Jak głosi legenda gród miał założyć Książę Bolesław Krzywousty, który wraz ze swoją świtą przybył w te rejony na polowanie. Na jednym ze wzgórz upolował dużego jelenia - stąd też nazwa miasta.
Pewnym jest jednak, ze Krzywousty na wzgórzu nieopodal zbiegu rzek Bóbr i Kamienna wybudował w latach 1108-1111 grodzisko, którego wały widoczne są do dziś (obecnie w miejscu tym stoi wieża powstała w XIX wieku zwana wieżą Krzywoustego).
Miasto jest niezwykle pięknie położone. Z dala widać szczyty majestatycznych góry, lasy dotykają granic Jeleniej Góry, a nieopodal rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Jak przystało na gród założony we wczesnym średniowieczu w Jeleniej Górze jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.
Wymienić tu należy choćby Rynek z 55 kolorowymi kamieniczkami z podcieniami, wzniesionymi głównie przez zamożnych jeleniogórskich kupców. Na środku Rynku stoi Ratusz, okazała budowla w klasycystycznym stylu, a tuż obok dawna studnia miejska ozdobiona posągiem Neptuna.
Jelenia Góra zwana jest często stolicą Karkonoszy. Jest zarówno centrum administracyjnym regionu (siedziba władz powiatowych) jak i kulturalnym. Odbywa się tu szereg interesujących imprez jak choćby Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Jarmark Staroci czy Spotkania Teatralne. więcej
W Jeleniej Górze działa: Zdrojowy Teatr Animacji, Teatr Dramatyczny i.m.C.K. Norwida i Filharmonia Dolnośląska.
Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z połowu XVIII w. Jednak w 1838 r. park został gruntownie przebudowany wg założeń stylu angielskiego. Park jest piękny o każdej porze roku, jednak zwłaszcza jesienią gdy dęby i buki okrywają się kolorową szatą, a w oddali widać Karkonosze w kolorach jesieni, park ten nie ma sobie równych w regionie. Mieści się tu Zdrojowy Teatr Animacji a także Pawilon Norweski , w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Przyrodnicze.
Tekst: Anita Kaczmarska
Strona miasta Jelenia Góra
Dojazd ze Szklarskiej Poreby: działają połączenia autobusowe i pociągowe. Dojazd samochodem zajmie około 20 min.