×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Choć dla najlepszych liczy się tylko podium, każdy uczestnik Biegu Piastów staje się zwycięzcą

Pierwsze zawody 47 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach już za nami. W nadchodzący weekend kolejne cztery biegi. Aż trzy należące do światowej ligi narciarskich biegów długich Worldloppet: na 25, 30 i 50 km. Wyniki z tych dystansów oraz biegu na 6 km, zaliczane są także do czeskiego cyklu biegów narciarskich SkiTour. Wydarzeniami towarzyszącymi są targi sprzętu sportowego oraz I Forum Sportów Zimowych i Turystyki — prezentacje i dyskusje ludzi z branży sportowej i turystycznej.

Zapisy na tegoroczne Biegi Piastów są jeszcze możliwe w biurze wydawania numerów startowych na Polanie Jakuszyckiej.

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Polska ikona zimowego biegania

W niedzielne przedpołudnie, na 25. zamykającą czterdzieste siódme bieganie na Polanie Jakuszyckiej, wystartuje Justyna Kowalczyk-Tekieli. Mistrzyni olimpijska i świata oraz wielokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, zakończyła wprawdzie karierę wyczynową, jednak utrzymuje znakomitą formę i chętnie startuje w maratonach narciarskich. W tym sezonie wygrała m. in. renomowany estoński Tartu Maraton na dystansie 63 km. To będzie piąty start Kowalczyk-Tekieli w Biegu Piastów. W 2017 i '19 wygrała rywalizację na 50 km, a w '20 i '22 była druga — na 25 i 50 km. Mistrzyni przyjedzie do Jakuszyc z mężem i synem. Małżonek Kacper pobiegnie na 25 km.

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Z szerokiego świata

Na listach startowych biegów drugiej części Biegu Piastów '23, zapisanych jest około pięciu tysięcy zawodników z 25 państw. Dominują Polacy, z Czech — ponad 350 osób, z Niemiec 170, a kolejnymi wyróżniającymi się państwami są Estonia i Islandia. Warto odnotować także biegaczy z Nowej Zelandii, Kanady i USA.
Największym zainteresowaniem cieszy się dystans 25 km, na którym organizatorzy ze stow. Bieg Piastów spodziewają się 2 tysięcy zgłoszeń. Trzydziestkę wybrało 600 osób, a koronną pięćdziesiątkę — ponad 1600. Na jej starcie staną także zwycięzcy sprzed roku: Michał Skowron i Adéla Ročárková-Boudíková.

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Na nowej arenie

Starty i finisze tegorocznego Biegu Piastów na wszystkich dystansach, odbędą się z nowego stadionu narciarskiego na Polanie Jakuszyckiej. Całą bazę zawodów objął budynek Dolnośląskiego Centrum Sportu Polany Jakuszyckiej. Wydawane są tu numery startowe, są szatnie, prysznice i oczywiście restauracja dla zawodników. Choć miejsc parkingowych wcale nie jest tak mało — pamiętać warto, że kilka tysięcy zawodników, osób towarzyszących i kibiców, nie może przyjechać wyłącznie autami.

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Poza kursowymi autobusami Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, pociągami Kolei Czeskich (obsługujących poł. Szklarska Poręba-Górna - Jakuszyce na zlecenie Kolei Dolnośląskich), organizatorzy zapewnili także specjalne autobusy Biegu Piastów. Ich trasa rozpoczyna się w Jeleniej Górze na parkingu centrum handlowego — Galerii Sudeckiej (tuż przy rogatkach miasta z kierunku Wrocławia).

Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego 2023

Bez nich byłoby trudno

Organizatorem czterdziestego siódmego Biegu Piastów jest stowarzyszenie Bieg Piastów. Sponsorem głównym BP '23 jest KGHM Polska Miedź. Sponsorem generalnym — PKO Bank Polski. Patronem medialnym — Program I Polskiego Radia. Partnerami technicznymi: Quest i Brubeck. Pozostałymi partnerami: Tauron, PKP Intercity, Tarczyński, Buff, Salomon, Galeria Sudecka, Huta Szkła Kryształowego Julia, Volvo Car Bielany Wrocławskie, Termy Cieplickie, Miasto Jelenia Góra, Miasto Szklarska Poręba, Urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego, Lasy Państwowe i Polski Związek Narciarski.
Patronem honorowym Biegu Piastów jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Patronat nad zawodami objął również Komendant Główny Straży Granicznej.

red., źródło: BP, fot. J. Deneka