×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jak rozbudować infrastrukturę narciarską na Polanie Jakuszyckiej? To pytanie zadawano podczas wyjazdowego posiedzenia komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, które odbyło się 25 kwietnia w Szklarskiej Porębie.

Radni wojewódzcy wizytując Polanę Jakuszycką zapoznali się z pracami jakie wykonane zostały przed Pucharem Świata w Narciarstwie Biegowym oraz realizacją całego sportowego wydarzenia. Zapoznani zostali z warunkami jakie musi spełniać profesjonalny stadion narciarski oraz niezbędną infrastrukturą, która przyda się też amatorom.

 

Polana Jakuszycka i trasy biegowe w Szklarskiej Porębie to największy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego z gwarancją śniegu, którego zazdroszczą nie tylko inne ośrodki w Polsce, ale także w wielu częściach Europy. Dość napisać, że pod koniec kwietnia w Górach Izerskich wciąż można uprawiać narciarstwo biegowe. Łącząc to z różnorodnością tras dla amatorów i zawodowców, ośrodek narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej jest najlepszym miejscem do uprawiania tego sportu. Potwierdzają to sami narciarze, którzy przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby. To oni przecież dokonują ostatecznego wyboru. Takiej ilości biegających na nartach nie widać w innych miejscach w Polsce. To wydaje się być najlepszą rekomendacją.Jednak, gdy się porównuje infrastrukturę z innymi ośrodkami w Europie, to Polana Jakuszycka niestety nie spełnia wielu warunków. Niewątpliwie jednym z problemów jest brak pieniędzy na niezbędne inwestycje.

 

To wielkie zainteresowanie amatorów zaczyna kolidować z zawodami lub treningami sportowców. Dlatego niezbędne są dalsze inwestycje. Do najważniejszych można zaliczyć szatnie, toalety, mostki na przecięciu tras z ciągami pieszymi i dodatkowe parkingi. Jeśli wciągu 2 lat uda się zrealizować te zadania, to koszty organizacji zawodów Pucharu Świata mogą spaść o co najmniej 1/3. Tyle bowiem kosztuje wybudowanie tymczasowej infrastruktury (trybuny, mostki, szatnie w kontenerach). Zamiast płacić za wynajem, lepiej wybudować to wszystko na stałe w taki sposób, aby infrastruktura była wykorzystywana przez cały sezon narciarski nie tylko przez zawodowców ale również amatorów.

Część obiektów może też być śmiało wykorzystana w sezonie letnim, bo przecież Góry Izerskie to największa sieć tras MTB. Ponadto czynione są starania, aby w rejonie Polany Jakuszyckiej powstała profesjonalna trasa nartorolkowa, która służyłaby do letnich treningów

 

Stowarzyszenie Bieg Piastów nie dysponuje takimi pieniędzmi, aby wybudować ośrodek na wzór Nowego Mesta na Morave, które z funduszy unijnych wybudowało nowoczesny stadion biathlonowo-narciarski z oświetlonymi trasami. Inną przeszkodą jest stan prawny Polany Jakuszyckiej, która obecnie należy do stowarzyszenia, a te nie może otrzymać tak wysokiej dotacji publicznej na zadania inwestycyjne.

 

Podczas wyjazdowego posiedzenia Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na Polanie Jakuszyckiej nie zadawano pytania czy należy rozbudowywać infrastrukturę, lecz pytano kiedy i jak? Niewątpliwie czasu jest bardzo mało, bo kolejne zawody Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie zaplanowane są na 2014 rok. Pozostaje więc pytanie: w jaki sposób sfinansować zadania inwestycyjne? Wiadomo, że będzie to montaż finansowy z wykorzystaniem środków województwa i ministerstwa sportu.