×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

23 czerwca o godz.10.00 został uroczyście otwarty w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im.J.I.Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie Salon Artystyczny Jana Sztaudyngera. Salon nie jako pomieszczenie, ale jako idea współpracy urzędów, placówek oświatowych, organizacji wszelkiego rodzaju a także osób indywidualnych w szerzeniu kultury w naszym mieście, a szczególnie w celu promowania uzdolnionej młodzieży ze Szklarskiej Poręby. Uroczystego otwarcia dokonała wnuczka Jana Sztaudyngera, Dorota Sztaudynger-Zaczek, która zaszczyciła nas swoją obecnością przyjeżdżając z Krakowa ze swoją córką Anną.

W czasie tej uroczystości zaprezentowali swoje uzdolnienia:  gimnazjalista Dawid Monkiewicz czytając swoje wiersze oraz licealistka Małgorzata Dziergwa, która zaśpiewała akompaniując sobie na gitarze. Pani Dorota Sztaudynger-Zaczek wspominała swojego dziadka i odpowiadała na pytania zadawane z sali.

O godz. 17.00 w restauracji „Kaprys” odbyło się pierwsze spotkanie „wyjazdowe” w ramach Salonu Artystycznego. Skorzystaliśmy z życzliwej gościnności Pani Beaty Czekaj. Po rozpoczęciu spotkania przez Pana Macieja Dymarskiego głos zabrała Pani Dorota Sztaudynger-Zaczek. Przytoczyła słowa swojej mamy, która między innymi napisała : 

„W życiu Ojca (Jana Sztaudyngera) były trzy domy, które w jego sercu i twórczości odegrały ważną rolę. Pierwszy i chyba najważniejszy był dom dziadków Kokowskich w Myślenicach, drugi to dom w Szklarskiej Porębie i trzeci odziedziczony po rodzicach  dom w Zakopanem. (…) Odludne położenie domu na ul. 1 Maja 55, było wymarzonym miejscem pracy dla poety. Wspaniały widok na góry, rozległy, pnący się na stromym zboczu ogród, który Ojciec z zapałem uprawiał, za płotem las i szumny potok – Kamienna, drewniany stary dom, przyklejony jakby do zbocza - tak, że w jednej części był parterowy, a w drugiej piętrowy , wchodzące dosłownie do okien domu gałęzie kwitnących w lecie lip - wszystko to było poetycką inspiracją”.
Burmistrz Miasta Pan Arkadiusz Wichniak  wyraził swoje zadowolenie z zaistnienia inicjatywy rozwijającej działania kulturalne na terenie miasta.

W trakcie spotkania odbył się finał konkursu recytatorskiego „Góry”. W grupie klasa IV-VI szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Jagoda Torbus, drugie Kinga Turska a trzecie Natalia Sikora. Wyróżnienia otrzymali:  Klaudia Denders, Małgorzata Hejna i Miłosz Lepak. W grupie gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Sylwia Mazurkiewicz, drugie Jędrzej Piś a trzecie Adrian Fluder. W grupie liceum nie przyznano pierwszej nagrody, drugie miejsce zajęła Joanna Antoniak a trzecie Angelika Ziemba. W jury konkursu zasiadały Panie: Dorota Sztaudynger-Zaczek, Anna Sztaudynger, Halina Szyl i Irena Kubera.
Recytacje przeplatane były występami muzycznymi. Spotkanie z poezją i muzyką rozpoczęła Justyna Ilnicka wykonując utwór na skrzypcach. Wystąpiła również Małgorzata Dziergwa wywołując dreszcz na plecach swoim wykonaniem piosenek. Na zakończenie zaśpiewała trzy piosenki tematycznie związane z górami Malwina Bodzioch przy akompaniamencie na gitarze Pana Artura Leszczawskiego. Justyna i Malwina są stypendystkami  Stypendium Artystycznego im.Jana Sztaudyngera przyznawanego corocznie przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU”. W historii Stypendium Artystycznego w kategorii muzycznej stypendia otrzymali jeszcze: Klaudia Sobieralska i Michał Leś.

