×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jelenia Góra to piękne miasto z 900 – letnią historią.

Jak głosi legenda gród miał założyć Książę Bolesław Krzywousty, który wraz ze swoją świtą przybył w te rejony  na polowanie. Na jednym ze wzgórz upolował dużego jelenia - stąd też nazwa miasta.

Pewnym jest jednak, ze Krzywousty na wzgórzu nieopodal zbiegu rzek Bóbr i Kamienna wybudował w latach 1108-1111 grodzisko, którego wały widoczne są do dziś (obecnie w miejscu tym stoi wieża powstała w XIX wieku zwana wieżą Krzywoustego).

Miasto jest niezwykle pięknie położone. Z dala widać szczyty majestatycznych góry, lasy dotykają granic Jeleniej Góry, a nieopodal rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Jak przystało na gród założony we wczesnym średniowieczu w Jeleniej Górze jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.


Wymienić  tu należy choćby Rynek z 55 kolorowymi kamieniczkami z podcieniami, wzniesionymi głównie przez zamożnych jeleniogórskich kupców. Na środku Rynku stoi Ratusz, okazała budowla w klasycystycznym stylu, a tuż obok dawna studnia miejska ozdobiona posągiem Neptuna.

Jelenia Góra zwana jest często stolicą Karkonoszy. Jest  zarówno centrum administracyjnym regionu (siedziba władz powiatowych) jak i kulturalnym. Odbywa się tu szereg  interesujących imprez jak choćby Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Jarmark Staroci czy Spotkania Teatralne. więcej

W Jeleniej Górze działa: Zdrojowy Teatr Animacji, Teatr Dramatyczny i.m.C.K. Norwida i Filharmonia Dolnośląska.

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry są Cieplice . To zarazem jedno z najładniejszych uzdrowisk w Polsce.  Znajduje się tu, ostatnio gruntownie wyremontowany, Pałac Schaffgotchów wybudowany w latach 1784-88. Do niego przylega niezwykle malowniczy Park Zdrojowy.

Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z połowu XVIII w. Jednak w 1838 r. park został gruntownie przebudowany wg założeń stylu angielskiego. Park jest piękny o każdej porze roku, jednak zwłaszcza jesienią gdy dęby i buki okrywają się kolorową szatą, a w oddali widać Karkonosze w kolorach jesieni, park ten nie ma sobie równych w regionie. Mieści się tu Zdrojowy Teatr Animacji a także Pawilon Norweski , w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Przyrodnicze.

Tekst: Anita Kaczmarska


Strona miasta Jelenia Góra 

Dojazd ze Szklarskiej Poreby: działają połączenia autobusowe i pociągowe. Dojazd samochodem zajmie około 20 min.