Niech to święto łączy nie tylko nas tu zgromadzonych, niech łączy wszystkich Polaków
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szklarskiej Porębie rozpoczęły się późnym rankiem 11 listopada 2018 r.
W kościele pw. Bożego Ciała o godz. 915 chór PORĘBIANIE, z akompaniamentem i prowadzeniem Stanisława Leszczawskiego, odśpiewał pieśni legionowe. Wprowadziło to zebranych wiernych w podniosły i patriotyczny nastrój.
Trzy kwadranse później uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz parafii, ojciec Zygmunt Mikołajczyk. Patriotyczną homilię o miłości ojczyzny wygłosił ksiądz dziekan Bogusław Sawaryn, proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego.
Po religijnym obrzędzie uczestnicy mieli nieco czasu na refleksję podczas spaceru, w kierunku Skweru Jana Pawła II. Był centralnym miejscem świątecznych obchodów, więc zgromadziły się nań liczne zastępy mieszkańców i wcale niemało turystów.
Niemało nas było
Pośród tego grona były dzieci i młodzież szkolna, delegacje instytucji samorządowych, kulturalnych, placówek oświatowych i przedsiębiorstw działających w mieście, także służb publicznych i instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Każdy z przybyłych mógł wpisać się do pamiątkowej księgi Dla Niepodległej, przygotowanej przez Klub Integracji Społecznej i Świetlicę Środowiskową w Szklarskiej Porębie Dolnej wraz z animatorami i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można było wyrazić swój szacunek dla narodowych bohaterów, walczących o niepodległość, bądź uczucia i doświadczenia z życia w lokalnej, szklarskoporębskiej wspólnocie. Byli i tacy, co deklarowali rozmaite gesty wobec naszej małej ojczyzny, albo składali życzenia. Księga była też okazją do podzielenie się troskami i problemami dnia codziennego. Wszak tworzą one i wzmacniają więzi społeczne służące przyjaznemu życiu i rozwojowi społeczności.
Przygotowaniom do punktu kulminacyjnego uroczystości, towarzyszyły patriotyczne melodie. Dowódca porucznik Dariusz Jamro wydał rozkaz chorążym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, objęcia Warty Honorowej. Wprowadzone zostały poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wlastimila Hofmana, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Szklarskiej Poręby, Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarskiej Porębie, a kiedy zajęły stanowiska przy pomniku – zgromadzeni oddali im cześć.
Nad naszymi głowami łopotała flaga Polski – dar od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konferansjer odczytał dołączone do niej prezydenckie przesłanie:
„Niech flaga Rzeczypospolitej Polskiej, symbol naszej tożsamości i państwowości oraz znak naszego przywiązania do Ojczyzny, którą współtworzą lokalne wspólnoty, będzie stale obecna pośród nas, a zwłaszcza w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Niech w roku wielkiego narodowego jubileuszu biało-czerwona flaga ozdobi nasze domy i połączy nas wokół wspólnego celu, jakim jest pomyślność i dobro Polski”.
Do hymnu!
Nadszedł wyczekiwany moment – zegary wybiły południe i Szklarska Poręba, podobnie jak tysiące miejscowości w Polsce, stanęła do hymnu. Z setek gardeł wydobyły się słowa Mazurka Dąbrowskiego, w pełnej jego wersji.
Po odśpiewaniu narodowej pieśni, z którą my Polacy łączymy tak wiele wspomnień, symbolów, podniosłych i niekiedy tragicznych chwil, prowadzący uroczystość przypomniał historię ustanowienia Święta Niepodległości. Po tym krótkim wprowadzeniu, oddał głos burmistrzowi Szklarskiej Poręby Mirosławowi Grafowi. W okolicznościowym przemówieniu gospodarz miasta podziękował wszystkim przybyłym: dzieciom, obywatelom miasta, gościom i turystom. Przypomniał na wstępie słowa Marszałka Piłsudskiego sprzed 100 lat, podkreślając ile krwi obywatelskiej niepodległość Polski kosztowała, a przez to jak wielką wartość stanowi. Życzył też nam wszystkim, aby entuzjazm, który ogarnął Polaków przed stu laty, kiedy niepodległość stała się faktem, udzielił się nam i dziś.
„Niech to święto łączy nie tylko nas tu zgromadzonych, niech łączy wszystkich Polaków”, powiedział burmistrz. „Jest to także dzień skłaniający do refleksji nad wartością wolności. A wolność to odpowiedzialność. Wolność to wyzwanie, któremu tak trudno sprostać”, dodał Mirosław Graf.
Na-sto-latkowie
Żadna uroczystość nie może się odbyć bez części artystycznej. Nie dlatego, że takie są obyczaje. Występ kogoś, kto bardzo się stara, przygotowywał się specjalnie na taką okazję, włożył w to wiele czasu i pracy, nie tylko jest hołdem, ale też podnosi wartość uroczystości. A jeśli artystami są dzieci – tym bardziej miło się ogląda takie występy.
Najmłodsi mieszkańcy Szklarskiej Poręby, wychowankowie Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki: Blanka Drzymała, Filip Modzelewski, Emilia Buchla, Magdalena Banasik i Natalia Wilczopolska, wyrecytowali i zaśpiewali wiersz M. M. Skrobacz pt. „Polska” oraz piosenkę „Mój dom”.