Recytatorzy zostali nagrodzeni sprzętem elektronicznym zasponsorowanym przez Związek Gmin Karkonoskich, książkami podarowanymi przez Panią Dorotę Sztaudynger-Zaczek i Stowarzyszenie „PUCH OSTU”  oraz wspólną wycieczką do Świeradowa.  Wjazd na Stóg Izerski – bilety bezpłatne dzięki Kolei Gondolowej w Świeradowie Zdroju, dojazd zorganizowany przez Radę i Urząd Miasta a posiłek zasponsorowany przez Pizza Bar DIAVOLO Państwa Romańczuków. Nagrody wręczał jeden z inspiratorów Salonu Artystycznego Pan Wojciech Ginter.

Druga część  spotkania poświęcona była prezentacji multimedialnej wydania  albumowego „Szklarska Poręba – opowieść o ludziach i miejscu” , którą poprowadził redaktor albumu Pan Krzysztof Grabski. W zespole redakcyjnym albumu pracowali jeszcze:  Pani Halina Musiela, pani Dorota Nowak, Pan Artur Leszczawski i Pan Maciej Dymarski. Album wydany przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU” z okazji 50 rocznicy nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie jest współfinansowany ze środków Programu współpracy miasta Szklarska Poręba z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Prezentację oglądało wiele osób - współtwórców tego albumu, mieszkańców miasta, którzy podzielili się z redakcją wspomnieniami i materiałami zdjęciowymi.

Trzecia część  spotkania to rozmowy przy ciastku, kawie  i herbacie, którymi można się było delektować dzięki piekarniom Państwa Stochajów, Państwa Baców, Państwa Kukiełków, Pana Raźnego i restauracji Kaprys.
W trakcie rozmów można było obejrzeć trzy wystawy:
 – prace plastyczne i fotograficzne stypendystów Stypendium Artystycznego im. Jana Sztaudyngera: Michała Galika, Agnieszki Bacy, Katarzyny Ulanowskiej, Kamila Orłowskiego, Marty Chmieleckiej, Diany Chyrzyńskiej, Wiktorii Jukniewicz, Radosława Lipińskiego i Amelii Tereszkiewicz ;
- wystawę dotyczącą Jana Sztaudyngera i jego związków ze Szklarską Porębą ( szkice Vlastimila Hofmana, pozycje wydawnicze fraszek, poezji  i bajek dla dzieci,  zdjęcia domu w którym mieszkał i zdjęcia poety z rodziną w Szklarskiej Porębie, szkoła nosząca jego imię, nagrody za wyniki w nauce tzw.”Sztaudyngery” i sporcie – „Sztaudyngerowski Laur”);
- zdjęcia archiwalne z albumu „Szklarska Poręba – opowieść o ludziach i miejscu”.

Dużym zainteresowaniem w trakcie całego spotkania cieszył się przewodnik do Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej, którego autorem jest Pan Artur Leszczawski.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Salonu Artystycznego Jana Sztaudyngera  i organizacji pierwszego spotkania w jego ramach,  a szczególnie Państwu Orłowskim za przyjęcie pod swój dach naszych gości. Dziękujemy MOKSiAL –owi i Referatowi Promocji Miasta.
Naj, naj, naj większe podziękowania dla Pani Doroty Sztaudynger-Zaczek i jej córki Anny za to, że  zechciały do nas przyjechać oraz dla Pani Anny Sztaudynger-Kaliszewicz, która ze względu na stan zdrowia nie mogła przyjechać z Zakopanego, ale całą duszą była z nami wspierając inicjatywę utworzenia Salonu Artystycznego. Takiego wsparcia udzielił nam również listownie syn poety Pan Jan Jacek Sztaudynger.

Tekst Maciej Dymarski