×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Projekt „100 TON” w Szklarskiej Porębie100 TON logo stopy2Granit Karkonoski
W Szklarskiej Porębie znajdują się, jedyne w Polsce, eksploatowane złoża unikalnego Granitu Karkonoskiego. Był on od wieków skarbem dla ludzi żyjących w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Przez niemal całe tysiąclecie pełnił funkcję siedziska, obudowy palenisk, trwałych miejsc oznakowań , budowy obwarowań,  wykorzystywany był jako budulec do wznoszenia domostw, mostów utwardzania  dróg , detali zdobiących architekturę, wykonywania rzeźb, aż po segmenty do wznoszenia kościołów czy elementy luksusowych wykończeń współczesnych wnętrz. Kamieniołomy, które tu funkcjonowały i działają obecnie, to miejsca pracy ludzi, często ciężkiej i wykonywanej w ekstremalnych warunkach.

Projekt 100 TON, którego pomysłodawcą jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz, ma na celu  ukazanie wartości  unikatowego na skalę światową Granitu Karkonoskiego.

Projekt „100 TON” w Szklarskiej Porębie

 

 

Rzeźba 100 TON
Inspiracją do powstania projektu stał się blok - bryła granitowa o takim ciężarze, znajdująca się w lesie, w nieczynnym wyrobisku, 3 km od centrum Szklarskiej Poręby. Według lokalnych informacji kamień ten wydobyto w latach 50 - tych ubiegłego wieku dla  zrealizowania rzeźb przed budowanym wówczas w Warszawie Pałacem Kultury i Sztuki. Obecnie stoi na malowniczej polanie w sercu gór Izerskich. Zbigniew Frączkiewicz podkreśla, że od chwili jego ujrzenia w latach 80 - tych ubiegłego wieku stał się jego rzeźbiarska obsesją , fascynując skalą i energią. Blok granitowy ma zostać przekształcony w obiekt rzeźbiarski , jednak w sposób nie naruszający jego pierwotnego  kształtu. Zostanie jedynie uniesiony na wysokość około 130 cm i podstawiony na 4 granitowych stopach – znaków człowieka .

Projekt „100 TON” w Szklarskiej Porębie

 

Plener Rzeźbiarski
Elementy te zostaną wykonane podczas Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego, jaki będzie miał miejsce w Szklarskiej Porębie  na przełomie sierpnia i września 2018 r. Artyści uczestniczący w  Plenerze mają do zrealizowania granitowe stopy o wymiarach  ok 130x120x250cm wg ogólnego projektu autora projektu. Realizowane będą z granitu karkonoskiego, wydobytego wcześniej i ukształtowanego do odpowiednich wymiarów w kopalni I.K. GRANIT.
W plenerze udział wezmą rzeźbiarze z Czech oraz z Polski, w tym działający na terenie Szklarskiej Poręby artyści: Grzegorz Pawłowski i Maciej Wokan.
Podczas realizacji rzeźby dopuszcza się pewne piętno autorskie realizowanych detali, jednak ogólny wyraz nie powinien odbiegać od założeń autora idei.

Projekt  rzeźby powstał w firmie GRANEX w Strzegomiu podczas pleneru  w 2015 r.

W 2017 r był prezentowany w centrum Wrocławia w ramach  wystawy ELEWATOR SZTUKI. W katalogu wydanym z okazji owej wystawy czytamy ...”Kamienny obiekt Rzeźba 100 TON zrealizowana bez ingerencji w bryłę autentycznego bloku granitu (…) staje się niejako obiektem kultowym, rodzajem gigantycznego ołtarza, kamieniem magicznym zaistniałym w hołdzie tym, którzy od wieków mozolnie wydobywają granit, często płacąc za trudną i niebezpieczną pracę własnym życiem”...
Obecnie projekt rzeźby jest eksponowany w Szklarskiej Porębie przy parkingu u zbiegu ulic Słonecznej i Kilińskiego.

Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski jest współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Projekt „100 TON” w Szklarskiej PorębieSzlak Granitowy
Po plenerze kolejnym etapem projektu 100 TON będzie utworzenie w 2019 r. szlaku granitowego wiodącego m.in. przez Kamienny Krąg, granitowy kościół  pw. Maksymiliana Kolbego, granitowy kościół p.w. Bożego Ciała, obok budynku  Poczty Polskiej z granitowym wystrojem elewacji, poprzez pracownie artystów działających na terenie Szklarskiej Poręby, następnie przez wyrobisko kopalni I.K. GRANIT do usytuowanego w lesie obiektu 100 TON.

Będzie to niezwykła, intrygująca i magiczna podróż w świat sztuki, sztuki użytkowej, architektury, geologii , petrologii, przemysłu kamieniarskiego i urokliwych pod względem przyrodniczym miejsc Szklarskiej Poręby. Podróż przybliżająca regionalny skarb jakim jest Karkonoski Granit.
(tekst. Z. Frączkiewicz, MOKSiAL)

 • Hits: 5613
 • Hits: 812
 • Hits: 803
 • Hits: 1401
 • Hits: 1331
 • Hits: 1319
 • Hits: 1099
 • Hits: 880
 • Hits: 4962
 • Hits: 1010
 • Hits: 1234
 • Hits: 7563
 • Hits: 828
 • Hits: 801
 • Hits: 907
 • Hits: 4744
 • Hits: 1380
 • Hits: 920

100 ton bellka