×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Komornik, policja, wyprowadzka na bruk - do takiej konfrontacji dążą byli dzierżawcy miejskich pensjonatów, którzy 9 lutego odmówili wyprowadzenia się z budynków. Władze miasta takiego scenariusza dotychczas nie brały pod uwagę. Będą za to naliczane kary za bezumowne korzystanie z budynków oraz podjęte zostaną wszystkie prawne środki, aby odzyskać majątek należący do wszystkich mieszkańców Szklarskiej Poręby.


Przed trzema laty wszyscy dzierżawcy budynków tzw. „poefwupowskich pensjonatów” otrzymali wypowiedzenia. Władze miasta uznały, że płacona stawka czynszu dzierżawnego jest za niska. Średnio czynsz w okresie wypowiedzenia wynosił 2,90 zł/za m2 powierzchni użytkowej budynków plus bezpłatne korzystanie z nieruchomości. Ważne jest także to, że zgodnie z umowami dzierżawcom należy się zwrot pieniędzy za wszystkie remonty adaptacyjne (na które otrzymali zgodę).

Pensjonaty albo referendum
Wszyscy dzierżawcy otrzymali też ofertę renegocjacji stawek czynszu. Na taki krok zdecydowało się dwóch (Roxana oraz Muzeum Mineralogiczne). Zaproponowali nowe stawki czynszu oraz programy inwestycyjne. Z tymi dzierżawcami przeprowadzono negocjacje, w wyniku których podpisane zostały aneksy do umów na nowych, bardziej korzystnych dla miasta warunkach. W obu przypadkach wzrost dochodów z tytułu dzierżawcy wyniósł od 400 do prawie 700%. Dodatkowo dzierżawcy, w określonych terminach, mają prowadzić zapisane w umowach inwestycje i remonty, za które nie otrzymają zwrotu nakładów (umowy jak i wszystkie inne dokumenty dotyczące dzierżaw gminnych nieruchomości, są publikowane na internetowej stronie miasta http://www.szklarskaporeba.pl/sprawy-miejskie/sprawy-rozne/dzierawa-pensjonatow).
Pozostali dzierżawcy albo w ogóle nie złożyli ofert, albo składali pisma, w których informowali, że chcą kupić lokale zaledwie za 35% wartości z pominięciem procedur przetargowych. Była to propozycja nie do przyjęcia. Kilka miesięcy później zawiązała się grupa, która doprowadziła do referendum, na jej czele stanął jeden z dzierżawców, a inny udostępnił swój lokal na siedzibę GIR. Ich celem było odwołanie Rady i Burmistrza. Referendum było nieskuteczne.

Mieszkaniowy szantaż
9 lutego 2010 roku minęły trzy lata, jakie zgodnie z umowami dzierżawy, były przeznaczone na okres wypowiedzeń. Dziś już wiemy, że 5 dzierżawców nie zamierza się wyprowadzić z budynków i zajmują je obecnie bezumownie. Są to dzierżawcy obiektów znanych pod nazwami: Janosik, Zacisze, Chmielnik, Belweder II oraz Belweder VI.
Pod koniec stycznia do Urzędu Miasta wpłynęło pismo dzierżawcy „Chmielnika”, który zaoferował „ugodę”,  do której miało dojść przed sądem. O tej sprawie pisaliśmy w poprzednim numerze Biuletynu. W drugiej połowie stycznia do Urzędu Miasta wpłynęły podobnej treści „oferty ugody” od dzierżawców  budynków Belweder II i Belweder VI. Wszystkie pisma publikowane są na stronie internetowej miasta w części sprawy miejskie - dokumenty urzędowe. „Oferty ugody” zmierzają do tego, że dzierżawcy oddadzą mieszkańcom ich majątek (jakim są nieruchomości) pod warunkiem, że mieszkańcy dadzą im komfortowe mieszkania (Chmielinik – 4 pokojowe mieszkanie, Belweder II –  65 m2 mieszkanie oraz Belweder VI – 3 mieszkania: 2,3 i 4 pokojowe)
Tu trzeba podkreślić, że dzierżawione budynki przeznaczone były do działalności gospodarczej i nie wchodziły w skład zasobów mieszkaniowych gminy.

Wojna z mieszkańcami
Na początku lutego przed sądem w Jeleniej Górze odbyły się 3 krótkie spotkania (to nie były rozprawy) Ich inicjatorami byli dzierżawcy Chmielnika, Belwederu II i Belwederu VI, którzy przedstawili swoje żądania. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiły też władze miasta, podkreślając, że dzierżawcy muszą spełnić warunki wynikające z przepisów prawa oraz z zawartych w 1994 umów. A wynika z nich, że, aby rozpocząć jakiekolwiek rozmowy w sprawie zwrotu pieniędzy, jakie przez 16 lat wydatkowali na remonty i adaptacje budynków, muszą po pierwsze zwolnić te budynki, a po drugie przedłożyć dokumentację na podstawie której dokonane zostały wyliczenia. W kwestii mieszkań, dzierżawcy, którzy chcą się starać o mieszkania komunalne lub socjalne, muszą spełnić warunki określone w uchwale Rady Miasta w sprawie: zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Szklarska Poręba. Dzierżawcy przed sądem odrzucili warunki wynikające z prawa (w tym umów dzierżawy z 1994 roku). Żądają zwrotu pieniędzy oraz mieszkań poza kolejnością z pominięciem zasad obowiązujących pozostałych mieszkańców. Czym dzierżawcy różnią się od rodzin, które od lat czekają na mieszkanie komunalne?

Odzyskiwanie własności mieszkańców
Rolą władz miasta jest gospodarowanie majątkiem gminnym zgodnie z przepisami, zasadami dobrej gospodarki (dobro mienia gminnego) ale również z zasadami współżycia społecznego. Zachowanie dzierżawców, w opinii władz miasta, zmierza do konfrontacji, której samorząd za wszelką cenę chce uniknąć. Jednak nie można pozwolić na to, aby ktoś bezumownie wykorzystywał majątek mieszkańców Szklarskiej Poręby. Mają oni prawo czerpać korzyści z tego majątku, przeznaczając je na przykład na budowę dróg, sal gimnastycznych,  boisk, oświetlenia itp. Dlatego od 10 lutego dzierżawcom naliczany będzie czynsz za bezumowne korzystanie nie tylko z budynków, ale także gruntów (za które dotychczas nie płacili) wyliczony na podstawie stawek obecnie obowiązujących w Szklarskiej Porębie przy  innych gminnych dzierżawach. Jeśli dzierżawcy nadal nie będą chcieli się wyprowadzić, podjęte zostaną wszelkie kroki prawne, zmierzające do odzyskania budynków należących do mieszkańców Szklarska Poręby. 

Dzierżawcy oprócz żądań mieszkaniowych przedstawili też żądania finansowe. Domagają się w sumie prawie 1 200 000 zł za remonty, jakie mieli przeprowadzić w dzierżawionych budynkach. Jednak dotychczas nie przedstawili żadnej dokumentacji świadczącej, że takie remonty przeprowadzili.

Pełna treść (Belweder 2) na http://www.szklarskaporeba.pl/files/pensjonaty/belweder2/12.pdf
Pełna treść (Belweder 6) na http://www.szklarskaporeba.pl/files/pensjonaty/belweder6/10.pdf

Oświadczenie Burmistrza Szklarskiej Poręby w sprawie przekazywania pensjonatów przez dzierżawców po wygaśnięciu umów dzierżaw.