×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Już na kilka dni przed startem 34 Biegu Piastów dało się zaobserwować gorącą atmosferę przygotowań. Zarówno zawodnicy przeprowadzali ostatnie treningi , jak i organizatorzy dopinali wszystko na ostatni guzik. W biurze wydawania numerów pojawiało się coraz więcej startujących, a w przededniu zawodów  nie można było dopchać się by odebrać numer startowy.  Jednak na dzień przed zawodami silne opady śniegu wprawiły organizatorów Biegu Piastów o duży zawrót głowy. Po mimo przeciwności pogody i dzięki ogromnemu wysiłkowi  oraz ciężkiej pracy udało się przygotować  trasy biegu.

6 marca  punktualnie o godzinie 10:00 na starcie 34. Biegu Piastów na dystansie 50 km stanęło ok. 2000 zawodników.  Wśród uczestników  na tym dystansie wystartowali min. olimpijka z Vancouver Paulina Maciuszekpremier Estonii Andrus Ansip  zajmując w końcowej klasyfikacji  282 miejsce. Niestety Bieg zdominowali nasi czescy sąsiedzi. Jako pierwszy na mecie zameldował się Petr Novak z czasem 2:12.35 , kolejnym był również Czech Dusan Augustiniak, a  tuż za nim linię mety przekroczył Dan Slechta. Najszybszy z Polaków  Bogusław Gracz z LKS Poroniec dobiegł  do mety jako szósty. Wśród Pań najlepsze były również Czeszki. Zwyciężyła olimpijka Kamila Rajdlova z czasem 2:23.58. Druga dobiegła Klara Moravcova. Najlepsza z Polek Agnieszka Szymańczak z Wilkowic uplasowała  się na trzeciej pozycji. Czwarta była Paulina Maciuszek, która reprezentowała Polskę na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. W sobotę startowali również  zawodnicy na dystansie 26 km techniką klasyczną. Tu także prym wiedli zawodnicy z Czech pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła  Beata Kavulokova (Czechy), trasę przebiegła w czasie  1:35.39. Wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął  Jiri Rocarek z Czech.

Drugiego dnia zmagań na stracie stanęli zawodnicy mający pokonać dystans 50 km  tym razem techniką dowolną, wśród nich znaleźli się tacy, którzy dzień wcześniej pokonali już tą trasę jednak techniką klasyczną. Nowością bowiem tegorocznego Biegu Piastów była możliwość dwukrotnego pokonania dystansu 50 km - w sobotę stylem klasycznym, a w niedzielę - dowolnym.  Z takiej ewentualności ucieszył się m.in. jeden z najstarszych uczestników, 79-letni Fin Hannes Larsson, były prezes International Assotiation of Worldloppet  Skiers.Tym razem najlepsi zawodnicy pokonali trasę w niespełna 2 godziny i tym razem  najlepszym okazał się znów Czech - Rocarek Jiri. Pokonując trasę w czasie 1:55.01. Po trzydziestu sekundach po zwycięzcy zameldował się na mecie kolejny z Czechów Krska Jan, a po nim ponad minutę później od zwycięzcy Pliska Jiri. Wśród Pań na tym samym dystansie pierwsze miejsce zajęła Marina Petruk z Rosji z czasem 02:31.10, druga była Lucie Varuskova, trzecia Agata Bednarz z USA.

W biegu na 30 km pierwsze miejsca również zdobyli Czesi: Ales Razym (I miejsce), Dusan Kozisek (II) i Dan Slechta (III). Wśród kobiet pierwsza przybiegła Helena Rejzkova, druga Michaela Maresova i trzecia Radka Tracikova.

Jak co roku i w tym nie mogło zabraknąć na trasach najmłodszych .W sobotę już po raz 16 mogliśmy oglądać zmagania przedszkolaków w Biegu Przedszkolaka na dystansie 150 metrów w stylu bardzo dowolnym.

Wśród startujących było ok. 4000 zawodników z 25 krajów, miedzy innymi z Japonii, Finlandii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji. Impreza z roku na rok robi się coraz bardziej międzynarodowa. Informacja o niesamowitej atmosferze Biegu Piastów dociera już do coraz to nowych uczestników, dla których nawet zajęte na mecie miejsce nie ma takiego znaczenia jak sam udział w tym niezwykłym wydarzeniu.
Gościem specjalnym tegorocznego Biegu piastów był Angelo Corradini - Sekretarz generalny Worldloppet, który bacznie obserwował przebieg imprezy a także Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

Kolejny Bieg Piastów za rok. Jaką niespodziankę nam szykuje i skąd przyjadą zawodnicy by wystartować na Polanie Jakuszyckiej, tego dowiemy się  już za 365 dni.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom imprezy.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy okazali swoją bezinteresowną pomoc podczas organizacji naszego wielkiego, narciarskiego święta.