×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Dnia 2015.07.31 u Burmistrza Szklarskiej Poręby - Mirosława Grafa - odbyło się spotkanie z sensei Jerzym Sapielą - założycielem Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido. W dniach 2015-05-19 do 2015-05-26 odbył się wyjazd członków Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido do Japonii. Zostali Oni zaproszeni do wzięcia udziału w imprezie All Japan Aikido Demonstration, która organizowana jest co roku przez Hombu Dojo. 
Była to już 53 edycja tej imprezy.

W wyjeździe wzięli udział: Jerzy Sapiela, Szymon Sapiela, Zbigniew Hurnowicz, Radosław Duda, Ewa Wagner, Jarosław Czekaj, Piotr Słupski, Piotr Pikul i Paweł Bogacz.  Plan wyjazdu był bardzo bogaty, choć czas na niego przeznaczony był dość krótki. Większą część czasu przeznaczona była na ćwiczenia, jednak znalazła się też chwila na spotkania (nieoficjalne i oficjalne) oraz zwiedzanie.

Ważną wizytą okazało się spotkanie z Kasamy.
Wizyta ta była planowana i uzgadniana o wiele wcześniej. Na miejscu w Polsce przedstawiciele Stowarzyszenia otrzymali listy intencyjne od Prezydenta miasta Jeleniej Góry - Pana Marcina Zawiły, oraz burmistrza Szklarskiej Poręby - Pana Mirosława Grafa.
Dodatkowo podczas wizyty przekazano na ręce Pana Shinjyu Yamaguchi listy ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szklarskiej Porębie oraz Gimnazjum Nr 1 w Jeleniej Górze, których uczniowie chcieliby korespondować w języku angielskim z ich rówieśnikami w Japonii.

Sensei Sapiela na koniec jednego z treningów doczekał się wręczenia certyfikatu 6 dan aikaki przez sensei Isoyamę.
Uroczystość bardzo podniosła, a jednocześnie radosna. Rzadko kto dostąpił tego zaszczytu w Iwamie z rąk takiego mistrza.
Gratulujemy!!! 

Piątego dnia wizyty odbyły się prezentacje  w Tokyo. Zasady prezentacji są dość proste: po zakończeniu pokazów poprzedników nowa grupa wbiega na wyznaczoną matę i po uderzeniu w bęben rozpoczyna się pokaz. Koniec pokazu ogłasza kolejne uderzenie w bęben.
Półtorej minuty pokazu - niby nie wiele, ale trzeba było wielu zajęć, żeby je przygotować.
W tym roku występowały tu: Polska - dwie grupy: Karkonoskie Stowarzyszenie Aikido pod przewodnictwem sensei Jerzego Sapieli oraz
grupa Centrum Aikido Aikikai pod przewodnictwem sensei Romana Hoffmana, Litwa wraz z Kirgistanem, Rosja, USA oraz Myamar wraz z Koreą.
Dodatkowym smaczkiem pokazów były osobne występy poszczególnych mistrzów.

Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili wiele pięknych miejsc w takich miastach jak m.in. Tokyo i Kioto.
Dziękujemy Panu Sapieli za popularyzację tej dyscypliny i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się zorganizować spotkanie z publicznością, gdzie członkowie Stowarzyszenia osobiście będą mogli opowiedzieć o wrażeniach z podróży oraz zaprezentować swoje umiejętności.

Aikido należy do grupy pięciu tradycyjnych sportów walki (judo, kendo, kyudo, karate, aikido)  uprawianych w Japonii na masową skalę.
Jest to współczesny system ćwiczeń oparty na starych szkołach walki wręcz, miecza i włóczni, który opracował mistrz Morihei UESHIBA (1883-1969).
W 1942 roku system Ueshiby otrzymał nazwą aikido.
Dopiero po wojnie aikido przybiera formę ruchu masowego oraz uzyskuje swoje ramy organizacyjne w postaci zarejestrowanej w Japonii fundacji o nazwie AIKIKAI.
Fundacja Aikikai istnieje do chwili obecnej, ma swoją siedzibę w Tokio  i na jej czele stoi wnuk twórcy aikido Pan Moriteru UESHIBA.

Karkonoskie Stowarzyszenie Aikido organizuje wyjazdy umożliwiające szkolenia swoich członków zarówno w kraju jak i za granicą.
Stowarzyszenie organizuje pokazy aikido, których celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do ćwiczeń.
Dzięki regularnym ćwiczeniom adepci aikido uczą się jak radzić sobie z agresją i stresem , kształtują  pozytywne postawy i relacje międzyludzkie, unikają konfliktów, budują samodyscyplinę, uczą się kultury i etykiety japońskiej.
Wszystkie te działania pozwalają osiągnąć cele społeczne związane z przeciwdziałaniem patologiom społecznym, promowaniem zdrowego stylu życia oraz upowszechnianiem postawy tolerancji i szacunku dla innych kultur.