×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba. Szklarska ... miasto z wielowiekową tradycją hutnictwa szkła, kolonia artystów ... wymarzone miejsce i klimat na plener artystyczno - ekologiczny.

23 stycznia 2009 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów została uroczyście otwarta poplenerowa wystawa szkła artystycznego EKOGLASS FESTIWAL. Licznie zebrani goście mogli podziwiać prace artystów: Zbigniewa Horbowego, Małgorzaty Dajewskiej, Mariusza Łapińskiego, Igora Wójcika i Małgorzay Krzemińskiej, które powstały zaledwie w ciągu jednego tygodnia w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie pod czujnym okiem gospodarza huty Pana Henryka Łubkowskiego.  Wystawa będzie otwarta do 15 marca. 

Poniżej tekst Pana Przemysława Wiatera przybliżający całe wydarzenie.

W 2005 r. Szklarska Poręba, jako drugie polskie miasto po Kazimierzu nad Wisłą, została przyjęta do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych „Euro-Art”. Dnia 5.11.2007 r. burmistrz Arkadiusz Wichniak podpisał z Jego Magnificencją Rektorem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Jackiem Szewczykiem umowę o stałej współpracy pomiędzy Szklarską Porębą a uczelnią. W ramach tej umowy odbywają się cykliczne plenery i wystawy studentów wrocławskiej ASP, którzy tworzą zainspirowani pięknem krajobrazu Karkonoszy i Gór Izerskich.

W dniach 22-28.09.2008 R. w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, od lat prowadzonej przez mistrza karkonoskiego szkła Henryka Łubkowskiego, odbyła się impreza o nazwie „EKOGLASS FESTIWAL”. Patronowali jej Marszałek Marek Łapiński i Burmistrz Arkadiusz Wichniak, a partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie i wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Do huty przybyli światowej sławy twórcy wrocławskiej szkoły szkła: prof. dr hab. Zbigniew Horbowy, prof. dr hab. Małgorzata Dajewska oraz uznani twórcy młodszego pokolenia dr Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska i Igor Wójcik, tworząc wspaniałe unikatowe formy szklane. Ideą tego artystycznego wydarzenia była dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego postępującym zanieczyszczeniem poprzez przedstawienie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu. Stłuczka szklana posiada praktycznie nieograniczony okres biologicznego rozkładu, a wtórne jej użycie jako surowca staje się nakazem chwili. Godnym podkreślenia jest fakt, że impreza odbyła się właśnie w Szklarskiej Porębie miejscowości, w której ze względu na położenie i turystyczno - wypoczynkowy charakter szczególną wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego.