Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Sportowe emocje i wielka gonitwa -
rozpoczęła się VII edycja Husqvarna Tour 2013!

Ani śnieg, ani niskie temperatury nie są w stanie ostudzić emocji, jakie rozbudziły się dzisiaj na starcie gonitwy Husqvarna Tour 2013. Na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęły się największe w Europie wyścigi psich zaprzęgów! W trakcie czterech dni zmagań, od 10 do 13 stycznia, o najlepsze wyniki ściga się rekordowa liczba aż 70 załóg z Europy z ponad 1000 psów w zaprzęgach.

„Już po raz VII ruszyła gonitwa Husqvarna Tour! Start przekroczyło dzisiaj ponad 1000 psów i 70 maszerów. Aż kilkanaście kobiet – maszerek w tym roku rozpoczęło wyścig. Pierwszego dnia wyścigu pokonano trasy na dystansie 12 i 24 kilometrów. Zawodnicy

i psy z trasy wrócili zmęczeni – ale szczęśliwi i pełni zapału na kolejne dni. Jutro odbędzie się jedyny w Polsce nocny etap zawodów, a w niedzielę dowiemy się - kto wygrał tegoroczną gonitwę Husqvarna Tour 2013” - podsumowała pierwszy dzień zmagań Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy zawodów Husqvarna Tour.

Pierwsze zaprzęgi VII edycji Husqvarna Tour wystartowały!
Po pierwszym etapie wyścigu na średnim dystansie Husqvarna Tour 2013 (24 km) osiągnięto następujące wyniki:

• w klasie nielimitowanej (12 psów w zaprzęgu) najlepszy zaprzęg pokonał trasę w niecałe 52 minuty. W tej klasie na trzeciej pozycji uplasował się Polak - Grzegorz Burzyński, który tę trasę pokonał w niespełna 58 minut,
  • w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) najlepszy wynik wyniósł prawie 54 minuty. Najlepsi byli zawodnicy ze Szwajcarii, Rosji i Litwy.
  • Ski Jouring (narciarz biegowy ciągnięty przez psy) – najlepszy czas to 58 min. 40 sek. Pierwsze dwie pozycje zajmują Czesi, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się maszerka: Jolanta Kałat z Polski.

Na dystansie Sprint (12 km) klasyfikacja przedstawia się następująco:

• w klasie nielimitowanej (12 psów w zaprzęgu) pierwsze dwie pozycje zajmują Czesi (wynik ok. 25 min.), trzecią pozycję zajmuje maszer z Holandii.
  • w klasie limitowanej (do 6 psów w zaprzęgu) najlepszy maszer z Czech pokonał ją w ponad 24 minuty, na drugiej pozycji z 10 sekundową stratą goni go Igor Tracz ze swoim zaprzęgiem. Na trzeciej pozycji plasuje się także polski zawodnik- Łukasz Paczyński.

Najlepsi Maszerzy ze świata i najszybsze psy stanęły na starcie Husqvarna Tour!
KARL HABERMANN – Maszer z Niemiec, który pracuje z psami od zawsze, a na pewno od dobrych 35 lat. Mieszka na kilkuhektarowym rancho z dala od ludzi, wśród swoich zwierząt, bo oprócz blisko 50 psów są tam konie, owce , gęsi, i Bóg wie co jeszcze! Prawdziwą miłością są jednak psy. Alaskan husky Karla są rozpoznawalne w całej Europie – piaskowe, smukłe, długonogie. I bardzo szybkie. Habermann startował w całej Skandynawii, wygrywając min słynną gonitwę ScanDream, plasuje się także zawsze w pierwszej 10 hiszpańskiej La Pireny. Wraz z ekspedycją Włoską zdobył Biegun Północny, a tym może się pochwalić niewielu maszerów. W LaPirenie 2011 czwarty, a u nas pierwszy, o 1 min przed Pavlem Pfeiferem!

PAVEL PFEIFER - Czech. Na syberyjskich husky jeździł i wygrywał już w 1986 r., kiedy nam w Polsce nie śniło się nawet o jakichkolwiek wyścigach. Od 16 lat ściga się na hodowanych przez siebie, mocnych, krępych alaskan husky. Wierzy w twardych maszerów i twarde psy, które poradzą sobie w każdych warunkach. Mieszka wraz z żoną i synkiem u podnóża Karkonoszy, a wyścigi psich zaprzęgów są ich podstawowym zajęciem. Już od sierpnia – mając 18 psów zapiętych do wózka treningowego ważącego 350 kg - Pavel o drugiej, trzeciej w nocy wyrusza na treningi. Do stycznia jego psy mają już za zwyczaj „w łapach” ponad 1000 km! Pavel Pfeifer był w 2008 r. na piątym, a w zeszłym roku 3 miejscu w najtrudniejszej europejskiej gonitwie – 400 kilometrowej La Pirenie.

JOLANTA KAŁAT i GRZEGORZ BURZYŃSKI - młodzi maszerzy z Polski, na początku wielkich karier sportowych. Ona z Bielska Białej, zakochana w nartach biegowych, on ze Śląska, od zawsze na saniach. Są w świecie zaprzęgowym już od dekady. Jola w 2009 r. wystartowała na La Pirenie i zdobyła na nartach fantastyczne 4 miejsce. Grzegorz ze swoim zaprzęgiem alaskan husky debiutował na La Pirenie w 2011 roku – jego 9 lokata to najwyższy debiut. W 2010 r., podczas Mistrzostw Europy ESDRA na Kubalonce w Midzie, obydwoje zdobyli złote medale: ona w skijoringu na nartach, on w zaprzęgach 6 – psich. W tym samym roku wygrał Border Rush w kategorii 6 psów.

Klasy Husqvarna Tour 2013
Maszerzy startują w trzech klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 12 psów. Trzecią kategorią jest ski-jouring, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez psy.