, dukaty miejskie. 1 srebrny AuRun Waloński, a także opieczętowana wskazówka, gdzie znajduje się początek szlaku, na końcu którego w 2060 roku odnaleźć będzie można 12 srebrnych AuRunów.  więcej