Wernisaż niecodziennej wystawy w placówce ArsSudetica przykuł uwagę kilkudziesięciu gości
Dorobek Katedry Konserwacji Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu można od dziś zobaczyć w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki. Do Szklarskiej Poręby przyjechały prace wykładowców i studentów tej jedynej takiej katedry w Polsce. To efekt żmudnych działań konserwatorskich i restauracyjnych trzech pracowni: konserwacji i restauracji witraży, konserwacji szkła oraz konserwacji ceramiki.
Kilkadziesiąt zaprezentowanych eksponatów jest nie tylko różnorodnych. Wywierają silne wrażenie nawet na nie obcującym ze sztuką witrażową i ceramiczną oku. Przede wszystkim jednak ukazują kunszt konserwatorski.
Wiele z nich to doskonałe repliki. Wykonuje się je po to, by poznać warsztat dawnych mistrzów, nauczyć się wykonania oryginałów. Dzięki takiej wprawce można potem pewną ręką dokonać konserwacji zabytku.
Na wystawie zobaczymy też oczywiście i oryginały. Pośród pięknych i ciekawych, ciekawostką są trzy artefakty pochodzące z wrocławskiego domu towarowego przy ul. Świdnickiej i pl. Kościuszki, znanego jako PeDeT, a zbudowanego jako Warenhaus Wertheim. Są to elementy zdobiące gzymsy elewacji zabytkowego budynku: posklejana oryginalna głowa, odrestaurowany kwiaton i replika pierwszej. Są świetną ilustracją procesu konserwacji ceramiki: od destruktu, przez restaurację, po kopię.
Bohaterami wieczora byli pracownicy Katedry Konserwacji Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP: mgr Katarzyna Czaja-Arkabus z pracowni konserwacji i restauracji witraży, mgr Natalia Moszak z pracowni konserwacji szkła, mgr Marta Proksz z pracowni konserwacji i restauracji witraży, mgr Piotr Romiński z pracowni konserwacji ceramiki i szkła oraz nieobecny podczas wernisażu dr Marcin Czeski.
Wystawa w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Grabskiego 5 w Szklarskiej Porębie czynna będzie do 23 kwietnia.