×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Nie tylko wielu kibiców, ale i zawodników przybyło do Jakuszyc dla Justyny Kowalczyk

„Cieszę się ze zwycięstwa, ale najbardziej ze spotkania ze wszystkimi, którzy tu startowali i kibicowali. Dziękuję za ogromny doping na trasie!”, powiedziała mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk. Zwyciężyła w pięknym stylu na dystansie 50 kilometrów stylem klasycznym w 43. BIEGU PIASTÓW.

Justyna Kowalczyk wygrała ze sporą przewagą nad dwoma czeskimi zawodniczkami: Adélą Boudíkovą i Klárą Moravcovą. To było drugie zwycięstwo Kowalczykówny w BIEGU PIASTÓW. Pierwszy raz wygrała w 2017 roku.
Jej udział wywołał ogromne zainteresowanie innych biegaczy, kibiców i mediów. Fani mistrzyni docierali na nartach i pieszo z różnych stron Gór Izerskich do trasy, by ją dopingować. Wzdłuż ostatniej prostej i wokół mety — głównie dla J. Kowalczyk — zgromadziło się około tysiąca kibiców, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę.

Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego metra. Na finiszową prostą wpadło razem siedmiu zawodników, z których najszybszy był Czech Pavel Ondrášek. Tuż za nim finiszował Paweł Klisz. Trzecie miejsce zajął Niemiec Florian Rhode. Czwarty na mecie Jan Antolec został zdyskwalifikowany za krok łyżwowy.

Na 50 km wystartowało 1613 zawodników z 32 krajów z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Pod względem frekwencji w pięćdziesiątce Biegu Piastów, odkąd udział zawodników jest kontrolowany elektronicznie, to drugi wynik w historii. Więcej biegaczy startowało jedynie w 2009 roku — pierwszym po wejściu BIEGU PIASTÓW do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich WORLDLOPPET.

Aura była umiarkowana: bez opadów, wiatru i słońca, z niewielkim mrozem, który sprawił, że tory stały się bardzo szybkie. Trasa wiodła przez urocze zakątki Gór Izerskich ze startem na Polanie Maliszewskiego i metą na Polanie Jakuszyckiej.

Wśród zawodników byli stali bywalcy jakuszyckich zawodów, ale nie brakowało i debiutantów. Jednym z nich był mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski, który ukończył bieg w 2 godziny i 54 minuty — zajął 233 miejsce.

Silna grupa przyleciała z Londynu z Paddym Fieldem, animatorem biegówek w Anglii i przyjacielem BIEGU PIASTÓW od wielu lat. Duża część tej grupy debiutowała nie tylko w długodystansowym biegu, ale w ogóle w biegu na nartach.