×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Zbudowany w końcu XIX wieku po adaptacji mieści od 1994 roku Muzeum Karkonoskie z ekspozycją stałą poświęconą pisarzom

Dom Garharta i Carla Hauptmannów„Pewnego dnia podczas górskiej wędrówki dostrzegłem z wysoka ową dolinę i pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wybudować tutaj dom. Zachwycony i olśniony tym pomysłem zszedłem w dół przez lasy, zbiegłem ścieżką wśród łąk i w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu z przynależnym gruntem, łąką, z bukowym gajem i źródełkami. Przypominam sobie jeszcze bezgraniczną radość żony i dzieci, kiedyśmy ten piękny zakątek uznali za swój własny i zaczęliśmy przebudowywać starą, rozpadającą się chałupę, która przemieniona jak najlepiej, miała się stać naszym przytulnym ogniskiem domowym.” Gerhart Hauptmann

W ten sposób kupiony w 1890 roku stary, wiejski dom stał się zarówno rodzinną ostoją jak i miejscem pracy twórczej dwóch wybitnych pisarzy, braci - Carla i Gerharta Hauptmanów.

Gerhart Hauptmann (1862-1946)  -  „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości., stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.

 

Starszy brat Carl Hauptmann (1858-1921) – filozof, biolog, poeta, dramatopisarz, zasłynął przede wszystkim za sprawą „Księgi Ducha Gór”, będącej zbiorem dziewięciu przygód legendarnego władcy Karkonoszy.

Nazwisko Hauptmannów od początku przyciągało wielu znamienitych gości ze świata kultury i nauki ówczesnej Europy. Z czasem dom braci stał się szczególnym miejscem towarzyskich i artystycznych spotkań i dał początek kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Formalnie kolonia ukonstytuowała się dopiero po śmierci Carla Hauptmanna – w 1922 roku powstało „Stowarzyszenie Artystów Św. Łukasza”

 
Dom Garharta i Carla HauptmannówDziś Dom Carla i Gerharta Hauptmannów nadal pełni rolę centrum inspirującego ruch artystyczny. Organizuje i uczestniczy w szeregu działań artystycznych podejmowanych przez animatorów kultury, jest współorganizatorem plenerów dla studentów, prowadzonych przez wrocławską ASP wespół z władzami miasta, zainicjował powstanie stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia artystyczna” , skupiającego artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich, prowadzi współprace z EUROArt – federacja kolonii artystycznych, do której Szklarska Poręba została przyjęta w 2005 r. Muzeum Hauptmannów stara się przejąć ideową schedę po ubiegłowiecznych mieszkańcach tego doprawdy wyjątkowego domu.
 
Wystawy stałe w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów
  1. W królestwie Ducha Gór
  2. Schronisko górskie
  3. Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
  4. Łukaszowcy • kolonia artystów
  5. Carl Hauptmann i jego przyjaciele
  6. Galeria Wlastimila Hofmana

Do końca września 2024 roku czynna jest wystawa czasowa pt. Wlastimilówka u Hauptmannów. To wyposażenie pracowni oraz saloniku W. Hofmana.

Dom  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie
ul. 11 Listopada 23
tel. 75 717 26 11
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdomhauptmannow.pl

Podczas epidemii Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wprowadziło specjalne zasady zwiedzania, które będą także obowiązywały wszystkie oddziały, w tym także szklarski Dom Hauptmannów.

  1. Pracownicy Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów obsługujący zwiedzających wyposażeni są w przyłbice ochronne.
  2. Muzeum udostępniane jest tylko turystom indywidualnym (bez zwiedzania grupowego).
  3. Liczba zwiedzających jest ograniczona do 12 osób jednocześnie.
  4. Zgodnie z obowiązującymi na terenie kraju wymogami — zwiedzający przebywający na terenie muzeum mają obowiązek zasłonić usta i nos.
  5. Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący, który obowiązkowo należy zastosować na dłonie.
  6. Obowiązuje nakaz zachowania 2-metrowej odległości od innych osób.
  7. Muzeum zawiesza realizację usługi przewodnickiej.
  8. Muzeum ze względów bezpieczeństwa wyłącza z użytkowania niektóre przestrzenie ekspozycyjne.

  • Odsłon: 3234
  • Odsłon: 2002
  • Odsłon: 2698
  • Odsłon: 1696
  • Odsłon: 1574
  • Odsłon: 20673
  • Odsłon: 1501
  • Odsłon: 1468
  • Odsłon: 1420
  • Odsłon: 596098
  • Odsłon: 2401
  • Odsłon: 1235
  • Odsłon: 1749