Dlaczego Szklarska Poręba jest Zimowa Stolicą Programu III Polskiego Radia? Miedzy innymi dlatego,że organizuje takie imprezy jak II Festiwal Trójka Górom, który trwał od 11 do 13 lutego w centrum miasta.
Trójkowy festiwal to święto nie tylko dla miłośników tej rozgłośni, ale przede wszystkim osób które lubią rozrywkę na dobrym poziomie. A o tym, że takich jest wiele świadczyła frekwencja podczas trzech festiwalowych dni. Namiot spotkań wypełniony był po brzegi podczas wszystkich rozmów prowadzonych przez dziennikarzy radiowej trójki.
Czwartek
W czwartek wieczorem zatrąbiły trąbity, zabrzmiały bębny i zapłonęły pochodnie trzymane przez Walonów. Hostessy rozdały pyszne bezy wcześniej misternie ułożone w trójkowe logo. Potem uczestniczyliśmy w arcyciekawym spotkaniu Michała Nogasia w Filipem Springerem. Ten wielokrotnie nagradzany polki reportażysta, autor m.in. takich książek jak „Miedzianka” i „13 pięter” w porywający sposób mówił o swoim ostatnim projekcie, w który odwiedził wszystkie niegdyś wojewódzkie miasta. Mówił m.in. o „pasteliozie” i o przestrzeni wspólnej, której często brak prostoty zastępowanej jarmarcznym poczuciem gustu. Na koniec pierwszego dnia wybrańcy, czyli posiadacze biletów, mogli wysłuchać niezwykle energetycznego koncertu Ani Rusowicz zagranego w Hotelu Bornit. W czwartek miało miejsce również z spotkanie z Joanna Marią Chmielewską autorką „ Domu pod wędrownym Aniołem”. Ta książka wydana na początku 2016 roku opowiada o Szklarskiej dziś i dawniej, o tym jak autorka odkrywała miasto pod Szrenicą dla siebie i o genius loci tego miejsca. Lektura obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców Szklarskiej Poręby i dla tych, którym się wydaje ,że nieprawdopodobne scenariusze nie maja szansy się ziścić.
Piątek
Drugi dzień Trójka Górom to kolejne świetne rozmowy. Michał Olszański rozmawiał z legendą polskiej piłki nożnej Antonim Piechniczkierm, trenerem dzięki któremu, drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982. Magdalena Jethon spotkała się z jedną z najciekawszych aktorskich osobowości polskiej i międzynarodowej sceny teatralnej ostatnich pięćdziesięciu lat – z Wojciechem Pszoniakiem. Aktor mówił czym dla niego jest prawdziwe aktorstwo, opowiedział niezwykłą historię swego angażu na paryskie sceny i o swoich aktorskich marzeniach.
Piątek rozpoczął się świetnymi warsztatami skierowanymi do całych rodzin. Wykonać na nich można było kryształowe walentynki wspólnie z Hutą Julia i pocztówki ze Szklarskiej Poręby. Później w namiocie spotkań uroczyście przywitano drużynę Jaromirów, która wróciła z Sapporo Snow Festiwal, gdzie reprezentowała nasze kraj . Burmistrz wręczył im złote dłuta i podziękował za promocje daleko poza granicami Szklarskiej Poręby i Polski. (o Jaromirach w Japonii więcej na stronie…).
Sobota
Sobota była dniem festiwalowej kulminacji. Wydarzeniom Trójka Górom towarzyszyły Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu. Dzięki staraniom organizatorów zgromadzono wcześniej śnieg na Rozdrożu Izerskim i dlatego mogły stanąć pryzmy ,w którym uczestnicy tworzyli rzeźby do tematu Wolność. Ich pracy towarzyszyły warsztaty w lodzie, pokaz rzeźby w lodzie ,w lodzie szukano również ukrytych skarbów. (więcej o Mistrzostwach w Rzeźbie ze Śniegu na stronie..). W tym dniu przed południem całe rodziny mogły zrobić podczas warsztatowych zajęć „Szklarskie serca na Porębie„ oraz „zimowe ekokosmetyki”. W namiocie spotkań wysłuchać można było również świetnego recitalu niezwykle utalentowanej finalistki przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Natalii Lubrano.
