×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Skarby natury –  borowiki, podgrzybki, rydze na stołach i w spiżarniach mieszkańców
Szklarskiej Poręby. Tak obfitego grzybobrania nie pamiętają najstarsi górale…

Międzynarodowe Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu za nami!

Międzynarodowe Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu za nami!W sobotę, 2 września 2017 odbyły się VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu. Jak zapewniał Stanisław Kornafel  - pogoda oraz urodzaj zostały przez niego wyproszone…

Miłośników grzybobrania i dobrej zabawy na Polanie Jakuszyckiej przywitał Mirosław Graf Burmistrz Miasta i organizatorzy – Partnerstwo Lokalne Wspólnie dla Szklarskiej Poręby. Do udziału w mistrzostwach zgłosili się grzybiarze z różnych stron Polski, ze Śląska i z Lubuskiego, z  Jeleniej Góry i okolic, dominowały jednak rodziny ze Szklarskiej Poręby. Rywalizację podkręcała świadomość obecności aktualnych mistrzów Polski w grzybobraniu…  Część zbieraczy liczyła na zwycięstwo pozostała grupa na dobrą zabawę- wszystkim startującym towarzyszyło  zawołanie  „darz bór”!

Jak się okazało po kilku godzinach worek obfitości rzeczywiście się rozwiązał.  Grupa osób już około 12:30 ustawiała na ławach przy  Schronisku Orle kosze pełne grzybów; tak wielkich zbiorów nie spodziewał się nikt. Zachwycała ilość, jakość i wielkość, niektóre okazy były olbrzymie, trudne do uniesienia. Przed trzyosobowym jury stanęło nie lada wyzwanie.

W naszych zawodach liczy się przede wszystkim dobra zabawa – podkreślał przewodniczący komisji oceniającej, dlatego nie ma zwycięzców i zwyciężonych, a jedynie wyróżnieni. Dla wyróżnionych przewidziano drobne nagrody (szklane grzybki wykonane przez Leśną Hutę) za  najpiękniejszą  kompozycję,  największą ilość zebranych grzybów i  za znalezienie największego prawdziwka oraz za jakość zbiorów...

Każdy otrzymał certyfikat „w uznaniu wiedzy, sprawności i efektywności w tropieniu przeróżnych okazów runa leśnego”, którym przyjmowano uczestnika „do nader szacownego grona starych grzybów i purchawek”.

Wydarzenie uświetniały pokazy tworzenia szkła artystycznego: witraży, biżuterii i pucharów w wykonaniu pracowników Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, których w tym samym czasie gościło schronisko. Było zatem coś dla ciała i coś dla ducha.

Zabawę w „grzybobranie” kończyło ognisko i pyszny kapuśniak przygotowany przez załogę Stacji Turystycznej Orle. Uczestnicy gremialnie obiecali stawić się w przyszłym roku na kolejnych mistrzostwach, na które już teraz serdecznie zapraszają w imieniu organizatorów 

Tamara Ulanowska i Elżbieta Pawłowska

  • Odsłon: 657
  • Odsłon: 18812
  • Odsłon: 591