×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Majowy Zawrót Głowy - pod takim hasłem odbyło się w miniony weekend w Szklarskiej Porębie szereg imprez dla gości i mieszkańców miasta. Od wielu już lat majówka w pierwszych dniach miesiąca jest dla nas nie tylko trzydniowym wytchnieniem od pracy, ale również czasem bliższych i dalszych podróży a także małym przedsmakiem wakacji. Wszyscy ci, którzy wybrali się w te dni do Szklarskiej Poręby mogli cieszyć się naprawdę piękna pogodą na szlakach turystycznych jak  również aktywnie uczestniczyć w ciekawych imprezach, specjalnie przygotowanych atrakcjach i koncertach na świeżym powietrzu.

Beltain w Chacie Walońskiej

[IMG type="MEDIUM" src="410_1241445101.jpg" zoom="YES" class="fleft" title="Celtyckie święto ognia - Beltain"]Beltain - zwane czasem Beltane, Nocą Walpurgii czy Ogniami Boga Bela, jest jednym z najważniejszych świąt celtyckich. To święto ognia, które kończy wiosnę i obchodzone jest w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Jest jednym ze świąt dzielących rok celtycki na dwie części – od Beltain zaczyna się - jasna i ciepła połowa roku, w której króluje światło, słońce i jego ciepło, ta połowa roku trwa do Samhain, od którego zaczynają przeważać energie księżycowe, zimno i mrok. Celtyckie obrządki w czasie święta Beltain przybliżyła 1-go mają zebranym gościom Chaty Walońskiej - Biała Wiodąca Wiedźma Walońska Rita. Czas Beltain to święto światła i płodności. W tradycji celtyckiej jej symbolem jest majowy słup, przygotowywany przez młodych mężczyzn, ozdabiany kwiatami i wstążkami, a także symbolami przedstawiającymi pierwiastek męski i żeński. [IMG type="MEDIUM" src="410_1241445116.jpg" zoom="YES" class="fright" title="okrążanie majowego słupa, a potem 3 skoki przez ognisko"]Jego falliczny kształt symbolizuje Boga, a nałożony na jego zwieńczeniu wianek Boginię. W tym dniu  by zapewnić sobie szczęście, zdrowie pomyślność należy wykonać trzy skoki przez ognisko, a kiedy ogień zacznie dogasać, dzieli się rozżarzone węgle i niesie je do domów, w celu rozpalenia ognia na nowo, resztę węgla i popiół ze świętego ognia rozrzuca się po polach i ogrodach, by zapewnić sobie obfitość plonów. Popularną praktyka jest zrobienie w tym dniu wina lub ponczu, do którego wrzuca się pachnące płatki kwiatów, by następnie wypić z ukochaną osobą czy partnerem dla harmonii w relacji, czy związku.

Biegiem po resztkach śniegu

[IMG type="MEDIUM" src="410_1241464293.jpg" zoom="YES" class="fleft" title="na antenie JEDYNKI"]Podczas weekendu majowego na Polanie Jakuszyckiej gościliśmy Jedynkę -  Polskie Radio, które objęło swoim medialnym patronatem Śnieżną Majówkę. Redaktorzy Wiesław Molak, Nina Karczmarewicz i Agata Kasprolewicz na żywo przekazywali relacje z tego miejsca. Jak co roku, tak i w tym, nie  zabrakło chętnych chcących pożegnać resztki śniegu. Na starcie biegu stanęło około 40 uczestników. Zawodnicy już po raz ostatni mięli okazję ubrać biegówki i tym razem bez rywalizacji , a dla zabawy przybiec dystans 300 m do mety. Na zwycięzców, a tym razem byli nimi wszyscy, czekały kiełbaski i miła atmosfera. Nad całością imprezy czuwał Pan Julian Gozdowski, którego nie mogło zabraknąć tego dnia na Polanie Jakuszyckiej. Dodatkowym elementem, który wniósł w Śnieżną Majówkę wiele radości, była wizyta przedszkolaków. Zostały im wręczone  dyplomy, medale i drobne upominki za przepięknie namalowane prace, których tematem były: Moje wspomnienia z Biegu Piastów.[IMG type="MEDIUM" src="410_1241523305.jpg" zoom="YES" class="fright" title="ostatni bieg na Polanie Jakuszyckiej"]
Należy też wspomnieć, że Śnieżną Majówkę odwiedziła grupa niepełnosprawnych dzieci ze stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO, które przyjechały tu aż z Tarnowa. W czasie imprezy można było zakupić ich prace wykonane podczas terapii zajęciowej. Dzięki hojności Pana Eugeniusza Zielenkiewicza właściciela Hotelu Las dzieci miały okazję spędzić kilka dni w górach, odwiedzić najpiękniejsze miejsca w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Tanecznie i koncertowo
[IMG type="MEDIUM" src="410_1241466886.jpg" zoom="YES" class="fleft" title="występy artystyczne przedszkolaków"]W sobotę i w niedzielę Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej przy współpracy z Referatem Promocji Miasta przygotował szereg atrakcyjnych występów i koncertów odbywających się na terenie Parku Miejskiego Esplanada. W programie były występy artystyczne szkół podstawowych i przedszkoli, pokazy taneczne, ciekawe zabawy dla dzieci, jak puszczanie baniek mydlanych, zajęcia plastyczne i malowanie twarzy.  Majówka w swym wachlarzu artystycznym zaspokoiła też chyba wszystkie gusta muzyczne. Mieliśmy muzykę z "krainy łagodności" , czyli świetny kwartet  "W tym sęk",  swingujący i jazzujący "Big Band"oraz 2 soundsystemy bujające w rytmach raegge i ragga.  Szczególny wydarzeniem był koncert KOSMOS MEGA SOUND SYSTEM  w 15 rocznicę jego działalności. Niebywałą publikę zebrała także gwiazda sobotniego wieczoru EASTWEST ROCKERS; pod sceną bawiło się ponad 500 osób. W niedzielny wieczór zagrał natomiast młody, w większości szklarskoporębski band -DRUIDS oraz  artyści  z BALKAN SEVDAH grający i śpiewający muzykę bałkańską.
Podczas majówki ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego "Jak wygląda MOKSiAL'ek".

Dla każdego coś

[IMG type="MEDIUM" src="410_1241445384.jpg" zoom="YES" class="fleft" title="plener malarski Karkonoskie Inspiracje"]Wśród imprez trwających w czasie weekendu majowego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pod dolną stacją wyciągu na Szrenicę Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowało mini plenery malarskie "Karkonoskie Inspiracje". Prace wykonane w trakcie tych plenerów zostaną zaprezentowane na wystawie w galerii KCEE.
W Hotelu "LAS" rozegrano natomiast Otwarty Majowy Nocny Turniej Tenisa Ziemnego, trwający naprawdę do późna, bo do godziny 1 w nocy. Najlepszymi nocnymi tenisistami okazali się mieszkańcy Szklarskiej Poręby : Adrian Graf (I miejsce), Andrzej Policht (II) i Dariusz Hudoba (III).
Również podczas tegorocznej majówki odbyło się oficjalne otwarcie Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej, biegnącej od domu Jana Izydora Sztaudyngera przy ulicy 1go Maja 55 dookoła Szklarskiej Poręby. Trasa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia „Puch Ostu” w ramach projektu „Wędrówki z fraszką” i ma na celu zachęcenie  do zapoznania się z twórczością Jana Sztaudyngera ...choćby właśnie podczas wędrówek krajoznawczych.
Podczas trzech dni majówki można było także uczestniczyć w Ekstremalnej Majówce szkoły górskiej Quazar, Szklanej Majówce w Leśnej Hucie a także poznać kolekcję minerałów i kamieni półszlachetnych Chaty Walońskiej w czasie dni otwartych.