×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Zwycięskie kobiety w drugim biegu Festiwalu Narciarstwa Biegowego (od lewej): 3. Paulina Myszk (37) z czasem 68'46", 1. Dorota Kuźma (474) z czasem 54'38", 2. Jadwiga Grynkiewicz (424) 58'25"

W miniony weekend rozpoczął się czterdziesty siódmy Bieg Piastów — Festiwal Narciarstwa Biegowego

Wiosenna aura drugiej połowy lutego wzbudziła narciarzy w nie lada obawy. Na szczęście od piątku 24 lutego zima wróciła, spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a temperatura — o kilka stopni.
Szklarska Poręba-Jakuszyce znów w doskonałych warunkach stały się biegowym sercem Polski. Bieg Piastów — najstarsze biegane zawody narciarskie to wydarzenie znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tegoroczny program objął dziewięć biegów, w tym dwa dla dzieci i trzy ze światowej ligi narciarskich biegów długich Worldloppet: na 25, 30 i 50 km.

Na listy startowe wpisało się 6,5 tys. zawodników z 25 państw. Poza Polakami najwięcej jest Czechów — ponad 300, potem Niemców — 160 oraz Estończyków i Islandczyków. Wystartują też biegacze z Nowej Zelandii, Tanzanii, Kanady i USA. Największym zainteresowaniem cieszy się dystans 25 km, na którym organizatorzy spodziewają się dwóch tysięcy zgłoszeń. Start na koronnych 50 km zadeklarowało prawie 1600 chętnych, a na 30 km — 600.

 Bieg Piastów - wygrani rodzinnej 12

Wielu zawodników cieszy szansa wystartowania wraz z Justyną Kowalczyk-Tekieli. Utytułowana biegaczka weźmie udział w Biegu Piastów po raz piąty. Jak dotąd dwa razy była pierwsza spośród kobiet — w 2017 i 2019 na 50 km oraz dwa razy druga — w 2020 na 25 km i w 2022 na 50 km. Tym razem zmierzy się ponownie z dystansem 25 km.

Na 50 km wystartują zwycięzcy tego biegu sprzed roku: Michał Skowron i Adela Boudikova Rocarkova.

Start i meta Biegu Piastów na wszystkich dystansach odbędzie na nowym stadionie narciarsko-biathlonowym na Polanie Jakuszyckiej. Cała baza logistyczna urządzona jest w nowym budynku tuż przy stadionie — w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Tu wydawane są numery startowe, są szatnie, prysznice, jedzenie dla zawodników.

Rezultaty biegów na 25, 30 i 50 km zaliczane są do Worldloppet, a na 6, 25, 30 i 50 km do czeskiego cyklu biegów narciarskich SkiTour. Wydarzenia towarzyszące — targi sprzętu sportowego i I Forum Sportów Zimowych i Turystyki, czyli prezentacje i dyskusje ludzi z branży sportowej i turystycznej, przywiodą do Szklarskiej Poręby i Jakuszyc dodatkowych gości.

Zapisy na biegi są jeszcze otwarte: www.Bieg-Piastow.pl

Organizatorem czterdziestego siódmego Biegu Piastów jest stowarzyszenie Bieg Piastów. Sponsorem głównym — KGHM Polska Miedź; sponsorem generalnym — PKO Bank Polski; patronem medialnym — Program I Polskiego Radia; partnerami technicznymi: Quest i Brubeck; partnerami: Tauron, PKP Intercity, Tarczyński, Buff, Salomon, Galeria Sudecka, Huta Szkła Kryształowego Julia, Volvo Car Bielany Wrocławskie, Termy Cieplickie, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Dolny Śląsk, Lasy Państwowe i Polski Związek Narciarski.

Autobusy na Bieg Piastów


Program drugiego weekendu Biegu Piastów

piątek, 3 marca

  • godz. 9 // bieg na 6 km
  • godz. 12 // bieg na 30 km (Wordloppet)

sobota, 4 marca

  • godz. 9 // bieg na 50 km (Wordloppet)

niedziela, 5 marca

  • godz. 10 // bieg na 25 km (Worldloppet)