×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na rakietach w śnieżnej głuszy     

Ludzie śniegu odkryli, że jeśli rozłożyć ciężar ciała na większej powierzchni można wędrować nawet po świeżym, głębokim śniegu.

Rakiety śnieżne dają możliwość poruszania się w każdym terenie. Nawet na mocno nachylonych oblodzonych stokach, jako że wyposażone są w stalowe zęby niczym raki a technikę poruszania się  łatwo jest opanować. Otwierają przed każdym nieznany, niebywały świat wielkiej bieli. Lekkie, trwałe, skuteczne, bezpieczne.

Nie wymagają nauki, szkółek, oślich łączek. Wędrować może każdy; dziecko, inwalida, nawet niepełnosprawny. Oczywiście w innym tempie, ale na tej samej trasie co zawodowy maratończyk. Rakiety to przede wszystkim przygoda. Choć nie bez znaczenia jest ich wpływ na zdrowie. W trakcie wędrówki pracują bowiem mięśnie, od używania których łatwo odwyknąć: brzuch, piersi, grzbiet, uda i pośladki.

W Karkonoszach i Górach Izerskich rakiety zdobyły popularność najpierw wśród przewodników górskich i fotografików – czyli tych którzy góry pragną poznać bliżej, inaczej niż na sztampowych wycieczkach. Bo na rakietach można wejść zimą tam, dokąd bez nich dojść nie ma najmniejszej szansy.

Bo majestat i dzikie piękno tych gór można poznać tylko zimą, kiedy rozdeptane latem ścieżki pokryje śnieg i lód. Dotychczas poruszanie się poza udeptanym szlakiem było niemożliwe. Niebezpieczne i męczące, w przemokniętych butach po pas w śniegu. Rakiety kompletnie odmieniły tę sytuację. Można iść po metrowym śniegu bez walki.

Nie zapadamy się, nie brniemy, nie tracimy czasu. Można bezpiecznie iść po zalodzonym, wywianym stoku. Szybko, pewnie, bezpiecznie. Usiąść w schronisku nad grzanym winem podczas gdy „prawdziwi turyści” będą wciąż przekopywać zaspy.

Rakiety pozwalają nawiązać  nowe znajomości. Bo na rakietach można iść obok siebie i swobodnie rozmawiać podczas gdy narciarze, żeby wymienić kilka zdań, muszą się zatrzymać.

I co bardzo istotne – wędrowanie na rakietach jest sportem całkowicie ekologicznym, w żaden sposób nie narusza środowiska naturalnego.

Tekst Grzegorz Kapla

Więcej zdjęć w galerii autorskiej Zygmunta Trylańskiego.Zobacz film o wędrówce na rakietach śnieżnych w okolicach Szklarskiej Poręby.

Organizacja wędrówek na rakietach śnieżnych w Karkonoszach i w Górach Izerskich: