×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items


Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego

ul.Obrońców Pokoju 17 58-580 Szklarska Poręba
tel/fax 75 717-22-06

www.zso-szklarska.pl
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

Historia szkoły:

Historia szkoły rozpoczyna się we wrześniu 1992 roku. W wyniku porozumienia władz miejskich i wojewódzkich zostało przez kuratora jeleniogórskiego powołane Liceum Ogólnokształcące w Szklarskiej Porębie. Pierwsza klasa w dniu rozpoczęcia nauki - 1 września 1992 r. liczyła 33 osoby, a zajęcia odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 5.
Dyrektorem Szkoły został pan Zbigniew Misiuk - uczył również matematyki i fizyki.
Większość przedmiotów uczyli nauczyciele pracujący jednocześnie w szkole podstawowej.

W 1994 roku liceum zostało przeniesione do wyremontowanego budynku przy ulicy 11  Listopada 2.

W maju 1996 roku do egzaminu dojrzałości przystąpili pierwsi abiturienci liceum.

Ponieważ nasza okolica sprzyja uprawianiu sportów zimowych W 1997 roku na bazie Liceum powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie. Utworzenie klasy sportowej usprawniło organizację treningów sportowcom, którzy do tej pory byli uczniami klasy ogólnej.

Reforma szkolnictwa spowodowała powstanie gimnazjów. Ponieważ pierwszym pomysłem reformatorów było rozdzielenie szkół podstawowych ( od tej chwili 6-klasowych) i gimnazjów, w Szklarskiej Porębie gimnazjum zaczęło funkcjonować razem z liceum. We wrześniu 1999 roku powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego oprócz Liceum i Szkoły Mistrzostwa Sportowego weszło Gimnazjum. W pierwszym roku zespół szkół funkcjonował w dwóch budynkach jako gimnazjum przy ul. Obrońców Pokoju 17 i liceum oraz SMS przy ul. 11 Listopada 2.

Ponieważ zespół szkół liczył o wiele więcej uczniów niż SP 5, rozsądnym rozwiązaniem była zamiana budynków. Od września 2000 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących i Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie zaczęła uczyć w budynku przy ul. Obrońców Pokoju 17, a SP 5 została przeniesiona do budynku przy ul. 11 Listopada 2. Liceum powróciło do budynku, w którym zaczynało swoje istnienie. 

Rok 2002 od początku rozpoczął się kwestią nadania imienia szkole. Po dwóch latach intensywnych działań, sprawa patrona znalazła finał — od pierwszego września zespół szkół ma wreszcie patrona, JANA SZTAUDYNGERA. Uroczystość nadania szkole — Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Szkole Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie w Szklarskiej Porębie imienia Jana Izydora Sztaudyngera odbyła się 14 października 2002. Rok szkolny 2003/2004 został ogłoszony w szkole Rokiem Sztaudyngerowskim, a w kwietniu 2004 r. odbyła się wielka uroczystość setnej rocznicy urodzin patrona.

Ponieważ  chcąc odnosić sukcesy sportowe trzeba zacząć przygodę ze sportem jak najwcześniej, podjęto decyzję o powołaniu od września 2005 r. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Klasa I i II były ogólnosportowymi, zaś klasa III specjalizowała się w biathlonie i biegach narciarskich. Od września 2007 r. oferta sportowa szkoły poszerzyła się o narciarstwo biegowe, a co za tym idzie zespół szkół zmienił nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. Jana Izydora Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie. 

Szkoła wychowała wielu znakomitych sportowców osiągających sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej: Sylwia Bogacka, Agnieszka Cyl (z domu Grzybek), Magdalena Nykiel, czy Krzysztof Pływaczyk — to nazwiska, które możemy usłyszeć w sportowych relacjach telewizyjnych z zawodów strzeleckich lub biathlonowych.

Szkoła to nie tylko sport. Nie zapomina o uczniach i absolwentach liceum ogólnokształcącego, którzy świetnie sobie radzą kontynuując naukę na studiach, często również zagranicznych. Daje możliwość kontynuowania nauki młodzieży ze Szklarskiej Poręby bez konieczności męczących i czasochłonnych dojazdów do szkół poza miastem.