×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

LĄDEK FILM TOUR

LĄDEK FILM TOUR

Od 06.04.2019 14:50 do 06.04.2019 22:00

Lokalizacja: Kopernika 14, 58-580 Szklarska Poręba, Polska

Kategorie: Kultura, Seans filmowy, Pokaz

Hits: 6272

Oceń:

Górski festiwal w Szklarskiej Porębie

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej zaprasza na projekcję 5 filmów nagrodzonych podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Gościem specjalnym wieczora, będzie Robert Robb Maciąg, pisarz podróżniczy, storyteller, fotograf i wykładowca.

LĄDEK FILM TOUR odbędzie się 6 kwietnia 2019 r. w sali kinowej Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS. Wstęp bezpłatny, za okazaniem zaproszenia, które odebrać można w MOKSiAL-u.

Program

godz. 1450
Powitanie

godz. 15
Uzależnieni od wysokości, reż. Pavol Barabas, Słowacja, 63 min.
Najlepszy film o górach wysokich konkursu filmowego 2018

godz. 1620
Dreamland, reż. Stanisław Berbeka, Polska, 87 min.
Film dokumentalny o Macieju Berbece uznany za najlepszy film polski konkursu filmowego 2018

godz. 18
Mira, reż. Lloyd Belcher, Słowacja, Hongkong, 42 min.
Najlepszy film o sportach górskich konkursu filmowego 2018

godz. 19-20
Rowerem (prawie) do nieba, prelekcja Roberta Robba Maciąga

godz. 2015
Pod ciężarem wolności, reż. Pavol Barabáš, Słowacja, 58 min.
Nagrodzony Grand Prix konkursu filmowego 2018

godz. 2130-22
Reel Rock 12: Stumped, reż. Taylor Keating, Cedar Wright, Stany Zjednoczone, 27 min.
Najlepszy film wspinaczkowy konkursu filmowego 2018

Między filmami przewidziane są 15 min. przerwy. Wszystkie filmy zagraniczne opatrzone są polskimi napisami.
Organizatorzy proszę widzów o pozostawienie aut na pobliskim, darmowym parkingu przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia lub na parkingu przy Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym RADOŚĆ przy ul. Muzealnej 5.

Organizatorem filmowego wieczora LĄDEK FILM TOUR jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Skontaktować się można via e-mail pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie poprzez nr 75 717 36 14.

LĄDEK FILM TOUR w Szklarskiej Porębie

Uzależnieni od wysokości (Addicted to Altitude)

2019 04 05 ladek festiwal1

Olśniewających sukcesów, a zarazem ogromnej tragedii doświadczyli słowaccy himalaiści podczas wspinania w najwyższych górach świata. W końcu XX wieku wyznaczali oni nowe trendy w zdobywaniu himalajskich szczytów. Oczami jednego pokolenia dokument Uzależnieni od wysokości pokazuje ewolucję słowackich wspinaczek w Himalajach, począwszy od pierwszych wypraw aż po odważne próby na Mount Everest.

Dreamland

2019 04 05 ladek festiwal2

Dokument jest historią Macieja Berbeki, opowiedzianą z punktu widzenia jego syna, Stanisława. Po 25 latach od pierwszej próby zdobycia Broad Peak zimą, 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka spełnił swoje marzenie i osiągnął szczyt. Zginął w drodze powrotnej. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia życia himalaisty i porusza takie tematy jak pasja, rodzina, sztuka i wartość, jaką jest życie. Materiały archiwalne połączone z dzisiejszą narracją tworzą osobistą historię syna o tragicznie zmarłym ojcu i wspaniałym himalaiście. Maciej Berbeka jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na 3 ośmiotysięczniki — Manaslu, Cho Oju oraz Broad Peak; wytyczył nową drogę na południowej ścianie Annapurny, a na Mount Everest jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. Podczas swojej pierwszej próby zdobycia Broad Peak 6 marca 1988 r., jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum, osiągając przedwierzchołek Rocky Summit. Do Korony Ziemi brakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. Film pokazuje go jako wspinacza, przewodnika, ratownika TOPR, nauczyciela, zakopiańczyka, a przede wszystkim ojca.