Kolejnym zespołem artystycznym były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2. Piosenkę pt. „Jestem Polakiem” zaśpiewały Króliki i Tygrysy, czyli: Amelia Graf, Julian Trojanowski, Aldona Gondek, Amelia Zawadziłło, Tymon Mucha i Oliwier Jachimowicz. Po gromkich brawach przed publiczność wyszli soliści. Wiersz pt. „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego wyrecytowała Ada Sinnicka, a wiersz pt. „Ojczyzna” Włodzimierza Domerackiego – Jan Ciszewicz. Te występy podsumowała piosenka „Co to jest niepodległość” wyśpiewana przez Zuzannę Boewertdt. Znów rozległy się głośne oklaski.
Zasłużyli na nie również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wlastimila Hofmana. „My pierwsza brygada” wykonana przez duet Mateusza Glenia i Michała Tańskiego, przyniosła chłopcom laury w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Po recytacji „Niepodległości” Piotra Radziwiłłowicza, występy zakończył Taniec Niepodległości z flagami Polski, wg choreografii nauczycielek klas II.: Magdaleny Drzymały i Agaty Janas, w wykonaniu zespołu tanecznego uczniów klas II. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.
Część artystyczna publiczność nagrodziła owacją.
Nie był to jednak jedyny przejaw kulturalno-edukacyjnej działalności młodego pokolenia porębian. Na Skwerze Jana Pawła II prezentowane były prace plastyczne wykonane na Szkolny Konkurs Narodowego Święta Niepodległości. Zaś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 napisali pod kierunkiem nauczycielek Izabeli Michalik i Anny Szydłowskiej, tomik wierszy zatytułowany „100 wierszy na 100. lecie Niepodległości”. Pierwszy egzemplarz otrzymał Pierwszy Obywatel Szklarskiej Poręby. Wraz z autorami tomik miastu przekazała dyrektorka szkoły Justyna Kozik. Kolejne egzemplarze zbioru otrzymały: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz biblioteki szkolne. Każdy zainteresowany patriotyczną twórczością młodych kościuszkowców, może się z nią zapoznać w czytelni szkolnej.
Kwiat mieszkańców
Ostatnim, jakże pięknym akcentem uroczystości, było złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów. Wiązankę w imieniu wszystkich obywateli Szklarskiej Poręby złożył Burmistrz Miasta Mirosław Graf, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Jahn i Komendant Straży Miejskiej Andrzej Suchta. Wiązankę biało-czerwonych kwiatów przesłaną przez Posłankę na Sejm RP Zofię Czernow, złożyli pracownicy Urzędu Miejskiego. Kwiaty złożył również Józef Wojtaś – członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej, uczestnik walk okresu II wojny światowej. Pod pomnikiem legły także bukiety od członków Zarządu lokalnej komórki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, od członków miejskiego koła Prawa i Sprawiedliwości, od pracowników i podopiecznych Przedszkola Samorządowego nr 2, od wychowanków i opiekunów Domu Dziecka im. Marii Konopnickiej, od uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego, a także wychowanków i opiekunów Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, od komendanta i policjantów z Komisariatu Policji, od studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od kierownictwa i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, od pracowników Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, od kierownictwa i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, od członków Stowarzyszenia SENIOR 60, od prezesa Zarządu Izerskiego Centrum Pulmonologii i Chemioterapii IZERMED, od Zarządu spółki SPORT, od pracowników Nadleśnictwa Szklarska Poręba, od członków Rady Parafialnej Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, od dyrekcji i pracowników Miejskiego Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej oraz przyniesione przez wielu mieszkańców i gości miasta.
Tak dobiegła końca druga, podniosła i oficjalna część obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Anita Kaczmarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, zaprosiła zgromadzonych do kolejnej, sportowo-rekreacyjnej części radosnego święta. Marszobieg zakończony piknikiem patriotycznym Dla Niepodległej przy rzeźbie STO TON był integracyjnym, rodzinnym i na wskroś aktywnym sposobem uczczenia doniosłej rocznicy. Zwłaszcza, że marszowo-biegowe zmagania nie były rywalizacją – ze wspólnego startu, bez pomiaru czasu, to po prostu świetna okazja do poruszania ciała na rześkim powietrzu. Była hartowaniem ducha i ciała.
Wspólnie można wiele
Wart podkreślenia jest udział w uroczystości licznej grupy młodych druhen i druhów z Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej. Po raz pierwszy obchody Święta Niepodległości w Szklarskiej Porębie uświetniła Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, wystawiając wartę honorową.
Słowa uznania i serdecznych podziękowań należą się Ochotniczej Straży Pożarnej za dekorację miasta flagami, wychowankom i wychowawczyniom Domu Dziecka im. Marii Konopnickiej za wykonanie kotylionów w barwach narodowych i upięcie ich na piersiach dumnych mieszkańców, co sprawiło wielką radość i napełniło wzruszeniem; Parafii pw. Bożego Ciała za przygotowanie religijnej części obchodów, Urzędowi Miejskiemu za organizację obchodów wg scenariusza opracowanego przez sekretarza miasta – Feliksa Rosika, Szczepanowi Zającowi za nagłośnienie, Wojciechowi Zarównemu za sprawne poprowadzenie całości, a wszystkim uczestnikom – za akt patriotyzmu, jedności i solidarności.
Miejmy nadzieję, że 200. rocznicę nasi potomni będą obchodzić w nie mniej radosnej atmosferze, w bezpiecznej i pokojowej Polsce.
Warto zobaczyć także fotoreportaż z Pinku Patriotycznego .
Redakcja dziękuje TV DAMI z Jeleniej Góry za udostępnienie dokumentacji fotograficznej.