×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dziesięć lat w dziejach świata, to  ledwie  dostrzegalne mgnienie. Dziesięć lat życia szkoły, to wystarczająco długi okres, by na trwale wpisać się w dzieje miasta.  Rok 1947 dał początek szkolnictwa średniego w Szklarskiej Porębie. Lata 1947 – 1957 to czas kształcenia w naszym mieście kadr pedagogicznych w Państwowym Liceum Pedagogicznym, a od 1992 roku młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym.

Z wielkim zainteresowaniem i satysfakcją przyjęliśmy  kolejne wydanie suplementu monografii Państwowego Liceum Pedagogicznego i monografii Liceum Ogólnokształcącego. Wydanie trafi głównie  do rąk absolwentów PLP i pracowników dydaktycznych LO. Dla szerszego grona czytelników książka będzie dostępna w naszej bibliotece oraz w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

Praca w części I dokumentuje historię PLP. Zawarte są w niej wspomnienia o kadrze pedagogicznej o osiągnięciach uczniów i w późniejszym okresie życia absolwentów, bogate wspomnienia byłych uczniów z tamtych lat oraz część albumową.  Prezentuje też te dziedziny życia, na które składają się osiągnięcia uczniów, absolwentów i nauczycieli. Wszystkie te osoby w czasie 56 letniej historii zostawiły trwały ślad w dorobku szkolnictwa, kształceniu dzieci i młodzieży, szkoleniu sportowym, wynikach i wyczynach sportowych na arenach krajowych  i międzynarodowych czy w działalności społecznej i politycznej. Dla pedagogów i absolwentów stanowi drogocenną księgę pamiątkową a dla miasta stanowi niezaprzeczalny walor dokumentu utrwalającego wiele historycznych wydarzeń z lat 1947-1957.  Wśród nas żyją i działają w różnych sferach życia gospodarczego i społecznego miasta absolwenci PLP.  Z wieloma spotykamy się na co dzień, wspólnie działamy i z ich udziałem tworzymy teraźniejszość.

W części II praca przedstawia historię LO „w pigułce”, wspomnienia pedagogów, wywiady z absolwentami, prezentuje osiągnięcia szkoły i sylwetki absolwentów-mistrzów sporu, chwile teraźniejsze oraz obchody XX-lecia Liceum.

Piękną tradycją stały się już spotkania absolwentów Państwowego Liceum Pedagogicznego w Szklarskiej Porębie.  A wszystko zaczęło się w 1988 r. od koleżeńskiego, nieoficjalnego spotkania grupy przyjaciół. W kolejnych latach (1996, 2000, 2003, 2005, 2007, 2009 i 2011) były następne, już zorganizowane. Na każde koleżeńskie spotkanie przybywało od kilkunastu do 35 absolwentów. Tradycyjnie 3 dniowe spotkania odbywają się w pensjonacie „Do Słońca”. Tegoroczne odbyło się w dniach od 6 do 8 września. Na głos Janiny Gerczak,  Marii Małeckiej, Mariana Michalskiego  i Ryszarda Sobczaka – członków Komitetu Organizacyjnego Zjazdu - przybyło na spotkanie 30 absolwentów. I tym razem, jak i w każdym z poprzednich spotkań byłych licealistów uczestniczyły osoby, które po raz pierwszy miały sposobność przeżywania wzajemnych wspomnień i wrażeń odniesionych podczas nauki w PLP a także pracy zawodowej „za katedrą”. Był to trzydniowy czas przeżywania na nowo najpiękniejszego w życiu okresu, beztroskich lat młodości, nauki, życia w społeczności internatu, rozwoju sportowego, przygotowań do dorosłego życia i odpowiedzialnej pracy „niesienia oświaty kaganga”.  Tu, w przepięknych okolicach byłej siedziby PLP, na magicznych ścieżkach Karkonoszy i Gór Izerskich, czują się jak u siebie. Już planują kolejny zjazd, za dwa lata.

W  oficjalnej części Ósmego Zjazdu Absolwentów PLP udział wziął burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński.  Gratulował aktywności Absolwentom, złożył  wyrazy uznania i serdeczne podziękowania inicjatorom i autorom wydanej monografii. „Wyrażam przekonanie, że uczyniliście wszystko, co było w Waszych  warunkach do wykonania przy tworzeniu tego dzieła. Jest ono dowodem ogromu pracy, wysiłku i ofiarności wszystkich zaangażowanych w jego powstanie.  Jest przede wszystkim prezentacją osiągnięć tych, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju szkolnictwa średniego w Szklarskiej Porębie a także w osiąganiu różnych sukcesów w lokalnym środowisku, regionie i kraju. Niech ta Księga Pamiątkowa stanowi  źródło wspomnień dla setek absolwentów będących dumą i chlubą obu szkół objętych monografią. Niech przypomina wspólne lata młodzieńcze spędzone w szkole, Profesorów, Koleżanki i Kolegów” – napisał burmistrz we wstępie do publikacji.

Państwowe Liceum Pedagogiczne oraz Liceum Ogólnokształcące w Szklarskiej Porębie.
Wydawca: Stowarzyszenie „Puch Ostu, 2013.
Zespół redakcyjny części I: Janina Gerczak, Maria Małecka, Marian Michalski, Stanisław Ciara, Ryszard Sobczak. Redakcja części II: Maciej Dymarski.
Wydawnictwo współfinansowane ze środków Programu współpracy miasta Szklarska Poręba z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.