Jak zrobić witraż albo na czym polega dmuchanie szkła? Tajniki szklarskich technik można było poznać podczas kolejnego Ekoglass Festiwalu, który w lipcu odbywał się w Szklarskiej Porębie. Tym razem artyści z Polski i Czech przypominali tradycje hutnictwa szkła w mieście i regionie.
W ramach Festiwalu Ekoglass odbywały się pokazy artystyczne przy
piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i
palnikowe. W sobotę tradycyjnie artyści szklarze byli obecni również w Stacji Turystycznej Orle oraz na mostku granicznym na Izerze. Tam podczas pikniku integracyjnego spotkali się uczestnicy Festiwalu i mieszkańcy miejscowości przygranicznych przy muzyce czeskiej orkiestry dętej tzw. dechovki.
Artystów z ASP Wrocław można było podziwiać przy pracy równiezż podczas Święta Kolei Dolnosląskiej, które odbyło się tydzień wcześniej. Zaś w Muzeum Karkonoskim można obejrzeć wernisaż wystawy
poplenerowej Ekoglass 2011.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Pleneru Szkła Artystycznego EKOGLASS FESTIWAL trwała od 6 lipca. Wzięło w niej udział wielu artystów szklarzy z obu stron granicy. Przy pracy spotkać ich można było zarówno w Szklarskiej Porebie, w Jeleniej Górze, Piechowicach i jak i w czeskiej Desnej.
Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal Ekoglass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeńpomiędzy artystami, hutmistrzami i technologami szkła z Polski i Republiki Czeskiej.
Ważnym aspektem Festiwalu jest także konfrontacja postaw twórczych artystów młodych i tych doświadczonych, projektantów i profesorów.
Festiwal jednak przede wszystkim przypomina zarówno mieszkańcom jak i turystom o niezwykle silnych tradycjach szklarskich scalających nasz region.