×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

FIS World Snow Day

WORLD SNOW DAY, czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej "Bring Children to the Snow", mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem.

W programie m.in.
Zawody zjazdowe, mierzenie prędkości przejazdu na wyznaczonym dystansie, zawody szybkości z nagrodą, animacje i konkurencje narciarskie, zawody rodzinne na śniegu, degustacje, koncerty i inne.

Trójka Górom

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie za chwilę rozpocznie się w Szklarskiej Porębie. Od 15 do 17 lutego 2018 r.  miasteczko pod Szrenicą tętnić będzie festiwalowym życiem.
Koncerty, spotkania ze znanymi i lubianymi dziennikarzami Programu III Polskiego Radia, rozmowy z gwiazdami sportu, literatury i ekranu, filmy, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz dyskoteki i kabarety, trójkowe audycje na żywo to wszystko czeka nas podczas Festiwalu Trójka Górom.
Dodatkowo Trójce Górom towarzyszyć będą Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu.

Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu - Śniegolepy  (luty)

Stałe imprezy i wydarzeniaNajwiększa tego typu impreza w Polsce. Wydarzenie ma charakter całodniowego happeningu, podczas którego powstają śnieżne figury. W konkursie startują drużyny, które w czasie kilku godzin ze śnieżnych sześcianów o boku 1,5 m mają do wykonania rzeźby zgodnie z wcześniej dostarczonym projektem. Co roku uczestnicy wykazują się niezwykłą inwencją twórczą i wyczarowują ze śniegu naprawdę złożone, ciekawe formy.  W ruch idą piły, szpachelki, łyżki, noże, kielnie a nawet maczety i łyżki do butów. Aby zrealizować swoje projekty ekipy mozolnie dłubią, tną, formują i dolepiają. Stworzone podczas śniegolepów rzeźby śnieżne, zadziwiają nie tylko pomysłowością autorów, ale także detalami, precyzyjnie uformowanymi w tak trudnym materiale, jakim jest śnieg.
Najwyższa do tej pory wykonana rzeźba mierzyła 5 metrów wysokości.
Po zmroku wszystkie konkursowe rzeźby ze śniegu są efektownie oświetlone kolorowymi reflektorami.
Imprezie towarzyszą koncerty, występy, zabawy i konkursy dla publiczności. Zobacz Film ze Śniegolepów

SKI RETRO FESTIWAL

Stałe imprezy i wydarzeniaNiezbędnym składnikiem retro imprez w Szklarskiej Porębie są śnieg i dobry humor, sprzęt z XX w. i stylizowane stroje. wszystkie te elementy sprawiają, że Ski Retro Festiwal to impreza świetnie rozpoznawalna nie tylko w regionie ale całej Polsce, a także po czeskiej stronie granicy.

Slalom i skoki RETRO (luty)

Stałe imprezy i wydarzeniaImpreza z duszą. Widowiskowe zawody, podczas których więcej jest zabawy i śmiechu niż rywalizacji. To spotkanie pasjonatów narciarstwa w starym stylu. Obowiązują stroje i sprzęt narciarski z minionych epok. Im bardziej odległych od dnia dzisiejszego tym lepiej. Uwaga! Wszystkie nowoczesne sportowe technologie są ignorowane. W slalomie oceniany jest czas przejazdu, styl zjazdu, ubiór i prezentacja zawodnika. A że nie jest łatwo zjechać na wiekowym sprzęcie, w rywalizacji trzeba jednak polegać na uroku osobistym niż na umiejętnościach. Organizatorzy zachęcają do przebierania się również kibiców. Na strychach, w szafach i w babcinych kufrach na pewno coś się znajdzie na tą okazję. Zapraszamy! Zobacz Film ze Slalomu Retro

Bal retro na lodzie (luty)

Miłośnicy retro tańczą w rytm melodii jak np. „Miłość ci wszystko wybaczy” na lodowisku w Rodzinnym Parku Esplanada. Uczestnicy popisują się skacząc toeloopy, rittbergery, axle, ale liczy się przed wszystkim prezencja i dobra zabawa. Podczas balu wybierana jest królowa i król.

Bieg Retro (marzec)

Miłośnicy narciarskiego stylu retro spotykają się w Górach Izerskich przy schronisku Orle. Plastik, tkaniny z nowoczesnych membran lub karbonowe kije na na tej imprezie są surowo zakazane. Impreza ma charakter towarzyski, więc żeby uczestnicy nie byli zbyt wyczerpani, trasę wytyczono na dystansie jedynie 3,5 km. Zwolennicy nowoczesności mogli po Biegu Retro bardziej zmęczyć się w Biegu Izerskim na 12 kilometrowej trasie.

Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego (marzec)

Stałe imprezy i wydarzeniaNajstarsza i największa w Polsce impreza narciarstwa biegowego. Pierwszy Bieg Piastów odbył się 11 kwietnia 1976 roku i wzięło w nim udział 518 osób. Biegacze mieli wtedy do przebycia dystans 15 km, ale wśród uczestników były zarówno dzieci jak i dorośli. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w organizacji Biegu. Zawodnicy startują na 3 dystansach: 50, 30 i 26km. Dzisiaj w Biegu Piastów bierze udział około 5000 zawodników.

Bieg Piastów przez lata wrósł w historię narciarstwa biegowego Polski i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET  (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata.

W 2009 Bieg Piastów zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku 2009 w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego! Więcej na www.bieg-piastow.pl  Zobacz Film z Biegu Piastów

Plenery artystyczne (maj - wrzesień)

Stałe imprezy i wydarzeniaSzklarska Poręba ze względu na historyczne tradycje artystyczno - literackie wpisana  została w 2005 r. do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro –Art. Jednak w odróżnieniu od innych miejscowości europejskich jest nadal kolonią żywą, zamieszkałą przez działających i znanych artystów, poetów, ludzi kultury. Dlatego co roku w Szklarskiej Porębie odbywają się plenery artystyczne dla młodych twórców - studentów polskich uczelni.Wiosną (maj/czerwiec) na dwa tygodnie przyjeżdżają do nas studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych:malarze, szklarze, rzeźbiarze. Młodzi artyści pod okiem profesorów ASP uczestniczą w zajęciach prowadzonych na terenie miasta i w Leśnej Hucie .

W Szklarskiej Porębie odbywają się również tygodniowe plenery dla uczniów wrocławskich szkół fotograficznych PHO BOS. W programie oprócz zajęć praktycznych są  także wykłady, wystawy zdjęć oraz spotkania ze znanymi fotografami.Od kilku lat wokół pensjonatu "Raad na Uroczysku" tworzy się swoiste centrum ceramiczne, gdzie organizowane są polskie i międzynarodowe plenery, warsztaty dla mieszkańców i turystów:  „Z ceramika na ty” oraz szereg innych działań propagujących tę dziedzinę twórczości.

Efekty pracy młodych artystów ASP z  Wrocławia, uczniów PHO BOS oraz ceramików ASP z Krakowa można oglądać na wystawach poplenerowych organizowanych w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie.

Co roku w lipcu pod Szrenicą spotykają się również artyści szkła podczas niezwykłego pleneru zatytułowanego  Ekoglass Festiwal. To kreatywne spotkanie hutników i artystów szkła otwarte dla publiczności, podczas którego powstają wspaniałe i unikatowe dzieła. Rokrocznie na Festiwal przyjeżdżają coraz to znakomitsi twórcy szkła artystycznego z wielu krajów.

Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim (kwiecień)

Stałe imprezy i wydarzeniaW  trakcie wiosennych, kwietniowych roztopów koryto rzeki Kamiennej staje się areną widowiskowych zawodów kajakowych. W Mistrzostwach w Kajakarstwie Górskim AMP Kamienna startują zawodnicy, którym nie straszne są meandry naszej rzeki, usianej wielkimi głazami i którzy gotowi są zmierzyć się z rwącym nurtem Kamiennej.
Coroczna impreza organizowana od 1984 roku przyciąga wielu miłośników tego sportu, zarówno członków klubów sportowych, jak i kajakarzy amatorów. W zawodach może wystartować każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności oraz sprzęt.

