Ich fach nadał nie tylko imię miastu, ale przez wieki decydował o życiu nad Kamienną
Zaułek Szklarzy powstał 10 lat temu przy Leśnej Hucie — jedynej czynnej hucie w Szklarskiej Porębie. Jest hołdem złożonym szklarzom, hutnikom, zdobnikom, artystom, którzy w przeszłości pracowali w naszym mieście.
To również miejsce ukazujące doniosłość miasta w historii szklarstwa. Każdego roku hutnicy wraz z rodzinami, którzy tę historię współtworzyli biorą udział w Dniu Hutnika w Leśnej Hucie, właśnie przy Zaułku Szklarzy.
Hutnictwo szkła dało początek Szklarskiej Porębie, co dobitnie zapisane jest w nazwie miasta. Leśne huty wędrujące, później huty na Białej Dolinie i w Orlu, aż wreszcie huta JÓZEFINY i późniejsze JULIA, są świadectwem rozwoju przemysłu szklarskiego. A w tych ostatnich wymienionych hutach wytwarzano znane na świecie przepiękne wyroby ze szkła kryształowego. JULIA po zmianach ustrojowych w Polsce końca XX w. nie wytrzymała wolnorynkowej próby. Sprzedany w prywatne ręce, jako spółka zakład w Szklarskiej Porębie zamknięto, a wielu hutników straciło pracę. Jednakże szklarskie tradycje są kontynuowane przez Henryka Łubkowskiego. Przed laty zaryzykował otworzyć manufakturę, by podtrzymać tradycje i wiedzę o hutnictwie szklanym. Wytwarzanie rozmaitych szkieł, wazonów, butelek, ozdób, dekoracji można podglądać podczas pokazów dla turystów. Drugim hutnikiem, dzięki któremu szklarskość Szklarskiej Poręby jeszcze nie zaginęła jest Tomasz Gondek i jego manufaktura ART GLASS.
Upamiętniające mistrzów szkła z Karkonoszy i z Gór Izerskich tablice odsłonięto w 2009 i 2010 roku. Ich płyty zostały wyrzeźbione przez miejscowego artystę rzeźbiarza Macieja Wokana.
Wczorajsze spotkanie hutników, rodzin, przyjaciół i wszystkich, którym historia i tradycja w duszach wciąż gra, uświetnili najmłodsi recytatorzy z przedszkola KRYSZTAŁEK. Deklamowane wiersze na temat tradycji hutniczych w mieście, napisali dla przedszkolaków rodzice i wraz z nimi ochoczo je prezentowali.
Galerię fotografii z Dnia Hutnika w Zaułku Szklarzy obejrzeć można w internetowym wydaniu biuletynu miejskiego POD SZRENICĄ.
Źródło: PodSzrenica.info