Pod ciężarem wolności (Sloboda pod nakladom)

2019 04 05 ladek festiwal3

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie Pod ciężarem wolności poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?

Mira

2019 04 05 ladek festiwal4

Pochodząca z małej nepalskiej wioski Mira marzy o odniesieniu wielkiego sukcesu w sporcie: ma zamiar zostać uznaną na świecie biegaczką górską. Jedzie do Katmandu, by tam pracować i trenować. Gdy pieniądze na utrzymanie kończą się, jest już zdecydowana wracać do swojej wioski. Wtedy przypadkiem podczas porannego treningu poznaje biegacza, który opowiada jej o długodystansowym biegu po okolicznych wzgórzach. Mira nie tylko wygrywa zawody, ale zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciężkie życie w górskich warunkach doskonale przygotowało ją do tego rodzaju biegów. Ten krótki i barwny dokument nakręcony w Hongkongu, Nepalu i Australii opowiada o drodze Miry do celu, który dziewczyna osiąga w iście sprinterskim czasie.

Reel Rock 12: Stumped

2019 04 05 ladek festiwal5

"Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz", mówi Maureen Beck. "Chcę być po prostu dobrym wspinaczem", dodaje. Maureen urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy. Wspina się na drogach wycenianych na 5.12 i przebija się przez przewieszone bouldery, żłopiąc piwo. Nie wspina się, aby być dla ciebie inspiracją. "Ludzie mówią: Zobacz, ona wspina się bez jednej ręki, teraz to już nie mam wymówek. A ja na to: Stary! Przede wszystkim, nigdy nie miałeś żadnych wymówek!", kwituje Maureen. Kikut nie powstrzyma jej przed dostaniem się na szczyt...

Rowerem (prawie) do nieba

2019 04 05 ladek festiwal6robret maciag

Jest taka droga — jedno z kilku największych marzeń rowerzysty. Nie tylko ciągnie się przez himalajskie pustkowia, nie tylko otwiera oczy na pustynne piękno, ale prowadzi przełęczami leżącymi na 5000 m n.p.m. To droga Manali—Leh. Indyjska brama do rowerowej przygody życia.

Robert Robb Maciąg, pisarz podróżniczy, storyteller, fotograf i wykładowca, rocznik 1974. Najlepiej mu w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin, czy pieszej po lasach dookoła domu. Wierzy, że w pisaniu najważniejsi są spotkani ludzie i ich historie. Napisał kilka książek podróżniczych i redaguje serwis www.ku-sloncu.org .
Dwukrotnie nagradzany TRAVELER-em miesięcznika National Geographic (2007 za podróż życia, 2013 za podróżniczą książka roku).
Jeżeli nie pisze to prowadzi  warsztaty etnograficzne dla szkół, współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata oraz zabiera ludzi w świat — głównie do Iranu i Indii.
Stale współpracuje z magazynem KONTYNENTY.
Od 2010 roku mieszka w Górach Kaczawskich, w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Podróżuje i pisze (kiedyś bardziej do szuflady) od 1997 roku. Odwiedził ponad 20 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że świat jest pełen dobrych ludzi. Jego przygoda z pisaniem książek zaczęła się od samotnej wyprawy po Chinach i półwyspie indochińskim na zwykłym, chińskim rowerze. To właśnie za tę podróż Robb otrzymał swojego pierwszego TRAVELER-a.
Do tej pory ukazało się siedem książek autorstwa Maciąga: Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę; Rowerem w stronę Indii; Podręcznik przygody rowerowej; Tysiąc szklanek herbaty; Dobków; Wyspa; Henryka Sytnera wakacje na dwóch kółkach oraz TukTukCinema. Za Tysiąc szklanek... Robb otrzymał drugiego TRAVELER-a, Nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w Konkursie Książka Podróżnicza Roku MEDIATRAVEL 2012 oraz wyróżnienie w konkursie Magellana.

TukTukCinema to najnowsza książka podróżnika — historia o Indiach, Gangesie, radości życia, wiecznie psującym się skuterze oraz o Bolku i Lolku.