Widowiskowe zawody na wzburzonej, wiosennej rzece cieszą się również dużą popularnością wśród kibiców. Zmagania kajakarzy można oglądać na rzece Kamienna, przy drodze nr 3/E65 ze Szklarskiej Poręby do Piechowic, najczęściej na odcinku od ujścia Szklarki do przystanku PKS przy Hotelu "Las".

więcej na www.amp.bystrze.org

Wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana (kwiecień)

Co roku 27 kwietnia (rocznica urodzin W. Hoffmana) przy Galerii Fotografii Artystycznej Janiny i Jana Korpalów (ul.Kilińskiego) startuje wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana. Na trasie zapoznamy się z twórczością tego wybitnego artysty oraz dowiemy się dlaczego upodobał sobie Szklarską Porębę. Wycieczka prowadzona jest przez przewodnika sudeckiego, udział jest bezpłatny.

Majowy Zawrót Głowy  (maj)

Cykliczna impreza, która odbywa się w długi, majowy weekend. W skład imprezy wchodzi szereg wydarzeń, które organizowane są na terenie miasta.

Organizowane są bezpłatne wycieczki śladami artystów (Szlakiem Wlastimila Hoffmana oraz Jana Sztaudyngera).

Muzyczna Majówka – koncerty, na terenie miasta w plenerze i w klubach. Dotychczas wystąpili między innymi: Akurat, East West Rockers, SBB, Kosmos Mega Sound System, The Crackers Band, Marcin Nowakowski, Papryka Korps, kabaret Hrabi.

Zawody rowerowe dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa to rywalizacja dzieci w wyścigu rowerowym. Memoriał Jurka Zawadzkiego – maraton rowerowy poświęcony pamięci Jurka Zawadzkiego – wielkiego miłośnika i animatora rowerowego oblicza Szklarskiej Poręby.

Ekologiczna Majówka pod Szrenicą - ekspozycja "Wirtualne Karkonosze" - zwiedzanie z edukatorem, projekcje filmów przyrodniczych, warsztaty oraz wycieczki przyrodnicze.

Ponadto pokazy filmów, prelekcje, zniżki na zwiedzanie niektórych atrakcji w mieście.

ART SKWER (lipiec-sierpień)

Stałe imprezy i wydarzeniaW warsztatach organizowanych od początku wakacji w ramach Art-Skweru uczestniczą nie tylko goście i mieszkańcy Szklarskiej Poręby ale także miłośnicy sztuki wszelakiej z ościennych miasteczek. Letni Festiwal Sztuk pod Szrenicą to bowiem niebywała okazja aby na świeżym powietrzu od wtorku do czwartku spróbować różnych technik plastycznych, filmowych, muzycznych, fotograficznych, teatralnych a nawet w cyrkowych.

To świetna zabawa dla najmłodszych i najstarszych uczestników warsztatów. Dotychczas tworzono kwiaty z plastikowych butelek, malowano torby, lepiono w glinie, malowano gliniane maski, tworzono biżuterię z recyklingowanych T-shirtów i podkładki z papierowej wikliny i fotowano czyli bawiono się fotografią. Dbano nie tylko o dusze  ale również o ciało ćwicząc różne asany podczas zajęć jogi. I wiele wiele innych…

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej (lipiec-sierpień)

Stałe imprezy i wydarzeniaFestiwal piosenki turystycznej odbywający się corocznie od 1968 roku w Bazie pod Ponurą Małpą w Szklarskiej Porębie. Ci, którzy na pierwszych giełdach byli studentami dziś są już dziadkami! Jednak impreza wciąż przyciąga nowe pokolenia zarówno piosenkarzy jak i słuchaczy. Podczas czterodniowej imprezy wszyscy miłośnicy gór, gitary, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej słuchają utworów konkursowych i niezliczoną ilość piosenek giełdowych gwiazd. Na przełomie lat w Bazie Pod Ponurą Małpą zaśpiewali m.in.: Wolna Grupa Bukowina, Piotr Bakal, Grupa Toruń, Andrzej Mróz z Grupą Kociołek, Ryszard Żarowski, Jan Błyszczak "Mufka", B-Complex, Tomek Jarmużewski, Krystyna Lisiecka, Jacek Musiatowicz, Dom o Zielonych Progach, Ukryty Zegarek, Karol Płudowski...
Giełda jest pierwszym i najstarszym przeglądem piosenki turystycznej i studenckiej w Polsce. Jest to impreza niekomercyjna, a więc wstęp na nią jest wolny. Nie płaci się również za pole namiotowe, prysznice, toalety itd. Również artyści występujący na scenie giełdowej czynią to bezpłatnie.

