×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na początku lat 90-tych XX wieku w Szklarskiej Porębie rozpoczęto organizować pierwsze w Polsce maratony rowerowe. Rosnące zainteresowanie zawodami sprawiło, że pojawiły się imprezy towarzyszące. Po kilku latach nieformalne spotkania rowerzystów MTB przekształciły się w Festiwal Rowerowy, który nieprzerwanie odbywa się w połowie sierpnia. Na kilka dni teren pod dolną stacją Kolei Linowej na Szrenicę zamienia się w rowerowe miasteczko. Nadal najważniejszym wydarzeniem jest maraton rowerowy ze słynnym, wyczerpującym podjazdem na Petrowkę. Ale do Szklarskiej Poręby przyjeżdżają też miłośnicy m.in. downhillu i rowerowych akrobacji. Nie brakuje występów BMX, a imprezie towarzyszą największe w Polsce targi rowerowe. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje to, co w rowerach jest najnowsze. Można kupić wszystko, co jest niezbędne do różnego rodzaju rowerowych sportów. Od ekstremalnych zjazdów, po ekwipunek zwykłego turysty-cyklisty. Imprezie towarzyszy też przegląd filmów rowerowych.

Finałowym wydarzeniem jest niedzielny konkurs skoków do wody. Nie liczy się długość, lecz efektowność skoku. O tym, kto zwycięży decydują sędziowie, a licznie zgromadzona publiczność brawami nagradza rowerzystów-skoczków.

Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie to jedyna taka impreza w Polsce, podczas której nie liczy się wyłącznie zwycięstwo, ale przede wszystkim udział w sportowym i towarzyskim spotkaniu.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie organizatora www.bikeaction.pl oraz na stronie www.festiwalrowerowy.pl.

Zobacz Filmy o Bike Action Festiwal i o Rowerowej Krainie.