12 maja już po raz ósmy na terenie Przedszkola nr 2 na Osiedlu Huty zorganizowany został Festyn Hutniczy, gdzie spotkało się kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta. Uczestnikom zabawy nie przeszkadzała kapryśna pogoda. Organizatorzy imprezy zadbali o to, aby każdy uczestnik festynu znalazł coś dla siebie. Po oficjalnych powitaniach i przedstawieniu programu na dzisiejszy festyn krótki program artystyczny przedstawiły przedszkolaki z grupy „Króliki” i „Tygryski” Przedszkola Samorządowego nr 2. Wszystkich zebranych przywitali powitanką „Witamy w naszej miejscowości”, następnie pięknie zaśpiewały hymn przedszkolny „Kryształek” i świetnie zatańczyły „Grozik”.
Gwoździem programu były oczywiście prowadzony na żywo przez Tomasza Gondka pokaz wyrobu produktów szklanych w mobilnym piecu hutniczym zakończony tradycyjnym już „VIII Międzynarodowym konkursem dmuchania szkła”, w którym przeciwników zdeklasowali Wiesława Olszewska – miejsce I, Mirosław Graf – miejsce II i Mateusz Mucha – miejsce III. Nagrody wręczał i ufundował Tomasz Gondek.
Pokaz i warsztaty grawerowania szkła na mobilnym warsztacie grawerskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, który również zakończył się wręczeniem nagród – szklanych tulipanów ufundowanych przez Panią Izę Broś. W kategorii kobiet I miejsce zdobyła Ewelina Gorayska, II miejsce Emilia Buchla i III miejsce Irena Stępień. W kategorii mężczyzn najlepszy okazał się Maksymilian Lewandowski i zdobył I miejsce, Ryszard Olas zdobył II miejsce, a Oliwier Jachimowicz III miejsce.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska warsztatowe, na których pod okiem specjalistów wykonać można było biżuterię ze szklanych paciorków prowadzonych przez Irenę Puch. Swoich manualnych umiejętności można było spróbować na warsztatach mozaiki szklanej prowadzonych przez Emanuelę Czujowską.
Niewątpliwą atrakcją imprezy dla dorosłych uczestników festynu była prowadzona przez Sebastiana Pietkiewicza z żoną prelekcja na temat dziejów huty. Z powodu opadów deszczu wystawa starych zdjęć zebranych od mieszkańców i udostępnionych przez Grzegorza Sokolińskiego, na przestrzeni lat istnienia huty i obecnej zdewastowanej w wersji minimalistycznej została zaprezentowana w holu budynku również jako prezentacja multimedialna. Za sportową część wydarzenia odpowiedzialny był niezawodny jak zawsze Roman Klimek, który specjalnie dla najmłodszych uczestników festynu prowadził turniej sportowo-rekreacyjny. W chacie grillowej czekał na uczestników żurek ufundowany przez Iwonę Pawłowską oraz grillowane kiełbaski.
Został również rozstrzygnięty rodzinny konkurs poetycki na temat tradycji hutniczych w naszym mieście. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni poziomem samodzielnie napisanych i wyrecytowanych wierszy. W roli konferansjera wystąpił Aleksander Hołownia, zapraszając do mikrofonu: Martynkę i Michała Tańskich z mamą, Magdalenę i Zuzie Jóźwiak, Tymona Muchę z mamą, Michała Nowosielskiego z mamą, Mateusza i Łukasza z rodzicami, Oliwiera Jachimowicza z mamą, Zuzie i Leosia Boewerdt z mamą, Zuzie Siudak z mamą, Jasia Swobodę z mamą i zaprosił również Emilkę Buchlę z mamą. Każdy został wyróżniony dyplomem za najpiękniejszy wiersz. Radni naszego miasta ufundowali wszystkim uczestnikom albumy o Szklarskiej Porębie. Pan Tomasz Gondek nagrodził zwycięzców przepięknymi wisiorkami, a Państwo Małgorzata i Henryk Łubkowscy wręczyli na szczęście szklane słoniki. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w konkursie poetyckim, za zaangażowanie w przygotowanie dzieci do występu.
Festyn Szklarska Majówka w Szklarskiej Porębie. Próba ocalenia wspomnień. Został przygotowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni wraz z partnerami - Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Przedszkolem Samorządowym Nr 2 w Szklarskiej Porębie i Lokalnymi Liderami Osiedla Huty, dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego.
W imieniu partnerów projektu dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy za rok.
(MOPS-MSL)