Dodatkową atrakcją skierowaną do dzieci jest również konkurs piosenki "Od przedszkola do Giełdola" rozgrywany na Skwerze Radiowej Trójki oraz koncert  "Giełda miastu" w Parku Miejskim "Esplanada". W  2009 podczas imprezy zorganizowano pierwszy Gitarowy Rekord Świata w Zespołowym Wykonaniu Hitu Turystycznego. Jednocześnie zabrzmiało 39 gitar! Rekordową piosenką był utwór Wojciecha Jarocińskiego z Wolnej Grupy Bukowina "Rzeka".

Maraton Karkonoski (lipiec)

Stałe imprezy i wydarzeniaNa początku lipca na szczytach Karkonoszy odbywa się jeden z najbardziej spektakularnych maratonów w kraju - Maraton Karkonoski (w roku 2013 miał rangę Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim). Zawodnicy biegną szczytami Karkonoszy zaczynając u podnóży Szrenicy by grzbietem górskich wbiec na Śnieżkę i wrócić przez Szrenicę do Szklarskiej Poręby. Dystans główny wynosi w ok. 46/52 km z przewyższeniami (+ -) 2200 m.

Ten niezwykle trudny, ale i malowniczy bieg co roku przyciąga setki zawodników. Dodatkową „atrakcję” stanowi nieprzewidywalna, jak to w górach, pogoda. Jednego roku jest to nieznośny upał, innym razem burza z piorunami.

 WIELKA PĘTLA IZERSKA (lipiec)

Stałe imprezy i wydarzeniaTrasa biegu zaczyna się w centrum miasta przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna (708 m n.p.m.). Przebiega głównie drogami leśnymi. W najwyższym punkcie na trasie (1020 m.n.p.m) rozpościera się przepiękny widok na całe Karkonosze. W ramach WPI odbywa się Mała Pętla Izerska licząca 10 km. Szczegóły na izerskiweekendbiegowy.pl.

BIKE WEEK - Festiwal rowerowy (lipiec)

Stałe imprezy i wydarzeniaFestiwal rowerowy BIKE WEEK to skumulowana dawka emocji dla entuzjastów jazdy na rowerze, podczas której oprócz widowiskowych zawodów dla profesjonalistów, zaplanowane są rodzinne wycieczki rowerowe, warsztaty techniki jazdy oraz zawody rowerowe dla najmłodszych Junior Trophy.

Na festiwal do Szklarskiej Poręby zjeżdża rokrocznie kilka tysięcy rowerzystów i kibiców, aby zobaczyć niesamowite, rowerowe akrobacje. Imprezie najczęściej towarzyszą koncerty i pokazy filmów.

W programie:

  • Downhill
  • Dirt Show
  • Trial Show
  • Air Water Show
  • EMTB
  • Szosowy Klasyk
  • Bike Maraton
  • Bike Adventure
  • Wycieczki rowerowe
  • Bike Expo
  • Skate Park

Sudecka Młodzieżowa Liga Sportowa

Stałe imprezy i wydarzeniaTo cykliczna impreza skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Jej organizatorem jest  Stowarzyszenie Cyklistów "Szklarska Poręba na dwóch kółkach". Najważniejszym celem tej imprezy jest propagowanie turystyki i sportu jako formy aktywnego wypoczynku. Ważnym aspektem jest również popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej tras rowerowych i narciarskich w Sudetach, oraz doskonalenie umiejętności i właściwego zachowania podczas jazdy na rowerze i na nartach.

Corocznie odbywają się cztery zawody rowerowe. Nad przebiegiem i bezpieczeństwem czuwają członkowie Stowarzyszenia Cyklistów.

Po zakończeniu każdych zawodów wszyscy zawodnicy wraz z rodzinami zapraszani są na ognisko z pieczeniem kiełbasek co ma umilić oczekiwanie na oficjalne ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród.

Wyniki oraz galerie z przebiegu Sudeckiej Młodzieżowej Ligi Sportowej można przejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Cyklistów Szklarska Poręba na dwóch kółkach www.bike.superhost.pl w dziale imprezy.

