Bardzo dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby cieszył się pomysł euroregionalnego przejazdu : "Koleją Przez Góry".
Szklarska Poręba jest jedyną turystyczną miejscowością w regionie do której regularnie docierają pociągi. To sprawia, że miasto pod Szrenicą jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po niezwykle atrakcyjnym Euro Regionie "Nysa". I taką możliwość świetnie obrazowała wczorajsza wycieczka.
Tym razem naszym celem był Kurort Jonsdorf, małe ale bardzo urokliwe miasteczko w Górach Żytawskich. To teren znany w Niemczech pod nazwą Gebirgsidylle (Górska Idylla). Pierwszy etap był przejazd do Liberca, gdzie fragment trasy to tzw. Kolej Izerska z najwyżej położonym przystankiem kolejowym w Polsce (30 metrów wyżej od dworca w Zakopanem) Szklarska Poręba Jakuszyce. Po czeskiej stronie jest to najbardziej stroma linia kolejowa w kraju naszych południowych sąsiadów. Nachylenie dochodzi do 58 stopni. Na trasie Harrachov – Liberec przejechać trzeba przez 9 tuneli z najdłuższym 900 metrowym w Korenovie.
W Libercu przesiadka na szynobus do Zittau. Ten pociąg jedzie przez teren trzech państw Czech, Polski i Niemiec. A z Zittau ruszyliśmy w bajkową podróż kolejką wąskotorową. Żytawska Kolej Wąskotorowa to jedna z najciekawszych atrakcji kolejowych na terenie regionu Euro-Nysa, kraju związkowego Saksonia i polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. Kolej kursuje od 1890 roku. W składzie jest wagon otwarty tzw. „letniak” co zapewnia dodatkową frajdę z podróży.
W Kurorcie Jonsdorf niewątpliwie atrakcją wartą zobaczenia jest Dom Motyli. W ośmiokątnej hali lotów na powierzchni 500 m2 można było podziwiać około 250 wolno latających egzotycznych motyli. Blisko 35 rodzajów pochodzi z czterech różnych kontynentów: Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W otoczeniu palm, bluszczu i krzewów bananowych staraliśmy się poznać z bliska różnorodność życia motyli. Bez oddzielającej kraty lub siatki można obserwować przeróżne zachowania wielu setek motyli w locie, w kolorach błyszczących lub czasami także w kolorach maskujących. To była prawdziwa uciecha dla najmłodszych uczestników wycieczki.
Celem takich przejazdów jest zaprezentowanie możliwości relatywnie taniego podróżowania po niezwykle atrakcyjnym turystycznie Euro-Regionie "Nysa" z wykorzystaniem środków publicznego transportu. Wbrew wielu wcześniejszym obawom dzięki odbudowanej Kolei Izerskiej, Szklarska Poręba stała się jeszcze bardziej atrakcyjną bazą wypadową dla wycieczek po regionie. A sama linia kolejowa zwana Koleją Izerską jest wartościowym produktem turystycznych i samoistną atrakcją Szklarskiej Poręby. - podkreśla burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.