×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Urząd Marszałkowski będzie musiał zdecydować co zrobić z budynkiem po kinie Nefryt. Nie powiodły się cztery próby oddania w dzierżawę tej nieruchomości. Na ogłaszane kolejne przetargi nie wpłynęła żadna oferta.

Budynek przed kilkoma laty został podarowany miastu przez Urząd Marszałkowski. W akcie notarialnym znalazł się jednak wyraźny zapis, że musi w nim być prowadzona działalność kulturalna, w tym kino. Dlatego wszystkie kolejne przetargi miały klauzulę, że dzierżawca musi tam uruchomić kino. Oczywiście w pozostałych pomieszczeniach mogą być prowadzone również inne formy działalności rozrywkowej.

W międzyczasie prowadzono rozmowy z operatorami kin w Polsce. Ich opinie na temat działalności kina w Szklarskiej Porębie były zawsze takie same – koszty remontu budynku, uruchomienia sali kinowej oraz późniejsze koszty eksploatacji są za wysokie, a przychody zbyt niskie. To nie są czasy FWP, kiedy do kin chodziły tłumy.

Co więc dalej z kinem? W tegorocznym budżecie przeznaczono 66 tys. złotych na projekt modernizacji budynku. Ale tych pieniędzy nie wydano. Prace nad projektem wstrzymano.

Władze miasta chciały przygotować projekt, który pozwoliłby w budynku zrobić centrum rozrywkowo-kulturalne. Sala kinowa byłaby tylko jednym z elementów. Dodatkowo budynek miał być ocieplony i przejść gruntowny remont. Projekt i pozwolenie na budowę są zawsze niezbędne jeśli sięga się po jakiekolwiek dotacje.

Jednak w trakcie inwentaryzacji i audytu energetycznego okazało się, że budynek jest w gorszym stanie technicznym, niż pierwotnie zakładano. Remont mógłby kosztować niemal tyle ile postawienie nowego obiektu, spełniającego współczesne normy i wymagania. Obecny układ budynku nie spełnia przepisów z wiązanych z budynkami użyteczności publicznej. Dodatkowo brakuje miejsc parkingowych.

Miasto nie zamierza burzyć i budować nowego kina. Decyzja należeć już będzie prawdopodobnie do Marszałka. Władze Szklarskiej Poręby występują do Marszałka z wnioskiem o zdjęcie z aktu darowizny klauzuli mówiącej o funkcji kulturalnej w tym kinowej. Jeśli Marszałek nie wyrazi na to zgody, miasto odda podarowaną nieruchomość. Ośrodek kultury jest już na Białej Dolinie i dwóch takich miejsc nie ma co utrzymywać. Tym bardziej, że nowa dyrekcja na remont budynku na Białej Dolnie pozyskała dotację Ministerstwa Kultury.