×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Rozpoczęła się matura.  Wśród 400 tys. zdających egzamin dojrzałości  zasiedli w ławkach egzaminacyjnych również uczniowie, którzy wybrali Liceum Ogólnokształcące w Szklarskiej Porębie.

Czy  trzy lata temu dokonali dobrego wyboru, czy  „nasze” liceum przygotowało ich dobrze do tego egzaminu ? 

28 kwietnia 2011 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się ranking liceów Dolnego Śląska. Niektórzy może z niedowierzaniem spojrzeli na tę tabelę, może jeszcze do dzisiaj nie mogą w to uwierzyć, ale to nie jest  fata morgana -   Liceum Ogólnokształcące ze Szklarskiej Poręby znalazło się w dwudziestce najlepszych liceów dolnośląskich.

20 najlepszych liceów Ogólnokształcących w III rankingu Gazety Wyborczej.

Uzyskaliśmy 48 pkt - o 1 pkt mniej od "Żeroma", ale wyprzedziliśmy Norwida. Aby zasłużyć na miano najlepszego ogólniaka szkoły musiały udowodnić, że są naprawdę wszechstronne.

Uwzględniono 11 kryteriów : wyniki matury podstawowej i rozszerzonej, przedmioty dodatkowe na maturze, maturę międzynarodową i dwujęzyczną, innowacje – czyli wychodzenie poza sztywne ramy podstawy programowej, ofertę językową, wolontariat, projekty międzynarodowe, udział w olimpiadach przedmiotowych i po raz pierwszy  -  EWD czyli  Edukacyjną Wartość Dodaną.

Mówiąc prosto - wartość dodana wskazuje czy szkoły rozwijają uczniów, czy ich tłamszą (dlatego punktacja odbywa się w skali od +15 do -15 ). EWD mierzy poziom wiedzy z języka polskiego i matematyki na wejściu i wyjściu ucznia ze szkoły.

EWD ma za zadanie zmierzenie czy szkoła rozwija dobrze potencjał przyjmowanych gimnazjalistów. Niewątpliwie mamy tutaj powód do dumy – uzyskaliśmy 8 pkt. czyli czwarty wynik wśród najlepszej dwudziestki ( Żerom EWD = - 0,5, Norwid EWD = - 2,5. Nie sztuka przyjąć do szkoły gimnazjalistów o wysokiej średniej ocen i później chwalić się olimpijczykami i bardzo dobrze zdawaną maturą, sztuka wypracować dobry wynik na maturze mając do dyspozycji tzw. „przeciętnego ucznia”. 

I to świadczy najbardziej  o pracy jaką wkłada szkoła w przekazywanie wiedzy poszczególnym uczniom. Szkoła o niewielkiej liczbie uczniów, taka jak nasza, pozwala również na bardziej indywidualne nakierowanie przekazywania wiedzy,  na lepszy kontakt z uczniem, na zrozumienie  jego indywidualnych potrzeb.

Niewątpliwie do sukcesu  liceum przyczynił się realizowany w całym Zespole Szkół  projekt „Rozwiń skrzydła” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  oraz międzynarodowy projekt realizowany we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym i stroną czeską.  To zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Rozwiń skrzydła”  umożliwiły wyrównanie szans edukacyjnych, lepsze przygotowanie do egzaminów zewnętrznych, rozwinięcie zainteresowań uczniów i pogłębienie ich wiedzy.

Cóż!  Gimnazjalisto – wybierz „dobre liceum” a jest nim Liceum Ogólnokształcące w Szklarskiej Porębie.(tekst Maciej Dymarski)
                         
Na maturze zeszłorocznej nasze liceum wypadło z wielu przedmiotów powyżej średniej powiatu i województwa. Równie wysokich wyników życzymy tegorocznym maturzystom !

 

Przedmiot

Poziom

LO Szklarska Poręba

Powiat

Województwo

język polski

podstawowy

70,8

60,2

63,6

język angielski

podstawowy

81,2

64,8

73,6

język niemiecki

podstawowy

85,3

64,5

72,4

biologia

podstawowy

48

47,8

48

biologia

rozszerzony

49,3

46

53,3

geografia

rozszerzony

59,7

48,4

46,3

matematyka

podstawowy

63,2

53,9

65,6

wiedza o społeczeństwie

podstawowy

59

57,7

57,7