Na skałach Mariankach pod wyciągiem w Szklarskiej Porębie stanęła rzeźba Kozła, do którego już w niedalekiej przyszłości dołączy jego wybranka serca. Będzie to pierwsza instalacja z cyklu " Sztuka w plenerze".
Rzeźba jest autorstwa Marka Parceja. Wykonana została z mas klinkierowych, częściowo poszkliwionych szkliwem w kolorze ciemno brązowym.
Tak autor mówi o swojej pracy: "Pasja i namiętność tworzenia obleczona wizją i przesłaniem to recepta na rzeźbę. Materiał z którego powstają , glina jest bardzo kapryśna i trzeba się z nią umiejętnie obchodzić. Zrozumienie jej natury pozwala na dość dużą swobodę twórczą, choć nie pozbawioną pewnych ograniczeń.
Projekty rzeźb powstają na podstawie inspiracji, które podsuwa mi moja wyobraźnia. Gotowa wizja, z którą idę do pracowni,często ma niewiele wspólnego z efektem końcowym. Nigdy nie robię szkiców czy modeli. W moim przypadku nie zdaje to egzaminu, gdyż w ciągłych ewolucjach zmienia się pierwotny zamysł. Nie staram się też do końca kontrolować tego co robię. Zostawiam duży margines przypadkowości, co prowadzi nieraz do zaskakujących rezultatów. I w tej ciągłej walce o doskonałość, zatracając się w tworzeniu, mało kiedy wychodzę zwycięsko.
Nigdy nie robię drugiej takiej samej rzeźby, uważam to za mało twórcze i stratę czasu. Zresztą powielanie tego co już mi się nie podoba, albo w czym widzę wady raczej zmusza mnie do stworzenia czegoś pozbawionego tych mankamentów. Moi klienci nie mają z tym takiego problemu. Realizuję czasem ich wizje, choć to dość duże nadużycie. Minimalizuję ingerencję w projekt do tematu, cała reszta to moja koncepcja. Większości tych wizji nie podzielam i w takim wypadku nie podejmuję się realizacji. Sam proces tworzenia jest dość żmudny i długotrwały, dlatego potrzebna jest silna więź emocjonalna z rzeźbą, to pozwala na dotarcie do końca i osiągnięcie zamierzonego efektu.
Trwa to od kilku dni do kilku tygodni . Jedynym ograniczeniem wielkości rzeźby jest komora pieca 177 cm. Moja wyobraźnia i możliwości znacznie przekraczają tę wysokość."
Autor składa wielkie podziękowania "za zapalenie zielonego świata dla projektu Panu Burmistrzowi Szklarskiej Poręby i wszystkim osobom, bez których realizacja przedsięwzięcia byłaby niemożliwa".
Kto chciałby zapoznać się z innymi pracami Marka Parceja może wybrać się do jego pracowni. Idąc niebieskim szlakiem na Złoty Widok przechodzimy ulicą Jana Matejki, gdzie pod numerem 9 znajduje się pracownia z galerią rzeźb artysty. Kontakt: tel. +48 792244962 mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., parcej.blogspot.com, www.facebook.com/marek.parcej