Ostatnimi festiwalowymi spotkaniami były rozmowy Michała Zaborskiego z Michałem Ogórkiem i Ryszarda Jaźwińskiego z Arturem Żmijewskim. Michał Ogórek, świetny felietonista, ze swadą i swoistym poczuciem humoru opowiadał o swojej pracy zarówno w „Przeglądzie technicznym” jak i pracy jako wykładowca na wyższej uczelni. Podczas spotkania z Arturem Żmijewskim namiot pękał w szwach. Przyszło wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy chcieli spotkać znanego z serialu „Ojca Mateusza”, ale również chcieli posłuchać aktora , który pod Szrenicą ma swój dom.
Ci którzy woleli rozrywkę na świeżym powietrzu mogli w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada wziąć udział we Trójkowej Walentynkowej Dyskotece na Lodowisku, którą prowadził dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda, a po 20.00 Cosmos Mega saund System. Lodowisko wypełnione było po brzegi. Zarówno pary jak i single bawili się do świetnie dobranej walentynkowej muzyki z „trójkową jakością”. Wszystkiemu towarzyszyły konkursy i zabawy z nagrodami.
Trzy festiwalowe dni to również audycje nadawane na żywo ze Szklarskiej Poręby. „Lista Przebojów Programu III” prowadzona była przez Marka Niedźwieckiego z namiotu Spotkań, który ledwo mógł pomieścić fanów radiowej Trójki. Marek Niedźwiecki poprowadził jeszcze dwie audycje „Markomanię” i „W tonacji Trójki” z Hotelu Sport Interferie Bornit. Ze Skweru Radiowej Trójki zamówić można było na żywo również piosenkę w „Muzycznej poczcie UKF” prowadzonej przez Tomasza Żądę.
Fani Programu III Polskiego Radia mogli nabyć gadżety trójkowe w Sklepiku Walendziku. Hostessy rozdawały różowe trójkowe berety, różowe balony z napisem Szklarska Poręba i Trójka Górom i specjalne wlepki. Podkreślić należy,że cała ekipa pracująca przy festiwalu ubrana była tak samo: w polary i puchowe bezrękawniki ufundowane przez firmę Regatta.
Wielki finał Festiwalu Trójka Górom i Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu nastąpił w sobotni wieczór i towarzyszył mu pokaz sztucznych ogni.
Jak powiedział Michał Olszański trzy dni festiwalowe to dwa równoległe światy. Jeden to wypełniony atrakcjami program festiwalowy w Szklarskiej Porębie, a drugi to antena Programu III Polskiego Radia,na której od środy do niedzieli dni Szklarska Poręba nie schodziła z ust dziennikarzy radiowych. Taka promocja naszego miasta przyjaznego, tętniącego wydarzeniami, oferującego dobrze naśnieżone stoki i trasy narciarskie do biegania jest warta zdecydowanie więcej niż pieniądze wydane na organizacje Festiwalu.
Organizatorem Festiwalu Trójka Górom był Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie przy medialnym wsparciu Referatu Promocji Miasta oraz oczywiście Program III Polskiego Radia.
Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom i sponsorom: Firmie Regatta, Firma Pan tu Nie Stał, Hucie Szkła Kryształowego „Julia” z Piechowic, Firmie Kawon – producentowi herbat ziołowych
Partnerami wydarzenia byli: Interferie Sport Hotel Bornit, marka Regatta, ICE ART, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Firma Kawon, Restauracja Topollino, Karczma na Winklu, Przedszkole Balonik, Proline, Kosmos Mega Sound System, MZGL, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Kan –bud.
Gorące podziękowania należą się również wolontariuszom, którzy przez trzy dni festiwalu „Trójka Górom” okazali się niezwykle pomocni.
(MOKSiAL)