×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Na cmentarzu w Zbytowej 11 lipca br. pożegnaliśmy Reginę Włodarczyk-Puchałę — zasłużoną Artystkę szkła

Odeszła Regina Puchała

 

Regina Włodarczyk-Puchała to wybitna artystka, która pięknie wpisała się w historię Szklarskiej Poręby. Przez ponad pół wieku żyła, pracowała i tworzyła w naszym mieście. Jej działalność zawodowa, społeczna i artystyczna związana była z tworzeniem szkła i w szkle. Swą pracą przyczyniła się nie tylko do rozsławienia imienia naszego miasta, ale również do stałego podnoszenia poziomu wzornictwa przemysłowego w Polsce.

 

Urodziła się w Nowogródku. Studia artystyczne ukończyła z wyróżnieniem w 1958 r. u prof. Stanisława Dawskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Z uznaniem została przyjęta Jej praca dyplomowa z 1958 roku – zestaw naczyń Biała nitka, zdobionych zatopioną nicią białego szkła. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Hucie Szkła Kryształowego JULIA w Szklarskiej Porębie jako projektant i główny specjalista ds. wzornictwa , jednocześnie poszukiwała własnych dróg wypowiedzi. Początkowo kontynuowała eksperymenty z wzbogacaniem masy szklanej o barwki, brokat i tlenki metali. Projektowała unikatowe szkło artystyczne w ramach indywidualnej działalności artystycznej oraz szkło użytkowe na potrzeby przemysłu szklarskiego. Posiada bogaty, uznany i ceniony dorobek w zakresie wzornictwa przemysłowego. Należała do czołowych reformatorów tej dziedziny sztuki użytkowej na Śląsku i w Polsce. Swoją bogatą pracą twórczą, na trwale wpisała się w nurt tzw. szkoły wrocławskiej w zakresie szkła unikatowego.

 

Owocem jej artystycznej pracy był udział w ponad czterdziestu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Uczestniczyła w licznych konkursach. Otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Wielkim sukcesem artystki było zakwalifikowanie wazonu pn. Gracja do wystawy szkła współczesnego przez The Corning Museum of Glass i opublikowanie go w katalogu New glass: a worldwide survey (New York 1979). Wszystkie wystawiane prace w kraju i za granicą były realizowane w hucie JULIA w Szklarskiej Porębie. Wraz z mężem, znanym artystą plastykiem Aleksandrem Puchałą, zorganizowała wzorcownię huty i biuro do prac projektowych oraz dokumentacyjnych. Niewielki budynek zyskał miano Puchałówki. Odpowiadając na zapotrzebowanie i gusta odbiorców oraz możliwości techniczne i finansowe przedsiębiorstwa, artyści wprowadzili do masowej produkcji wzory szkieł użytkowych, zdobionych ręcznie wykonywanym szlifem. Projektowali proste w kształcie wyroby ze szkła kryształowego, zdobione regularnymi zgeometryzowanymi szlifami. Ściśle współpracując z hutnikami oraz pracownikami szlifierni, którzy często weryfikowali techniczne możliwości praktycznego wykonania projektu w bardzo znaczny sposób przyczynili się do wzrostu jakości produkowanych przez hutę JULIA szkieł użytkowych. Kryształy z tego zakładu stały się bardzo rozpoznawalnym i poszukiwanym na światowych rynkach polskim produktem. Artyści nie ograniczali się jednak tylko do projektowania szkieł seryjnych dla szerokiego grona odbiorców. Tworzyli szkła unikatowe, korzystając z dostępnego tworzywa w postaci szkła kryształowego i zaplecza huty. Pani Regina wprowadziła nowe zastosowania szlifu soczewkowego, którego zwielokrotniona postać powoduje wrażenie ruchu. Ta forma zdobnicza zyskała uznanie znawców, m. in. we wspomnianym wazonie Gracja. Prace artystki znajdują się w wielu muzeach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

 

Regina Włodarczyk-Puchała pracę zawodową z powodzeniem łączyła z pracą społeczną. Działała w Związku Polskich Artystów Plastyków. Przyczyniła się do powstania jeleniogórskiego koła tej organizacji, a następnie przez dwie kadencje była jego przewodniczącą. Przyczyniła się do zorganizowania Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, które funkcjonuje do dziś i doskonale się rozwija.

 

Na wniosek władz Szklarskiej Poręby Regina Włodarczyk-Puchała odznaczona została w 2012 roku przez Ministra Kultury brązowym medalem Gloria Artis Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

Regina Puchała wokół siebie gromadziła artystów i ludzi kultury, miłośników muzyki i śpiewu. Śpiewała w zespole PORĘBIANIE, odznaczonym honorowym tytułem Zasłużony dla Szklarskiej Poręby. Po wyjeździe do Zbytowej aktywnie włączyła się w działalność tej społeczności. Została pieśniarką zespołu śpiewaczego ZBYTOWIANKI.

 

Regina Włodarczyk-Puchała zmarła 6 lipca 2019 roku. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Zbytowej, gdzie po Mszy Św. odprawionej w intencji zmarłej w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski kondukt pogrzebowy przeszedł na miejscowy cmentarz. Tu spoczęła obok zmarłego w 1997 r. męża Aleksandra. W ostatniej drodze zmarłej Reginy uczestniczyła rodzina, przyjaciele, ZBYTOWIANKI, przedstawiciele samorządu Szklarskiej Poręby, Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze, koleżanki z chóru PORĘBIANIE oraz reprezentant środowiska artystycznego Szklarskiej Poręby. Epitafium nagrobne małżonków Aleksandra i Reginy Puchałów zostało wyryte w granicie karkonoskim przez artystę ze Szklarskiej Poręby tworzącego w kamieniu, Zbigniewa Frączkiewicza.

 

R.I.P.