Letni Bieg Piastów (sierpień)

Stałe imprezy i wydarzeniaCo roku organizowany w sierpniu na wspaniałych trasach biegowych Gór Izerskich i dystansach 11, 22 i 50 km. Zawodnicy podziwiają po drodze tak piękne zakątki, jak Samolot, Orle, Izera, Granicznik, Rozdroże pod Cichą Równią, Jagnięcy Jar, Zwalisko, Wysoki Kamień, Czerwone Skałki. Start i meta na Polanie Jakuszyckiej. Pokonanie trasy Letniego Biegu Piastów jest jak wycieczka krajoznawcza, podczas której w krótkim czasie można poznać Góry Izerskie. Uczestnicy chwalą urozmaicony krajobraz i nawierzchnię oraz profil, pełen zbiegów i podbiegów. W ramach Letniego Biegu Piastów odbywają się wyścigi dzieci na krótkich dystansach oraz marsz nordic-walking. Więcej informacji: www.bieg-piastow.pl.

Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza (wrzesień)

Stałe imprezy i wydarzeniaZawsze w drugi weekend września rusza Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza – ekstremalny rajd turystyczny ku pamięci ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy zginęli w lawinie śnieżnej w 2005r.

Trasa niezmiennie prowadzi pasmami górskimi wokół Kotliny Jeleniogórskiej: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Na przejście 137 km uczestnicy mają 48h - to próba dla najbardziej wytrwałych piechurów.

Jedyny środek transportu to własne nogi a całe wyposażenie niesione jest na plecach. Start i meta znajdują się w Szklarskiej Porębie przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Tutaj nie ma wygranych i przegranych, każdy kto zdecydował się stanąć na starcie już jest zwycięzcą.

Połowa Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej - to próba przejścia kotliny dla mniej zaawansowanych uczestników, chcących upamiętnić zmarłych kolegów. Tutaj nie ma rywalizacji, każdy wygrywa. Trasa liczy ponad 65 km, a limit przejścia wynosi 24h.

Rodziny z dziećmi mogą wybrać się na Małe Przejście – ta wycieczka to doskonały sposób spędzenia czasu dla oczekujących na zakończenie głównego rajdu. Uczestnicy wędrują po Szklarskiej Porębie z przewodnikami.

Szczegóły na: www.przejsciekotliny.org

Rowerowy Bieg Piastów (wrzesień)

Odbywa się co roku jesienią, na dystansach około 20, 40 i 60 km na wymagających trasach Gór Izerskich. Zawodnicy zmagają się w wielu miejscach z trudną, kamienistą, grząską nawierzchnią, ale w rewanżu otrzymują kapitalną atmosferę i piękne widoki na urocze zakątki Gór Izerskich i sąsiednich Karkonoszy. Rowerowy Bieg Piastów jest okazją do poznania znakomitych tras rowerowych, na których duży ruch zaczyna się natychmiast, gdy ustąpią śniegi, a kończy się, gdy izerskie szlaki pokryje śnieg umożliwiając przygotowanie tras narciarskich. Ważnym punktem programu Rowerowego Biegu Piastów jest wyścig dzieci. Więcej informacji: www.bieg-piastow.pl.

Ultrakotlina (październik)

Stałe imprezy i wydarzeniaW drugi weekend października startuje najdłuższy ultramaraton w Sudetach Zachodnich. Trasa prowadzi przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie (po trasie Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej) i wynosi 137 km. Suma przewyższeń wynosi 5100 m. Trasa nie jest łatwa, jednak w najbardziej newralgicznych punktach jest oznakowana. Impreza skierowana jest do doświadczonych biegaczy długodystansowych.

Szczegóły na: www.przejsciekotliny.org

IMPREZY ARCHIWALNE

Zawody narciarstwa zjazdowego i snowboardu (styczeń - kwiecień)

Stałe imprezy i wydarzeniaPrzez całą zimę w Szklarskiej Porębie odbywają się zawody w narciarstwie zjazdowym. Szklarska Poręba jest przecież jednym z największych ośrodków narciarskich w polskich Karkonoszach. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji 20 wyciągów narciarskich, w tym 6 usytuowanych na stokach górującej nad miastem Szrenicy.

