×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Po raz szósty w Szklarskiej Porębie rozegrano Slalom Retro.

W tym roku trasa,  wyznaczona na najbardziej pochyłej części nartostrady Puchatek, okazała się wyjątkowo trudna. A dodać należy, że zgodnie z nieformalnym hasłem Slalomu Retro „precz z plastikiem” wszyscy zawodnicy  jechali na sprzęcie pamiętającym pierwszą połowę ubiegłego wieku.

Jazda na nartach z duszą sprawia wiele satysfakcji, ale nie należy do najłatwiejszych.  Upadki  na trasie nagradzane były więc pełnymi zrozumienia oklaskami.

Niektórzy zawodnicy po odkryciu, że klasycznym stylem nie dojadą do mety, kładli się po prostu na nartach próbując w ten sposób ukończyć zjazd.

Ponieważ w zawodach udział mogą brać nie tylko narciarze lecz wszyscy , którym w duszy gra zima w stylu retro, na trasie zobaczyć można było również saneczkarzy i bobslejowców.

Jedna z Pań jadących na ciężkich drewnianych saniach wykazała się niesamowitą precyzją wjeżdżając w sam środek tyczki.

W ogólnej klasyfikacji liczył się nie tylko czas przejazdu,  ale przede wszystkim strój, sprzęt , styl  i ogólne wrażenie jakie zawodnik pozostawił po swoim zjeździe. Szacowne jury miało więc ciężki orzech do zgryzienia.

Wszyscy zawodnicy bardzo się postarali. Na stoku zobaczyć można było zarówno narciarzy w cylindrze i w eleganckich pumpach jak i panie w długich spódnicach i gustownych kożuszkach. Królowały drewniane narty ze skórzanymi zapięciami.


Ostatecznie jury zdecydowało, że w

kategorii kobiecej wygrały:
1.Barbara Cygoń
2.Iwona Abramowicz
3.Hanna Czerniawska

w kategorii mężczyzn
1.Peter Rykr z Czech
2.Robert Jarosławskie
3.Maciej Abramowicz

w kategorii samorządowców
Panie:
1.Beata Holek
2.Maria Misztal
3.Ika Jarosławska
Panowie:
1.Przemysław Wiater – pomysłodawca zmagań w stylu retro
2.Grzegorz Sokoliński – burmistrz Szklarskiej Poręby
3.Feliks Rosik – sekretarz miasta

w kategorii wiekowej 14-19 lat
1.Marcelina Wiater

Nie bez przyczyny Slalom Retro rozgrywany jest właśnie w Szklarskiej Porębie. To tu w 1900 powstał pierwszy po śląskiej stronie Karkonoszy, klub narciarski. Od tamtego czasu wiele się zmieniło.

Narty są coraz szybsze, a jazda na nich wymaga coraz mniej wysiłku. Warto więc powracać do źródeł choćby dlatego, że to świetna zabawa. Wiedzą o tym zarówno kibice jaki i retro zawodnicy których z roku na rok przybywa.

O Slalomie Retro mówiły tego dnia regionalne i ogólnopolskie media m.in : Program Pierwszy TVP, Program Trzeci Polskiego Radia i Radio Wrocław.

Imprezę organizował MOKSiAL przy udziale Referatu Promocji Miasta. Partnerami byli: Muzeum Karkonoskie "Dom Carla i Gerharda Hauptmannów ( Imprezie towarzyszyła wystawa sprzętu zimowego z początków zeszłego wieku p.n. "Bądź retro!". Muzeum ufundowało rownież nagrody w postaci książek.) ,Sudety LIFT, Firma Henny Penny- Anny Adamczuk, KPN (publikacje o parku), GOPR.

Tekst: Anita Kaczmarska

Projekt „Karkonoski slalom retro-sport łączy ponad   granicami” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa