×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na dwa dni Szklarska Poręba wstrzymała oddech. 9 i 10 sierpnia gościem naszego miasta był Juerg Capol - dyrektor do spraw Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). Celem wizyty była ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i Miasta Szklarska Poręba do przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata.

Pierwszego dnia pobytu Juerg Capol spotkał się z przedstawicielami władz miasta Szklarska Poręba oraz reprezentantami Stowarzyszenia Biegu Piastów. Po krótkim pokazie multimedialnym prezentującym zimowe zdjęcia z tras i zawodów narciarskich organizowanych w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach, dyrektor FIS-u, w asyście m.in. Komandora Biegu Piastów Juliana Gozdowskiego oraz Burmistrza Szklarskiej Poręby Arkadiusza Wichniaka obejrzał fragmenty tras biegowych, w tym część trasy z homologacją FIS.
Podczas pobytu Juerg Capol miał także okazję przyjrzeć się kilku obiektom hotelowym w mieście, a co najciekawsze na koniec wizyty postanowił
wybrać się wraz z żoną na przejażdżkę rowerową trasami wytyczonymi w Jakuszycach.

Wstępne wnioski i wrażenia z pobytu przedstawiciela władz FIS mogliśmy usłyszeć podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Hotelu "Las".
Juerg Capol kilkakrotnie powtarzał, że potencjał do organizacji międzynarodowych zawodów drzemie w nas samych, w mieszkańcach Szklarskiej Poręby, zwariowanych na punkcie narciarstwa i spragnionych organizacji wielkich zawodów. Ponad to tegoroczne sukcesy polskiej zawodniczki Justyny Kowalczyk, zdobywczyni Pucharu Świata i Mistrzyni Polski w biegach narciarskich, rozbudziły jeszcze większe zainteresowanie Polaków tą dyscypliną sportu.
Dyrektorowi FIS-u spodobało się także, że Szklarska Poręba tętni życiem, jest atrakcyjna turystycznie i posiada dobrą bazę noclegową.
Szczególną uwagę zwrócił również na położenie Szklarskiej Poręby, tuż przy granicy z Czechami, z Harrachovem - miastem, doświadczonym już w organizacji dużych, międzynarodowych zawodów.

Będąc pomysłodawcą Tour de Ski - biegowego odpowiednika Turnieju Czterech Skoczni, bardzo widowiskowego cyklu biegów (każdy z biegów serii Tour de Ski jest jednocześnie biegiem Pucharu Świata), cieszącego się dużą oglądalnością i mocnym zainteresowaniem sponsorów, Juerg Capol od razu zaznaczył, że bliskość czeskich tras jest dużym atutem predysponującym Szklarską Porębę  do organizacji tego typu imprezy. Start w jednym państwie, meta w drugim. Tak jak Tour de Ski Austria - Włochy - najnowszy pomysł Copola. W tym miejscu należy przypomnieć, że Szklarska Poręba i Harrachov mają już za sobą taki transgraniczny bieg, a mianowicie tegoroczny I Bieg Bez Granic (zobacz) .

Pomysł organizacji Tour de SKI poparł również prezes Stowarzyszenia Biegu Piastów Julian Gozdowski, który nie krył, że ze względu na koszty, organizacja tego biegu interesowałaby go nawet bardziej niż samego Pucharu Świata. Alternatywą dla polsko - czeskiego Tour de Ski mógłby być również bieg z Jakuszyc na Białą Dolinę, nowymi trasami wytyczonymi za zgodą Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Jak zaznaczył sam Juerg Capol możliwości jest dużo. Obecne trasy są dobrze przygotowane i wymagają tylko niewielkich korekt, a co najważniejsze planowany jest ich rozwój oraz wytyczenie nowych tras narciarskich. Oczywiście do organizacji tak poważnych mistrzostw jak Puchar Świata potrzebna jest jeszcze cała infrastruktura tworząca zaplecze zawodów, jak chociażby  szatnie dla zawodników. Rozwiązaniem mogą być tymczasowe obiekty, o czym również wspomniał Julian Gozdowski. Na pewno Szklarska Poręba jako organizator musi być przygotowana na przyjęcie zawodników z 22 krajów, stanowiących ok 500 do 650 osób (zawodnicy, trenerzy, serwismeni, obsługa zawodów) i ok 20 000 publiczności.

Bardzo istotnym elementem organizacji zawodów rangi międzynarodowej jest także odpowiednia reklama i promocja imprezy w mediach. W transmisjach telewizyjnych Puchar Świata oraz Tour de Ski ogląda ok 50-60 mln osób, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią jakość tych relacji. Chodzi tu przede wszystkim o ustawienie kamer na trasach, rejestrujących nie tylko przebieg zawodów , ale także pokazujących piękno i atrakcyjność regionu.

Na pytania ile Szklarska Poręba  zyska na organizacji FIS-owskich zawodów, odpowiedź była jedna. Przeprowadzenie Pucharu Świata czy Tour de Ski jest typowym przedsięwzięciem biznesowym. Od nas zależy ile na tym zyskamy. Miasto musi mieć zagwarantowane ok 400 tys. euro do przeprowadzenia każdej z tych imprez. Wsparciem będą z pewnością wpływy od sponsorów, mocno zainteresowanych imprezami oglądanymi przez 60-cio milionową publiczność.
Jacek Jaśkowiak : "Koszt organizacji biegu w ramach Pucharu Świata jest na mniej więcej tym samym poziomie i to niezależnie od tego, czy jest to w ramach Tour de Ski, czy też nie. Różnica polega na tym, iż każdy z biegów  Tour de Ski ogląda mniej więcej dwukrotnie większa publiczność (zarówno w telewizji, jak i na żywo). Tour de Ski jest bowiem czymś szczególnym i wyjątkowym w ramach Pucharu Świata. Zważywszy na fakt, iż dla sponsorów istotna jest oglądalność, to oczywiście przez większe wpływy od sponsorów można w uproszczeniu powiedzieć o niższych kosztach organizacji biegu w ramach Tour de Ski w stosunku do „standardowej wersji” Pucharu Świata" .

Obecni na konferencji  Jacek Włodyga - starosta jeleniogórski, przedstawiciel PZN oraz Elżbieta Zakrzewska - vice Przewodnicząca Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu zapewnili o wsparciu  zarówno finansowym jak i promocyjnym dla naszego miasta. Jesteśmy w stanie udźwignąć organizację Pucharu Świata -  zapewnił Jacek Włodyga.

Koncepcja zawodów i program zostanie przygotowany przez FIS.

Decyzji o przyznaniu Szklarskiej Porębie organizacji Pucharu Świata w styczniu 2011  lub / i  w 2012 można spodziewać się już po tegorocznej, jesiennej sesji FIS-u. Werdykt odnośnie przyznania Szklarskiej Porębie organizacji jednego z biegów Tour de Ski zapadnie wiosną 2010.

Trzymajmy kciuki.