W trakcie zawodów odbywających się na stokach Szklarskiej Poręby swoje umiejętności sprawdzają zarówno najmłodsi jak i dorośli m.in. w Pucharze Radiowej Trójki, Pucharze Burmistrza Szklarskiej Poręby czy w trakcie Memoriału im. Egona Myśliwca.

Na Szrenicy pojeździsz i sprawdzisz swe umiejętności ! czytaj więcej
Zobacz Film o Kompleksie Narciarskim SkiArena Szrenica

Psie zaprzęgi (luty)

Stałe imprezy i wydarzeniaSzklarska Poręba jako jedno z nielicznych polskich miast posiada doskonałe warunki do uprawiania wspaniałego sportu - jazdy psimi zaprzęgami. Szczególnie nadają się do tego trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie zimowa aura trwa nieprzerwanie nawet do późnej wiosny. Dodatkowym atutem jest specyficzny, alpejski klimat panujący w naszym rejonie, dzięki któremu psy ras północnych czują się u nas jak w swoim naturalnym środowisku.

Do Szklarskiej Poręby co roku przyjeżdżają właściciele psów zaprzęgowych z całej Europy. To tu w 2003 roku po raz pierwszy w Polsce  odbyły się zawody w sportach zaprzęgowych w randze Mistrzostw Europy WSA. W następnych latach odbywały się kolejne, ważne imprezy jak choćby zawody w ramach Finału Pucharu Europy WSA oraz I Mistrzostwa Polski Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów w Sprincie i Średnim Dystansie. Jazda psimi zaprzęgami to bardzo widowiskowa dziedzina sportu. Rozpędzone husky czy malamuty, ciągnące zaprzęgi w bajkowych pejzażach jakuszyckich tras to niezwykły, niezapomniany obraz. czytaj więcej

Gwiazdy na Śniegu (luty)

Stałe imprezy i wydarzeniaSzklarska Poręba w świetle reporterskich fleszy! Tylko u nas podczas jednego weekendu można spotkać całą plejadę gwiazd na stoku narciarskim. Jest wesoło, jest zimowo, jest światowo.
Co roku jako zimowa stolica Trójki Szklarska Poręba zaprasza znanych i lubianych dziennikarzy i aktorów do narciarskiej rywalizacji w Slalomie Gwiazd na Szrenicy.
W zawodach zmagają się narciarze zjazdowi i snowboardziści, a w dodatkowych konkurencjach startują także Dzieci Gwiazd i Przyjaciele Gwiazd.

Jak się okazuje Gwiazdy radzą sobie świetnie nie tylko na planie filmowym,a białe szaleństwo ogarnia zarówno dziennikarza muzycznego jak i komentatora sportowego.
Wśród dotychczasowych gości można było spotkać m.in.: Michała Olszańskiego, Rafała Olbrychskiego, Dorotę Warakomską, Ewę Gawryluk, Piotra Gąsowskiego, Waldemara Błaszczyka, Piotra Cyrusa, Urszulę Dudziak, Beatę Ścibakównę, Ewę Gorzelak, Ilonę  Felicjańską, Arkadiusza Skrzypaszka, Michała Fajbusiewicza, Zbigniewa Buczkowskiego, Cezarego Harasimowicza, Michała Milowicza, Grażynę Wolszczak, Roberta Rozmusa, Piotra Barona, Pawła Homę, Piotra Stelmacha, Artura Orzecha, Annę Popek czy Roberta Gonerę.

Night Jam Session - zawody freestylowe w snowboardzie i narciarstwie (luty)

Stałe imprezy i wydarzeniaPomysł narodził się w 2007 roku. Pierwsze, spontaniczne zawody rozegrały się przy Chacie Izerskiej na skoczni, której początek wyznaczało okno budynku mieszkalnego! Wielki zapał i chęć zrobienia czegoś nowego i wyjątkowego zachęciła grupę zapaleńców ze Szklarskiej Poręby i okolic do wspólnego działania. Powstała prowizoryczna skocznia, na którą śnieg przywieziono aż z Jakuszyc.Taki był początek i jednocześnie impuls do zorganizowania imprezy z większym rozmachem.
Kolejne zawody odbyły się już na profesjonalnie przygotowanym stoku Babiniec.
Zawody są poprowadzone w formie jamu na dwóch kickerach: 8 i 15 metrowym. Zawodnicy mają określony czas, w którym swobodnie skaczą bez kolejności i wywoływań. Jury wybiera do finału 3 snowboardzistów i 3 freeskikerów. Impreza odbywa się po zmroku na oświetlonym stoku, przez co jest bardzo widowiskowa.

