Tradycją stało się już świętowanie letniego przesilenia w Szklarskiej Porębie. W sobotę 18 czerwca specjalnie zamówiona pogoda pozwoliła na realizację imprezy, podczas której Skwer Radiowej Trójki zapełnił się kolorowymi stoiskami, kwiatami, ziołami, zapachem naturalnych kosmetyków, swojskim jadłem i średniowiecznym klimatem. Jak zwykle największą popularnością cieszyły się warsztaty. W tym roku można było zaczerpnąć praktyki w sztuce ceramicznej malując swój autorski projekt na gotowych formach biskwitowej sztuki użytkowej. Prace po szkliwieniu i wypaleniu będą do odebrania w siedzibie MOKSiAL.
Warsztaty z wikliniarstwa były prowadzone bez tchu przez 7 godzin i w sumie uczestnicy wyprodukowali ponad 100 sztuk różnych form wikliniarskich: koszyczków, doniczek i ozdobnych dekoracji. Na stanowisku z kwiatami dzielne florystyki przez kilka godzin, poza pleceniem tradycyjnych wianków noszonych na głowach dziewic stworzyły duży strojny wieniec, który niosły Słowianki w paradzie do Ogrodu Ducha Gór. Aromatyczne stoisko z warsztatami kosmetycznymi było oblegane nie tylko przez płeć piękną, ale również przez panów, którzy oprócz ekologicznego płynu na owady komponowali męskie wody zapachowe i toniki do nawilżania skóry. Panie tradycyjnie lubowały się w zapachach różanych i najchętniej wytwarzały wodę toaletową z receptury Królowej Wiedeńskiej.
Na stanowisku ze średniowiecznego odlewnictwa niektórzy uczestnicy szlifowali warsztat pod okiem mistrza po to, aby w dalszej część imprezy zostać jego pomocnikiem.
Podczas pokazu średniowiecznego hutnictwa przedstawiono proces wytopu brązu przy pomocy miechów w palenisku odlewniczym opalanym węglem drzewnym. Stoiska z rękodzielnictwem gromadziły wiernych „Apaczów” i kogo te wyroby urzekły swoją oryginalnością, niezwłocznie nabywał owe rękodzieło. Oryginalne dzieło można było wykonać samodzielnie również na warsztatach biżuteryjnych pn. „Koralik – owo” – gdzie ze szlachetnych kamieni powstawały bransoletki, naszyjniki i zawieszki.
Zdrowe syropy, miody, zioła i swojskie jadło wyraźnie zadowalały gusta gości odwiedzających jarmark. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były warsztaty płukania minerałów, gry, zabawy, animacje bez gadżetów techniki XXI wieku i dumnie kroczący po skwerze koń o imieniu Major, który woził na swoim grzbiecie zadowolone maluchy. O godz. 18:00 ze Skweru Radiowej Trójki do Ogrodu Ducha Gór wyruszyła parada, w której udział wzięli Słowianie, Słowianki i Walonowie na czele z Duchem Gór zapraszając na dalszą część imprezy i moc wieczornych atrakcji.
Dziękujemy naszym sponsorom, partnerom i wszystkim fankom MOKSiAL-u, które śladem zeszłego roku zawitały na Jarmark Świętojański z naręczem polnych kwiatów i jak zwykle w świetnym humorze.
Jarmark i Sobótka Świętojańska otworzyły trzecią już edycję Festiwalu Ducha Gór – oferty imprez o charakterze kulturalnym, turystycznym i kulinarnym, skierowanym zarówno do turystów jak i mieszkańców regionu. Festiwal koordynowany jest przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Ducha Gór, utworzone prze Mysłakowice, Podgórzyn, Janowice Wielkie, Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarską Porębę.