×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Artystyczne spotkania w Szklarskiej Porębie

To efekt kolejnej, udanej współpracy polsko – czeskej zainicjowanej przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie wraz ze Stowarzyszeniem „Mini Czech” z Mimonia. Tym razem młodzież miała okazję uczestniczenia w pięciodniowych warsztatach i spotkaniach ze sztuką prowadzonych przez artystów z regionu Karkonoszy i Gór Izerskich.

W ramach projektu "Czas na Nasze Karkonosze", światowej klasy rzeźbiarz mieszkający i tworzący w Szklarskiej Porębie, Zbigniew Frączkiewicz przeprowadził z uczestnikami warsztaty rzeźbiarskie. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z tajnikami kunsztu rzeźbiarskiego poprzez  zaznajomienie się z poszczególnymi fazami powstawania dzieła sztuki.

Puszczając wodze fantazji młodzi adepci samodzielnie pracowali z niełatwym materiałem jakim jest kamień, tworząc z niego własne prace. Zbigniew Frączkiewicz zapoznał uczniów ze swoją twórczością i ideą powstania jednego z najważniejszych jego dzieł pn. „Ludzie z Żelaza”. Wyruszył również z uczestnikami na wycieczkę do miejsca pozyskiwania materiału rzeźbiarskiego, czyli do Kopalni Granitu Karkonoskiego „Izer Granit”. W ramach niespodzianki zabrał młodzież do własnego domu.

Zajęcia z Edyta Kullą absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu były przygodą z kolorowym szkłem i jego właściwościami. Projekt stworzenia dwóch zegarów w technice witrażu spotkał się z ogromną aprobatą i zaangażowaniem ze strony uczestników projektu. Motywem przewodnim i inspiracją do tworzenia tych przestrzennych „czasomierzy” był tutejszy krajobraz. Jeden z zegarów został zabrany przez grupę czeską do Mimonia, a drugi pozostał w siedzibie MOKSiAL, wyznaczając tym samym metaforyczny czas wzajemnej współpracy pomiędzy Polską a Czechami.

Dopełnieniem artystycznych spotkań były wycieczki z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Gór Izerskich i Karkonoszach. Uczestnicy odwiedzili między innymi: Muzeum - Dom Wlastimila Hofmana (polskiego malarza mającego czeskie korzenie) oraz Hutę Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. W hucie młodzież wysłuchała ciekawostek na temat techniki millafiorii i zapoznała się z tradycjami szklarskimi regionu pod okiem długoletniego pracownika huty - Tomasza Gondka.

 Integracyjne oraz spontaniczne wędrówki zaprowadziły przyszłych artystów również na Plac Piastowski w Cieplicach do źródeł wody Marysieńki i do Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie. Zarówno polskie i czeskie dzieci pożegnały się z nadzieją na przyszłe, wspólne działania.

 Pierwszą okazją do kolejnego spotkania będzie wspólne malowanie granitowej instalacji rzeźbiarskiej autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza stojącej przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Na ten kolorowy event zapraszamy już w drugiej połowie kwietnia 2013 r. Wspólne malowanie instalacji miało odbyć się w trakcie przeprowadzanych warsztatów. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne panujące w tym czasie w mieście przełożyliśmy działania na termin bliższy wiośnie.