Zawody BABINIEC NIGHT JAM SESSION 2010 cieszyły się dużą frekwencją wśród amatorów białego SZALEŃSTWA i widzów.  Zobacz Film

Wyprawa po Złotego Auruna (czerwiec - wrzesień)

Stałe imprezy i wydarzeniaWYPRAWA dla wszystkich tych, którzy czują w sobie ducha odkrywcy, uwielbiają tajemnice, potrafią odgadnąć niełatwe zagadki, wyśmienicie bawią się przy rozszyfrowywaniu skomplikowanych znaków na mapie i ziemi, a przede wszystkim mają ochotę na dobrą zabawę, która może zakończyć się odnalezieniem prawdziwego SKARBU. Organizatorem tej swoistej "gry terenowej" jest Sudeckie Bractwo Walońskie.

Uczestnicy wyprawy, aby zostać zakwalifikowanymi do konkursu, muszą na podstawie stopniowo otrzymywanych wskazówek przejść trasę wyznaczoną na terenie Szklarskiej Poręby i dotrzeć do wszystkich miejsc "Ukrytej Ścieżki Walońskiej".

Nagrodą jest Złoty Aurun z kamieniem szlachetnym -  legendarny skarb Sudeckich Kopaczy złota i minerałów.

Ekoglass Festiwal (lipiec)

Stałe imprezy i wydarzeniaW mieście z wielowiekową tradycją hutnictwa szkła, będącym jednocześnie drugą, obok Kazimierza Wielkiego, kolonią artystów w Polsce nie może zabraknąć imprezy łączącej obie te profesje. Ekoglass Festiwal to kreatywne spotkanie hutników i artystów szkła, podczas którego powstają wspaniałe i unikatowe dzieła. Dodatkowo ideą tego artystycznego wydarzenia jest dbałość o ochronę środowiska, dlatego wszystkie formy szklane tworzone podczas festiwalu wykonane są z ponownego wytopu stłuczki szklanej. Impreza odbywa się w Leśnej Hucie, prowadzonej przez mistrza szkła karkonoskiego Henryka Łubkowskiego. Rokrocznie na Festiwal przyjeżdżają coraz to znakomitsi twórcy szkła artystycznego z wielu krajów. Uczestnikami poprzednich edycji byli m.in.: z Polski: prof. dr hab. Małgorzata Dajewska, dr Mariusz Łabiński, Beata Damian-Speruda, Marzena Krzemińska, Igor Wójcik, Maciej Zaborski, z Czech: Jakub Berdych, Andrej Nemeth, Oldřich Pliva , Jíři Šuhájek i ze Słowacji Patrik Illo i Martin Muranica.

Impreza jest otwarta dla widzów. Podczas kilkudniowego festiwalu można obejrzeć pracę hutników i artystów, tworzących w różnych technikach.

  • Hits: 762
  • Hits: 1056
  • Hits: 811
  • Hits: 640
  • Hits: 634
  • Hits: 654
  • Hits: 20127
  • Hits: 21213
  • Hits: 580
  • Hits: 21552
  • Hits: 21989
  • Hits: 22293
  • Hits: 530
  • Hits: 22055
  • Hits: 20332
  • Hits: 20371
  • Hits: 534
  • Hits: 533
  • Hits: 482
  • Hits: 553
  • Hits: 532
  • Hits: 20368
  • Hits: 21064
  • Hits: 20770
  • Hits: 20730
  • Hits: 21809
  • Hits: 20997
  • Hits: 532
  • Hits: 578
  • Hits: 20590
  • Hits: 20980
  • Hits: 2497
  • Hits: 2529
  • Hits: 20790
  • Hits: 545
  • Hits: 522
  • Hits: 584
  • Hits: 579
  • Hits: 20685
  • Hits: 22367
  • Hits: 21126
  • Hits: 20872